Fedősztori 138 csillagozás

Kémek és titkos játszmák Magyarországon
Dezső András: Fedősztori

Trükkös titkosszolgálati játszmák, árulások, titkok és bűnök, meglepő fordulatok Dezső András új könyvében. A Maffiózók mackónadrágban és a Magyar kóla című bestsellerek szerzője ismét egy zárt, a nyilvánosság előtt kevéssé ismert világba merül el és ragadja magával az olvasót. Egy olyan világba, ahol a legtöbbször semmi sem az, aminek látszik.

Megtörtént, ám hosszú időn át szigorúan titkos aktákban lapuló és eddig nem publikált magyar kémsztorik részletes rekonstruálásán túl a szerző felfedi mindazokat a módszereket, manipulációkat és játszmákat, amelyekkel a magyar és külföldi titkosszolgálatok dolgoznak egy folyamatosan változó világban, hol egymást segítve, hol egymás ellen – sokszor nemes, vagy nem túl nemes célok érdekében.

A Fedősztori nem csak azoknak az olvasóknak jelent újdonságot, akiknek a hírszerzők, kémek és ügynökök világa ismeretlen, hanem azoknak is, akik sokat tudnak erről a területről, akár úgy is, hogy egy-egy történeten keresztül magukra ismernek.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Bayer Zsolt · Sakál

Suba_Csaba P>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Dezső András a HVG oknyomozó újságírójaként két területről ír rendszeresen: a titkosszolgálatokról és a bűnözésről. Ezúttal a kémek világáról, a titkosszolgálatokról írt könyvet, melyben olvashatunk többek között a 17 évesen Szudánban a CIA-hoz beszervezett Rimner Gábor, valamint az 1979-ben Magyarországon pihenésre berendezkedő terrorista, Carlos „a Sakál” történetéről is. Megismerhetjük részletesen Dunajszky Gábor és Oláh István történetét is, akik 9 hónapot voltak csecsen fegyveresek fogságában, de terítékre kerül „KGBéla”, azaz a jobbikos Kovács Béla ügye is. Hosszabban foglalkozik a könyv a Pegasus kémszoftverrel és az izraeli Black Cube akciójával is. Kapunk interjúkat is, melyek során jobban megismerhetjük a titkosszolgálati munka gyakorlatát. A könyv végén pedig még egy kis kémszótár is helyet kapott, amely segíti az értelmezést.
Be kell valljam, hogy a szerző könyvei közül ez tetszett eddig a legkevésbé. Lehet, hogy a téma nem érdekelt annyira vagy kevésbé volt fogyasztható számomra most ez az írás. Nem tudott annyira lekötni, mint ahogy vártam volna. Sok volt számomra a név és a különféle adat, a kapcsolatrendszerek sem voltak tiszták mindig számomra. Az viszont vitathatatlan, hogy a könyv által rálátásom lett egy olyan területre, ami eddig kimaradt az életemből.

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Fellebbenti a fátylat, beleshetünk a kulisszák mögé, milyen is az élet James Bond univerzumában. A hazai titkosszolgálatok és a Magyarországon is aktív külföldi ügynökök sötét és misztikus világa valóságában jelenik meg. Meghökkentő volt olvasni a múltbeli, már ismert ügyekről, megismerni a háttérben húzódó érdekeket.

czenegabi>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Megtisztelő, hogy én lehetek az első ember, aki értékeli itt ezt a könyvet.
A szerző harmadik kötete hozza a tőle elvárt színvonalat: pontos, precíz, jó mesélőérzékkel megáldott.
A kokainról szóló könyvnek is sötétebb volt a hangulata az előző könyvhöz képest ennek még inkább az. Félelmetes belegondolni, hogy az ország az utóbbi 10-12 évben hogyan veszít újra a szuverenításából titkoszolgálati szinten. Félelmetes belegondolni, ahogy a határokat ismételten egyre jobban átlépi a vezetés.
Aki elolvassa a könyvet az utóbbi évek nagyobb nyilvánosságot kapott ügyeiben jobban tud tájékozódni.
Felelősen gondolkodó állampolgároknak a könyv elolvasása erősen ajánlott.

vikic06>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Dezső Andrásban most sem csalódtam, nagyon tetszett ez a munkája is: igényes, sokrétű, változatos, informatív: élvezet olvasni. A titkosszolgálatok, kémek, hírszerzők, elhárítók munkájáról eddig még csak regényes formában olvastam, a Vörös veréb trilógiát, ami azért erősen elfogult volt a CIA szempontjából, és természeténél fogva hatásvadász. Ennek ellenére segített abban, hogy a Fedősztorinak ne teljesen avatatlanul álljak neki, hanem immár, mondjuk úgy szakmai és hazai aspektusból olvashassak erről a rendkívül ellentmondásos területről. Ami, kicsiny hazánkban – történelmi okokra visszatekintve is – ha lehet még ellentmondásosabb. Dezső András munkája időrendben haladva elénk tár sikertörténeteket, de hatalmas „blamákat” is, amin csak fogtam a fejem, hogy nem is mi lettünk volna – regnáló poltikai hatalomtól teljesen függetlenül. Szerepelnek a kötetben interjúk is, amik bepillantást engednek a terület működésébe. Továbbra is ajánlom olvasásra azoknak, akik a szerző eddigi műveit is szerették, én pedig már izzítom magam, hogy beszerezzem a következő szösszenetet.

Books_of_Peter P>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Idén az ötvenedik olvasott könyvemben kedvenc oknyomozó riporterem, Dezső András a harmadik kötetében, a titkosszolgálatokat helyezi górcső alá.
Kémekről, hírszerzésről, beszervezésről a „The Americans” sorozat jut eszembe, ahol egy szovjet „házaspár” beépül az USA-ban és átlag amerikai családnak adják ki magukat. Megdöbbentő volt olvasni, hogy SIMÁN előfordul/t ilyen a valóságban, akár évtizedekig is jelenthetett valaki, miközben rendes állása volt, családot alapított..stb.
Ami egyértelműen látszik, hogy ha a korábbi művekkel (Maffiózók mackónadrágban és Magyar kóla) összehasonlítjuk ezt a kötetet, akkor ez sokkal olvasmányosabb lett, nincs „dokumentumfilm”-szaga, de mégis az volt a bekezdések olvasását követően az érzésem, hogy szinte ugyanaz, mint az előző bekezdés volt, hiszen alapvetőleg nem sokban térnek el a példák egymástól. Voltak ugyan csúcspontok (csecsen túszhelyzet „professzionális” magyar megoldással), de mélypontok is (Rimner Gábor storyját kifejezetten unalmasnak ítéltem) Talán azzal jobban fel lehetett volna dobni a könyvet, ha többet megtudunk a titkosírásról, hírszerzési trükkökről, a kémkedés szakmai részeiről.
Valahogy ez a téma nem rejt annyi érdekességet magában, mint az előző két könyv témái, így kissé szürkére sikeredett.

rókatündérlizi P>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Nagyon érdekes volt némi betekintést nyerni a tikosszolgálatok világába és ezzel a kapcsolati rendszerek, valamint az ok-okozati összefüggések dzsungelébe. Meglepő volt, hogy mennyire más ez az élet, mint azt a hollywoodi filmek tükrözik; kiderült, hogy van, ami egyáltalán nem olyan látványos, akciódúsan izgalmas, és van, ami nagyon aprólékos, nagy figyelmet, ébrenlétet és ezzel együtt kötélidegzetet kívánó. Ami közös, hogy csöppet sem veszélytelen.

Számomra túl sok volt a politikai háttér és az ilyen típusú plusz információ taglalása. Értem, hogy a politika és a titkosszolgálat szorosan fonódik össze, ugyanakkor ez mégis csak egy kémekről szóló könyv. Azt sem bántam volna, ha kevesebb oldalszámmal olvasom az ebben a kötetben megjelentethető sztorikat, ám az főleg a titkosszolgálatokról, a munkájukról és módszereikről, eszközeikről szólt volna.
Hasonlóan soknak (vagy éppen kevésnek) éreztem a mű első egyhatodát. Nem tudom, mi történt ott, ugyanakkor nagyon küzdenem kellett, hogy odafigyeljek a mondanivalóra. Ám ezen túljutva már olvasmányos volt.

Örülök ennek a könyvnek a létrejöttének, mert hiánypótló a maga műfajában.

MariannaMJ>!

Nagyon tetszett, mivel
– olvasás közben szinte hallottam Dezső András hangját, teljesen olyan stílusban ír, ahogyan beszél;
– érdekesen tárja fel a titkosszolgálatok működését, bontja ki a történeteket;
– klassz belelátni egy leheletnyire ebbe a világba, egyúttal döbbenetes, hogy léteznek ezek a párhuzamos valóságok, amik szerintem alapvetően megmérgezik a társadalmi bizalmat.
Egyszer szívesen beszélgetnék erről valakivel, aki valamelyik említett hivatalos szervnél dolgozik: a titkosszolgálatok létjogosultságáról.

kedaiyun>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Mindig is érdekelt a könyv témája, Dezső Andrástól pedig már korábban olvastam, így nagyjából sejtettem, hogy tetszeni fog ez a kötet is. És valóban tetszett. Magyar és külföldi kémsztorik a 70-es évektől kezdve napjainkig, benne a rendszerváltás éveivel, mely külön érdekes fejezet volt. Néhány történet szinte megfilmesítésért kiáltott, pl. az orosz ügynökökről szóló, vagy a CIA által beszervezett magyar fiú esete a 70-es évekből. Pár fejezet interjúszerű volt, és volt néhány visszautalás a Maffiózók mackónadrágban c. könyvre is. Izgalmas, olvasmányos és elgondolkodtató könyv.

adrica P>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Nem is tudom már, honnan jött az ötlet, hogy én ezt a könyvet el akarom olvasni, mikor előtte nagyjából nem is hallottam még Dezső Andrásról. Csak arra emlékszem, hogy a Vágymágusokkal volt versenyben, hogy melyiket kezdjem el egy repülőút alkalmával. Na, rosszul biztos nem jártam a Fedősztorival, és nem azért húzódott ilyen sokáig az olvasás, mert nem tetszett, vagy unalmas volt, egyszerűen csak valahogy nagyon ritkán került a kezembe.

A titkosszolgálatok világa eleve egy baromi izgalmas téma, Dezső eddigi könyvei közül kapásból ez érdekel a legjobban, de sokat elmond az olvasmányélményről, hogy amint letettem, egyből kívánságlistáztam a két előző könyvét, és bár a Portik-ügyről szóló érdekel a legkevésbé, erősen gondolkozom, hogy egy jó csomagakcióban szívesen hazahoznám akár azt is. Nem vagyok egy nagy infotainment-könyv fogyasztó, ezt az igényemet többnyire podcasthallgatással élem ki (egyébként tökre ajánlom a Dezső Andrással készült interjúkat is, ha már itt tartunk), de ez a kötet kifejezetten jó élmény volt: érdekes, olvasmányos, szórakoztató, érthető, érződött mögötte az alaposság és a kutatómunka, nem csak a konkrét ügyekkel foglalkozott, hanem bevezetést adott a titkosszolgálatok általános működésébe, többnyire magyar fókusszal, és egészen a közelmúltig, konkrétan a kézirat lezárása előttig nézve az aktualitásokat.

Ami egyben adta is a para részét, tudniillik, hogy 2021-ben már régen mennyire látszott az, ami az egyszeri, híreket nem túl szorosan követő halandónak csak egy évvel később kezdett nyilvánvalóvá válni, hogy mekkora az orosz befolyás egészen fontos szinteken is nálunk. És főleg para volt a leírtakat olyan szemmel olvasni, hogy az írásukkor még nem volt háború. Gondolom, a legnagyobb durranásnak a legvégére hagyott Migration Aides – Pegasusos sztori volt szánva, mert az íráskor tényleg ez volt a legaktuálisabb és leghangosabb eset, de 22-23-ban olvasva rajtam egyértelműen az orosz szál ütött a legnagyobbat.

FZolee>!

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Dezső András másodszorra sem okozott számomra csalódást, ebben a kötetben a magyar titkosszolgálat működésébe kaphatunk betekintést.
Megtudhatjuk, hogy ez egyáltalán nem olyan, mint a filmekben, a munka legnagyobb része unalmas és egyáltalán nem látványos, inkább a megfigyelések, lehallgatások dominálnak. Az sem fog csalódni azért, aki izgalomra vágyik, voltak necces szituációk is.
Oknyomozói könyvnek tökéletes, végig olvastatta magát és számomra üresjárat sem volt. Egyedül a fejezetek sorrendje nem volt számomra logikus, nem értettem mögötte a koncepciót, de ez legyen a legnagyobb baj. Legjobban a Migration Aid-es sztori tetszett, illetve élvezettel olvastam az egyik volt titkosszolgával készített interjúját is.
Dezső András könyve mögött hatalmas kutatómunka lehet, örülök, hogy feldolgozta ezt a témát, szórakoztató olvasmány volt.

robinson P>!

Mégis, az azóta eltelt bő tíz évben, nemhogy csökkent, inkább erősödött az amerikai és a kínai titkosszolgálatok között zajló harc, amelynek Magyarország is színterévé vált – még ha erről mi, magyarok nem értesülünk is a hírekből.

Wiggin77 P>!

A titkosszolgálatok ugyanis –ellentétben a rendvédelmi, bűnüldözési szervekkel –a megelőzésre fókuszálnak. És mivel a titkosszolgálatoknak a kormányzat, azaz a politika ad feladatokat, ezért olyan emberek is a szolgálatok látókörébe kerülhetnek „nemzetbiztonsági kockázatként”, akik valójában semmilyen veszélyt nem jelentenek az országra, legfeljebb csak a kormányzat politikájára. Mindezek fényében különösen pikáns, hogy miközben az állam egy terroristákra és bűnözőkre szabott kémszoftvert vetett be a kormány korrupciós ügyeit is feltáró magyar újságírók ellen, addig teljesen kikerült a látókörükből a hivatali laptopján több ezer gyermekpornográf felvételt tároló Kaleta Gábor. A volt perui magyar nagykövetet 2019 tavaszán gyermekpornográfiával gyanúsították meg, ezek után titokban hozták haza a magyar hatóság emberei Peruból. Kaleta ügyét egy évig titkolták a nyilvánosság előtt, mígnem a külügyben terjedő folyosói pletykák alapján utánajártam a történetnek, és 2020 februárjában megírtam. Az ügy azért is érdekes, mert nagykövetként Kaleta több nemzetbiztonsági átvilágításon is átesett, mégsem jöttek rá a titkosszolgálatok a „kettős életére”. Márpedig ha valami, egy diplomata ilyen súlyos magánéleti titka komoly nemzetbiztonsági kockázat: egy efféle információ birtokában egy ellenérdekelt külföldi titkosszolgálat akár pressziós alapon –magyarul zsarolással –is beszervezhet egy diplomatát, különösen akkor, ha az illető távol él a hazájától. A Kaleta-ügy persze arra is rávilágított, hogy a magyar hírszerzés, amelynek egyik feladata éppen a kolóniavédelem, azaz a külföldön szolgálatot teljesítő diplomaták védelme lenne, csődöt mondott. Ez alatt természetesen nem az értendő, hogy egy pedofil diplomatát kellene védeniük, éppen ellenkezőleg: a teljes magyar diplomáciát kell megóvniuk attól, hogy ilyen eset egyáltalán előfordulhasson. Ez volna a nemzetbiztonsági átvilágítás célja is, de ahogy Kaleta Gábor esetében is látható, ez az eljárás sem ért sokat.

Wiggin77 P>!

A legjobb példa erre Bayer Zsolt esete. A fideszes véleményformáló Bayert kijelentései, írása alapján sokáig antiszemitaként könyvelte el a magyar közélet, végül pedig a fura, országok közti szövetség eredményeképpen éppen ő próbálta lejáratni – a Black Cube által összegyűjtött információk alapján – azokat a civileket, akikről nem tudhatta, hogy mindeközben a magyar titkosszolgálat védelmét élvezik. Groteszk helyzet, de a politikában ez is megtörténhet.

Kapcsolódó szócikkek: Bayer Zsolt
robinson P>!

Az emberrablások, a gyilkosságok, az erőszak, az utcai lövöldözések hozzátartoztak a csecsenek mindennapjaihoz.

robinson P>!

Az emberrablók hárommillió dollárt követeltek, ami akkori árfolyamon hatszázmillió forintnak felelt meg. Mindez egy olyan időszakban, amikor Magyarországon bruttó hatvanhétezer forint volt az átlagkereset.

robinson P>!

Persze a játszma oda-vissza zajlott, mert a magyar titkosszolgálat is szervezett be arab egyetemistákat, de ugyanígy „építkezett” a Közel-Keleten is.

robinson P>!

A rendszerváltás után megalakult Nemzetbiztonsági Hivatal azért tudott jó kapcsolatokat kialakítani a külföldi partnerszolgálatokkal, mert terrorvonalon igen jó információkkal, aktákkal rendelkezett.

robinson P>!

Mi inkább arra tettük a hangsúlyt, hogy Boros Tamás indifferens célpont volt. Ha bosszút akarnak rajta állni, egyszerűen kilövik.

Wiggin77 P>!

A magyarok toleranciája az orosz titkosszolgálat tevékenységével kapcsolatban megmutatkozott egy nemzetközi hullámokat vető tragédia kapcsán is. 2014. október 16-án egy kelet-csehországi faluban, Vrběticében felrobbant egy fegyverraktár, a detonáció törmeléke szinte elborította a falut. Bár akkor még balesetként beszéltek az ügyről, évekkel később, 2021 tavaszán Andrej Babiš cseh kormányfő bejelentette: a robbanásokhoz köze van a GRU-nak, azon belül is a rettegett 29155-ös egységnek. Ezt az egységet vádolják a volt orosz titkosszolga, Szergej Szkripal és a lánya ellen elkövetett angliai mérgezéses merénylettel, de ugyanez a csapat támadhatta meg idegméreggel 2015-ben Emilian Gebrev bolgár fegyverkereskedőt is, az ukránokat fegyverekkel ellátó vállalkozót, akinek a lőszerei állítólag az egy évvel korábban felrobbantott vrběticei raktárban lapultak. A cseh kormányfő bejelentéséből óriási botrány kerekedett: Csehországból tizennyolc orosz diplomatát utasítottak ki, a prágai vezetés pedig azt kérte az uniós tagállamoktól, hogy ők is utasítsanak ki diplomatafedésben dolgozó orosz hírszerzőket. Talán nem lep meg senkit, de Budapest nem teljesítette Prága kérését: Budapestről senkit nem küldtek vissza Oroszországba. Pedig a magyar politikai vezetésnek lett volna oka az asztalra csapni. A Bellingcat nevű hollandiai oknyomozó portál ugyanis a feketepiacon vásárolt reptéri utaslisták és mobiltelefonok cellainformációi alapján rekonstruálni tudta az orosz titkosszolgálati merényleteket. Így derítette ki, hogy a csehországi robbantás hat feltételezett elkövetője közül csak ketten utaztak a valódi nevükön Csehországba –ez a két orosz pedig először Budapestre érkezett. Elvben küldeményt szállítottak a Bajza utcai orosz nagykövetségre, ténylegesen azonban az akció előkészítésében segédkezhettek. A többi négy GRU-s álneveken jutott el Csehországba. Árulkodó, hogy éppen a Budapestre utazó kémeknek nem kellett álnevet használniuk. Ők Magyarországon biztonságban érezhették magukat.

robertbardos P>!

Amikor például az FBI kifejlesztett és az alvilágban elterjesztett egy olyan titkosított mobiltelefon készüléket, amiről úgy hírlett, feltörhetetlen, ezzel az amerikai szerv azt kívánta elérni, hogy a csúcsbűnözők ezeket a mobilokat használják, így az FBI megfigyelhesse a kommunikációjukat.

Dezső András: Fedősztori Kémek és titkos játszmák Magyarországon

Kapcsolódó szócikkek: FBI (Federal Bureau of Investigation)