Olvasni ​jó 1 csillagozás

Dezséry László: Olvasni jó

Az olvasás élvezetéről szól e kis füzet.
Arról, hogy milyen gyönyörűséget nyújt az olvasás, hogyan lehet szórakozva s egyben tanulva olvasni, hogyan válogassa meg az ifjú olvasmányait, hogyan építse fel rendszeresen irodalmi ismereteit.
Ezek a kérdések méltán érdekelhetik a művelődni vágyó ifjúságot. De művelődésre késztethetik az olyan fiút és leányt is, aki még nem szokta meg, hogy rendszeresen olvasson. Hogyan szokta volna még, ha nem tudja, mi abban a jó?

Kossuth, Budapest, 1958
122 oldal

Dezséry László: Olvasni jó

Akkor igazán érdekes, ha abban a tudatban olvassuk, hogy 1958-ban íródott. Így nézve rá lehet csodálkozni a máig érvényes megállapításain (van jó néhány), a szocializmus-építéshez, a kettészakított világhoz kapcsolódó állításokon.
A könyv végén lévő „ajánlott olvasmány” lista is izgalmas, vajon ha ma ajánlanának mekkora lenne az átfedés? (Szerintem meglehetős.)

Amapola P>!

Olvasás közben a legjobb emberekké tisztulhatunk. Megengedjük magunknak, hogy abban is higgyünk, amiben a szürke hétköznapokban nem merünk hinni.

Amapola P>!

Nem egy magyar fiú és leány úgy beszél mostanában, hogy mondatait nem is ő fogalmazza, nem ő hajlítja a nyelvet a maga gondolatai kifejezésére, hanem társaitól készen átvett szólásokat alkalmaz, divatos frázisokat dobál össze beszélgetésében.

Amapola P>!

Akik nem olvasnak, általában nagyon szürkén élnek. És fordítva: a szürke, unott, semmitmondó életű emberek általában nem vesznek könyvet a kezükbe.

Amapola P>!

A mai írók is politizálnak. Van köztük, aki jól, nemesen, „klasszikusan” és van köztük, aki ügyetlenül, úgyhogy a tanulság lólába kilóg minden sorából.

Amapola P>!

Ma Magyarországon szinte egyáltalán nincs ilyen ponyvaregény-kiadás, és ez nagy áldás. Nektek nem kínálják már azt a szemetet, amit mi sokszor önkénytelenül is kezünkbe vettünk, és amit ma is kezébe vesz a nyugati ifjúság az ún. „comics”-okban. (Ejtsd: „kamiksz” és nem „komics”. Ez mulatságos kisregény, általában rémtörténet, az amerikai imperializmus eszméinek szolgálatában.)

Amapola P>!

Jogunk van százszor elolvasni egy könyvet, ha más nem is tartja olyan rendkívülinek. És jogunk van letenni egy könyvet, ha nekünk nem tetszik, ha unjuk. Ez az olvasó szabadsága és joga.

Amapola P>!

… ha először nem tetszett neked egy olyan könyv, amelyet valóban mindenki klasszikusnak tart, s ezért letetted, ne felejtsd el majd egyszer újra elővenni. Hátha másképpen mutatkozik be neked és már tudod élvezni.