Szerelem ​és más elbeszélések 5 csillagozás

Déry Tibor: Szerelem és más elbeszélések Déry Tibor: Szerelem és más elbeszélések

Déry ​Tibor és a Szerelem kötelező olvasmány, érettségi tétel. A remekmívű filmes feldolgozásból a legmagasabb színvonalú tolmácsolásban ismerhettük meg az elbeszélés erényeit. S nemcsak a címadó novelláét, a másik forrás, a Két asszony szépségét is. Maga a kötet – a szerző börtönből szabadulása után elsőként – 1963-ban jelent meg. Részben 1950-56 közötti írásokat tartalmaz, de a legfrissebb, a forradalmat követő élmények feldolgozása is helyet kap benne. Közülük is tévéjáték formát öltött egy, a Philemon és Baucis című történet. Ebben tömör, szikár jelenetekből bontakozik ki két öreg több évtizedes kapcsolatának minden rezdülése. De valamennyi novella – a műfaj követelményeinek megfelelően – erőteljes és képszerű. Némelyikben az irónia, sőt a szarkazmus játssza a főszerepet (Vidám temetés), másutt a tragikum (A tehén) vagy éppen a líra (A fehér pillangó) kap nagyobb hangsúlyt. A cirkusz mámoros, játékba belevadult gyerekei fenyegetően hatnak. A fanyarul humoros Libikókában az író… (tovább)

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Szépirodalmi, Budapest, 1963
308 oldal · keménytáblás

Porcsinrózsa >!
Déry Tibor: Szerelem és más elbeszélések

Eddig nem olvastam a jeles magyar szerzőtől. Kicsit tartottam tőle, de nagyon kellemesen csalódtam. Egy csokorra való elbeszélést, novellát tartalmaz ez a kötet. Témái valószínűleg az író magánéletében is érzékenyen érintették őt, vagy úgy, hogy maga is megszenvedte a hősei által átélt eseményeket, történelmi, sorsfordító időket, vagy pedig külső szemlélőként érzékenyen érintette egy – egy élethelyzet, így hát megírta.
A válogatás valamennyi darabja remekmű,gyöngyszem. Iróniája, szarkasztikus humora a legnagyobbak közé emeli Déryt. Volt, hogy sorai mögül Karinthy Frigyes is integetett felém, máskor Móricz Zsigmond könnyed , üdítő ábrázolásmódjára ismertem.
Ezzel együtt valamennyi sora jellegzetesen „dérys”, remekbe szabott. Nem is tudnék közülük külön kiemelni egyet sem, mert mind nagyszerű. A címadó elbeszélésből, ötvözve a Két asszony c. történettel, filmadaptáció is készült, kitűnő szereposztással.
Jó szívvel ajánlom mára már méltán klasszikussá vált írónkat a novellát kedvelő olvasótársaim figyelmébe.

modus_operandi>!
Déry Tibor: Szerelem és más elbeszélések

A címadó novella Déry legjobb és legszebb műve, a belőle készült film – Törőcsik Marival – fantasztikus lett.

Tell_Vilmos_Postás>!
Déry Tibor: Szerelem és más elbeszélések

Pihenni kell a novellák között, hogy tovább tartson a szereplők iránti tiszteletből és csodálatból tartó érzésünk.