Két ​asszony / Szerelem / Niki 48 csillagozás

Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

A klasszikus magyar írót a ma felnövekvő generáció alig (esetleg régi filmjeinek felújítása révén) ismeri. E kötetben a híres kutyaregény mellett még két olyan kisregény kap helyet, amely emberségre, jóságra, az egymásrautaltság nemes eszményére, annak gyakorlására mutat példát a remek irodalom olvasása közben.

Ciceró, Budapest, 2010
222 oldal · keménytáblás · ISBN: 963539487X

Waldorf Astoria

bagie P>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

Féltem Déry Tibort olvasni,a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról életem egyik nem-szeretem olvasmányai közé tartozik. Ebből adódóan ez a kis kötet is pár éve már parkolt a polcomon, hogy most a 2016-os év egyik lezárása lehessen.
Három kisregényt tartalmaz a kötet, amelyek a félelmeim ellenére nagyon jók voltak, és nagyon tetszettek.
A kedvenc a legrövidebb, Szerelem című történet lett, amely alig 20 oldalon mutatja be két ember hosszú idő utáni találkozásának első pár pillanatát. [A férfi börtönből szabadul és tér haza feleségéhez, aki az évek során is hűséggel várta őt]
A Niki című történet egy kedves állatmese, sajnos happyend nélkül. Társadalom- és korrajz is az 50-es évek Magyarországáról.
A Két asszony című történet pedig egy idős és egy fiatalasszony kapcsolatát, egymásra utaltságát mutatja be. A két nőt egy férfi köti össze, az egyiknek fia, a másiknak férje… aki azonban börtönben ül… az egyik tud róla, a másik nem… az egyik küzd, és védi a másikat… nagyon szépen megírt történet, hogyan is tud(ott) szépen (is) működni az anyós-meny kapcsolat, vagy csak szimplán az idősebbek-fiatalabbak közti szeretet…
Összességében nagyon örültem, hogy a Déry-félelmemet legyőzve adtam esélyt ennek a könyvnek!

postmodjane>!

Két asszony

A két asszony valójában három, akik egymásban tartják az életet, adnak reményt amíg csak lehet.
S mi történhetett a beszélőn?

Szerelem

Az egyik legszebb megszólaltatása a Szerelemnek a Szerelem című Déry Tibor novella.
S megszokja majd?

Niki

Mindent elmond a kisregényről, hogy felterjesztették a Nobel-díjra.
Ugyanakkor ez más szemszögből semmit sem mond el a szövegről.
Mindenkinek, aki kutyát szeretne tartani el kellene olvasnia.
Mindenkinek, aki érzett már csalódottságot, igazságtalanságot el kellene olvasnia.
Mindenkinek el kellene olvasnia, mert egyetemes emberi értékeket jelenít meg, kérdőjelez meg.
S a közhely: Niki története nem csak Niki történetét reprezentálja.

Erázs>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

Fájdalmasan szép történetek. Niki történetén nem tudok napirendre térni – sajnos még mindig vannak ilyen „gazdák” aki még sem érdemlik egy kutya önzetlen szeretetét.

Adrirawia>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

A Két asszonyt és a Szerelmet olvastam.
Igazából nem rossz egy kötelezőnek. Lehet még egyszer elolvasom, ha odaérünk a tananyaggal.

Geo P>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

A három mű közül a kisregényt, a Nikit szerettem volna elolvasni, ezért vettem kézbe a kötetet. Aztán azon kaptam magam, hogy az egészet elolvastam.
Ha egyszerre szeretnék szólni mindhárom műről, akkor annyit mondhatok: különleges, egyedi nyelvezete van Dérynek. Talán leginkább Szabó Magdáéhoz tudnám hasonlítani, így aki őt szereti, Déryt is szeretni fogja.

Két asszony:
Óriási dilemmákat vet fel, olyanokat, amik megválaszolásához azt hiszem nem elegendő az elméleti, amely súlyosságát csak hasonló helyzetben tudnánk felmérni. (S remélhetőleg erre nem kerül sor).
spoiler

Szerelem:
Azt hiszem a három mű közül ez fogott meg a legkevésbé. És ez nem a novella hibája, inkább én nem voltam hozzá még elég „készen". Ennek ellenére azért az eljutott hozzám, mit (vagy megközelítőleg mit) éltek át a ÁVH által meghurcolt, bebörtönzött férfiak és hátrahagyott asszonyaik. Az 50-es években így szétszaggatott, egy életre megpecsételt és megroncsolt családok egyik példáját látjuk B. és felesége történetében.
Szintén mély morális dilemmákat vetett fel bennem ez az írás is a szerelemről, a hűségről és a remény dinamikájáról. spoiler

Niki:
Csodálatos, szívszaggató történet egy kutyáról és gazdáiról, s egymás iránti szeretetük erejéről és súlyáról.
„… a szeretet nemcsak lelki haszon, hanem teher is, s nagyságával arányban üdíti, de egyben nyomasztja is az embert." spoiler
Nincs kutyám, sajátom sosem volt, de Niki személyében egy kicsit úgy érzem mégis. Az ő története végigkíséri az ember-állat kapcsolatról alkotott véleményünket, s finoman mindig emlékeztet rá, milyen veszélyes dolog valakit szeretni, mert ahogy a fent idézett sorok is mondják „nemcsak lelki haszon, hanem teher is.".
Az egész történetben az fáj leginkább, hogy spoiler Igen, én hiszem, hogy a kutyák éreznek és emlékeznek, legalább olyan jól, mint a kisgyerekek, s azt hiszem erre a Niki a legjobb példa.

Judy_>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

A Szerelmet és a Nikit már korábban olvastam, de most is ezt emeltem le az iskolai könyvtár polcáról, mert egyedül ügyeltem a suliban, és nem volt egy mozgalmas nap, gondoltam elütöm az időt. Csak a Két asszonyt olvastam most, de úgy éreztem, nem is szabad hirtelenjében újraolvasni a másik kettőt, mert egy napra egy Déry eléggé elgondolkodtató. Nem egy könnyed nyári olvasmány, mégis nagyon jól tettem, hogy elolvastam, rájöttem, hogy nagyon szeretem Déry stílusát, hiszen kevés szóval tud nagyon sokat elmondani.

JBollok92 P>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

Gyönyörű szépen megírt, tanulságos történetek. Nem is kell ide több szó.

katalins>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

Az első két történet alapján készült filmet kb. 25 éve láttam, de már csak az alapsztorira emlékeztem, és arra, hogy nagy hatással volt rám akkoriban. Ahogy most elolvasva is. A Két asszonyban nagyon megható ahogy Luca a saját problémáit félretolva próbálja fenntartani az illúziót. spoiler A Szerelem című novellában az ember teljesen átérzi, hogy B. egyszerűen nem tudja elhinni, hogy újra szabadon élhet. Niki történetét először nem is értettem, hogy kerül ebbe a kötetbe, aztán olvasás közben rájöttem, hogy mennyire témába vág ez is. Szomorú volt, hogy mennyire rányomja a bélyegét ez a világ még egy kutya életére is. Érdekes volt az ő szemszögéből látni a dolgokat, elgondolkozni azon, hogy is értelmezheti, hogyan élheti meg az eseményeket. Mindhárom mű nagyon jól mutatja meg az `50-es évek Magyarországának a hangulatát, a bizonytalanságot, a nélkülözést. Három különböző történet, de akár egy is lehetne, hiszen az alapszituáció ugyanaz. Nagyon tetszik Déry stílusa. Olvastam már tőle régebben, de azt hiszem, gyakrabban kéne.

juju>!
Déry Tibor: Két asszony / Szerelem / Niki

Filmen már láttam a Két asszonyból és a Szerelemből készült filmet. Most jó volt olvasni ezeket a kisregényeket, a vizsgaidőszak zárultával, a vonaton hazafele. Mindhárom nagyon tetszett, nagyon jó Déry Tibor stílusa. Mind gyönyörű és megható történet.
A Szerelem borzasztó tragikusan láttatja, milyen nehéz egy börtönviselt ember visszailleszkedése a társadalomba.

Ardnazil>!

A szeretet nem nézheti az érdemet, mert különben alkuvá válik.

108. oldal, Niki

Kapcsolódó szócikkek: szeretet

97. oldal, Niki

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Ardnazil>!

Nincs nagyobb s alattomosabb rémuralom a szeretetnél. Gyöngeséggel s kiszolgáltatottsággal párosulva az ellenszenvet, de még a közönyt is legyőzi.

108. oldal, Niki

Ardnazil>!

Az ember egyik sajátossága, hogy mindenki többet vár mástól, mint saját magától, s még tapintatos, szelíd asszonyi lelkek is mértéktelenné válnak szerelmi önzésükben.

187. oldal, Niki

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet
Ardnazil>!

– Nem aggat a mamának ez a sok könyv itt? – kérdezte Luca, helyére simítva a paplant. – Hisz egyszerre csak egyet olvas!
– De a többin gondolkodom – mondta az öregasszony szigorúan. Ahhoz maga csak ne nyúljon!

22. oldal,, Két asszony

olvasóbarát>!

[…] van egy Darling nevű kedvenc fehér kancám, azon szoktam kilovagolni, s olykor még a titkáraimat is odahaza hagyom, s csak a filmtársaság által bérelt, biztonságomra kirendelt hat titkosrendőr követ lóháton száz lépés távolságban. […]
Címem titkos, nem írom meg, mama csak adja oda a leveleket Lucának, aki a régi címemre, a Waldorf-Astoriába továbbítsa.

Kapcsolódó szócikkek: Waldorf Astoria
That_s_me>!

– Egyszer én figyeltem ilyen darázs – mondta rekedten –, nagyon-nagyon régen volt. Az is így zúgicsált ilyen sárga árvácskák fölött, leült az egyikre, s mert nagyon nehéz volt, az árvácska gyorsan átfordította fejét,s mélyen lehajolt a föld felé. Tetszik tudni, ha nem hajolt volna meg, akkor talán eltört volna a… hogyishívják a szára.
– Ezt mondjam meg Jánosnak? – kérdezte Luca.
– Igen – mondta az öregasszony.
– Előbb kellett volna – mondta Luca.
– Mind mond maga?
– Nem szóltam semmit, mama – mondta Luca.

29. oldal, Két asszony 1. Allegro

olvasóbarát>!

Dr. Illés persze szintén tudott németül, s jól ismerte a német klasszikusokat – más orvost nem is mertek volna az öregasszony színe elé hozni –, de ezenkívül még szép tenor hangja is volt, s néha hangversenyeken is fellépett, énekelni pedig még Hetényi sem tudott. Mi sem természetesebb, mint hogy dr. Illés, a professzor példáját követve, fenntartás nélkül osztozott az öregasszony csodálatában fia iránt.