Állatkerti ​útmutató 87 csillagozás

Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Ki tudja, hol lakik a szerelmes pók? És az arabul tanuló marabu? Nos, pontosan ugyanott, ahol a zenét hallgató medve és a tapírral csókolózó hód: egy képzeletbeli, különleges állatkertben. Devecseri Gábor játékos versei az évek alatt mit sem veszítettek varázsukból, a mai gyerekek épp olyan kedwel olvassák, hallgatják és dúdolják őket, mint annak idején a szüleik.

A Móra Kiadó felújított kiadása ismét Réber László vidám, humoros rajzaival jelenik meg.

Eredeti megjelenés éve: 1945

Papirusz Duola, Budapest, 2002
48 oldal · ISBN: 9638620579

clarisssa P>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Nemrég olvastam Tóth Krisztina Állatságok című kötetét, ami után @mezei ajánlotta figyelmembe ezt a könyvet. Szégyen-gyalázat, de eddig még nem találkoztam vele, bár az idézetek között rögtön akadt több is, ami ismerős volt. Hiányosságaim bepótlása érdekében a Gyermekkönyvtár felé vettem az irányt, ahol @Uzsonna-'val egy spontán molynyomozást is rendeztünk, kiderült ugyanis, hogy a könyv különböző kiadásai nem ugyanannyi versikét tartalmaznak. Természetesen a legbővebb változatot választottam ki, az mutatta nekem az utat az állatkertbe.
Szuperül szórakoztam! Tóth Krisztina verseihez hasonlóan ezek is kedvesek, viccesek, vidámak, mellettük pedig hihetetlenül aranyos rajzok sorakoznak. Hirtelen nem is tudnék választani a két könyv közül, mindkettő nagyon jó móka lehet a kicsiknek és a velük olvasgató nagyobbaknak is. Talán érdemes Devecseri Gábor verseivel kezdeni: egy picivel rövidebbek, játékosabbak-mesésebbek, ház körül előforduló állatok is találhatóak bennük. Kicsit nagyobb, állatkertben már rutinosabban mozgó gyerekek számára pedig következhetnek az Állatságok egzotikusabb főszereplői. A kacagás viszont szerintem mindkettővel garantált.

Papirusz Duola, Budapest, 2005
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637452044 · Illusztrálta: Boros Györgyi
viharmacska>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Ezt olvastama Sün Balázs után mindjárt – nem kellett volna, olyan jól indult a napon Sanyimanóval. És zizz-zizz, asszem ez is olyan, amit nem illik nem szeretni, de sajnos ez történt (te jószagú, lehet, hogy az ökrös-rókás vers ebbe volt?! mert akkor az tetszett)
Pár versszakot persze ismertem már megzenésítve ("bezzeg az a tintahal: mintahal!" nyehehe), azt hittem, az egész legalább olyan lesz, mint azok, de felejtős.

Habók P>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Ez is gyerekkori kedvenc. Bármikor szívesen újra kezembe veszem.

Fapicula>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Eddig mindig csak rövidített változatok akadtak a kezembe. A teljes mű nekem összességében nem tetszett, tényleg azok jók, amiket általában ki szoktak ragadni.

Oláh_Zita P>!

"Nem mehetsz el fiam, Péter,
nem vagy még egy kilométer."
Ez, és ehhez hasonló rigmusok már gyerekkoromtól kezdve „beleégtek” a memóriámba, anyukám annyit olvasta fel, illetve hallgattuk magnókazettán. Kedves, szép emlékek, jó volt elolvasni, és a rajzok is érdekesek a könyvben.

tündérrózsa>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Juj, de rég olvastam már ezt is, és többször rácsodálkoztam, jéé, ez is ebben van? :)

BakosJuci>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Hát én nem dobtam hátast tőle. Réber László illusztrálásával került a kezembe, azok kifejezetten nem tetszettek, de a versek egyike-másika sem volt épp olyan tökéletes.
Persze verstanilag biztos – gondolom – de úgy egyébként… nem. Nem tetszett.

Móra, Budapest, 1977
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631168530 · Illusztrálta: Réber László
eeszter P>!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Frappáns és szórakoztató, sokat hallgattuk is kislányommal Halász Judit tolmácsolásában.

Vaklarma >!
Devecseri Gábor: Állatkerti útmutató

Újabb megunhatatlan, örök kedvenc. Gyerekkoromban is szerettem, most is. Olvasva, Halász Judittal, mindenhogy. Most pedig a kislányomnak olvasom, és úgy tűnik az ő kedvence is lehet.

„Apám – így szól a kis bálna –,
hadd mehessek el a bálba.”
„Nem mehetsz el, fiam, Péter,
nem vagy még egy kilométer.”

Tiger205>!

A hód arcán enyhe pírral
csókolódzik a tapírral.
Rosszalja a jegesmedve:
– Nem vagytok még megesketve!

Kapcsolódó szócikkek: hód · jegesmedve
Zonyika>!

– Ne ugrándozz, ne táncolj, ne bomolj,
az iskolásfiúcska mind komoly. –
Garázda kölykét inti így a moly.

Tiger205>!

Mért cikáznak a kis fecskék?
Hogy az eget kékre fessék.
S ha mindenütt van már festék,
„Kész a tavasz” – jelenthessék.

Kapcsolódó szócikkek: fecske

A yeti egy olyan majom,
amelyik már majdnem ember:
fenn mászkál a Himaláján
roppant erős türelemmel.
Vár még vagy százezer évet,
hogy akkor emberré téved.
Lába nyomát vígan veti,
derűlátón szól a yeti:
– Ha levetem régi énem,
nem lesz abból semmi bajom,
mert cserében
ma is él sok olyan ember,
amelyik már majdnem majom.

– Korai neked a konty! –
ordít lányára a ponty.
– Ha meglátlak a csukával,
összetörlek, te poronty!

Tiger205>!

Csak füvön élt a kis zebra,
de most rákapott a zabra;
végül is elvitték Szobra,

holdpillango>!

Ez itten az elefánt.
Szénát eszik reggelente,
sok gyümölcsöt estelente;
és mikor már mind benyelte,
úgy hívják, hogy telefánt.

43. oldal (Papirusz Book, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: elefánt