Szerelem 75 csillagozás

Déry Tibor: Szerelem Déry Tibor: Szerelem

Az ötvenes években Luca, a fiatal tanárnő hűségesen várja haza politikai okokból bebörtönzött férjét, Jánost. A régi barátok félnek, elzárkóznak a segítségre szoruló asszony elől. Luca feladatai között szerepel az is, hogy ellássa anyósát, és elhitesse vele, hogy fia filmet forgat Amerikában. A két nő különös kapcsolatának alapja, hogy ugyanazon férfi áll életük középpontjában. A Mama már nem tudja megvárni fia hazatértét. Egy nap váratlanul kiszabadul János, s a házaspár újra kezdi az életet…

Szépirodalmi, Budapest, 1963
308 oldal

KBCsilla P>!
Déry Tibor: Szerelem

Nem tudom miért van, de szeretem az élet sötétebb oldaláról szóló műveket.
Ebben az elidegenedést éreztem, ahogy B., a börtönből szabadult főszereplő tart a külvilágtól, ami ugye teljesen természetes az ő helyzetében.
Kilátástalan élete egyetlen kapaszkodója a hűséges és becsületes felesége, aki talán az egész világon egyedül hitt benne.
A szerelemben és az egymáshoz tartozásban viszont mind a ketten hittek, és ez tartotta egymás mellett őket.
Rövid, de szép volt.

PusKatus P>!
Déry Tibor: Szerelem

Szomorú, de nagyon realista történet. Nem erre számítottam, de nagyon tetszett!

Light_House>!
Déry Tibor: Szerelem

Erre a műre mindig emlékezni fogok, érettségin ezt a tételt húztam :)

Déry Tibor: Szerelem

Ez valami csodálatos volt! Még soha nem olvastam ehhez hasonló szerelmi történetet. A szerelem mindig vágyként, szenvedélyként, megszerezni akaró, megszerzett örvényként jelenik meg a könyvekben, de ez valami egészen más volt. Valami zsigeri, ösztönös, nyugodt. A szerelem alapvető mivoltát mutatja be, amely csordogál, mint egy patak és amely betakar, mint egy lágy pléd.

getler>!
Déry Tibor: Szerelem

Kedves és szerethető történet a hazatérő férjről és az őt hűségesen váró feleségről. Ez volt az első regényem az írótól, de szerintem fogok még olvasni tőle.

Ramii>!
Déry Tibor: Szerelem

Az egyik érettségi tételünk, amit nekem kell kidolgoznom. Nem egészen erre számítottam, de nekem is nagyon tetszett.

gjudit8>!
Déry Tibor: Szerelem

Először láttam a filmet, aztán olvastam el az eredetijét. Figyeltem a különbségeket, a hasonló cselekményt és a szereplők viszonyait. Izgalmas összehasonlítás volt. Különleges történet egy különleges találkozásról. Nem a hagyományos szerelmi történet, nem a hagyományos életkorú szereplők – az érzelmeknek valami kiforrottsága, a megszokottság és az újdonság varázsa egyúttal, Két ember találkozása, egymásra találása nagyon szép megfogalmazásban, eszköztelenül, mégis sokatmondóan.

Szent_Habakuk IP>!
Déry Tibor: Szerelem

Bár már olvastam Déry összes novelláját, ez a válogatás mégis nagyon „jólesett”. Bölcs választás volt a szerkesztő részéről pont ezeket az elbeszéléseket tenni egymás mellé, teljesen összeillenek, mintha a szerző maga is így szándékozta volna. 1963-ban, csak 8 évvel 1956 után ez egyfajta politikai hitvallás is volt, de olyan elegáns és csendes, hogy nem vitte át az éber kiadói cenzúra figyelmét.
Az is a remek szerkesztést dicséri, hogy a kötet utolsó darabja a Két asszony, Déry egyik legjelentősebb írása (Makk Károly filmje, a Szerelem ezt az elbeszélést is feldolgozza, nemcsak a címadót). Az első novella ennek szinte az ellentéte, éppen ezért remek az az ív, amíg az ott szereplő feleségtől eljutunk a Két asszony Lucájáig.

Bee_bookworm>!

– Egész éjjel velem maradsz?
– Igen – mondta az asszony. – Minden éjjel, amíg élünk.

Most már csak kommunistákat
eresztenek be, drágám. A nemzet halottait. Gábor An-
dort…Nagy Lajost… Déry Tibort…
— Déry Tibor!… De hisz az még él! — kiáltotta az asz-
szony.
— Dehogy él! — zengte a színésznő, hangját a leg-
szebb tragikai hagyományok szerint hajlítgatva. —
Magam is ott voltam a temetésén.

gabriellaeld I>!

Böske, hagyjatok már meghalni. Ezer forintot testálok magára, ha meg hagynak halni.

Bee_bookworm>!

– Soha senki mást nem szerettem – mondta az asszony. – úgy nem változhattál meg, hogy ne szeresselek.

– Biztos, hogy nem
fáradt?
— Biztos.
— Akkor miért nem nevet?
A lány nem tudott felelni.
— Megszoktam — mondta a beteg —, hogy a nevetése
megelőzi magát. Még nem látom, de már hallom a nevetését a szomszéd szobában. A könnyű, édes nevetését. Ezt őrizze meg, kérem, ameddig csak lehet. Amíg nevetni tud, addig nem vesztheti el lába alól a talajt.