A ​portugál királylány 5 csillagozás

Déry Tibor: A portugál királylány Déry Tibor: A portugál királylány

Déry Tibor (1894-1977) korai írásai jórészt az avantgárd vonzásában születtek. Ellentmondásokkal teljes pályajának paradoxona, hogy főműve, a Befejezetlen mondat, a kiadók érdektelensége miatt csak 1946-ban jelenhetett meg. A háború utáni néhány évre esik elbeszélő-művészetének első csúcspontja. 1948-ban Kossuth-díjjal tüntetik ki, az ötvenes években azonban már politikai támadások érik. A forradalom idején egyik vezetője az Írószövetségnek. 1957. április 20-án letartóztatják, majd a nemzetközi tiltakozás ellenére kilencévi börtönbüntetésre ítélik. 1960-ban szabadul, amnesztiával. A forradalom előestéjén, a börtönben és a szabadulása után években írja meg azokat a remekműveit, köztük a kötetünk második felében olvasható elbeszéléseket, amelyek világhírűvé tették. Köztük a Szerelem és a Két asszony lesz a kiindulópontja annak a forgatókönyvnek, amelyeknek alapján Makk Károly megalkotja Szerelem című filmjét.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Millenniumi Könyvtár Osiris

Jelenkor, Pécs, 1999
202 oldal · ISBN: 9636762082
Dacia, Kolozsvár, 1974
238 oldal

Széchenyi-hegy, Budapest

orvosi_székfű>!

– Hogy is hívják ezt a hegyet?
A lány követte a beteg tekintetét. – Szabadság-hegy.
– No lássa! – mondta a beteg elégedetten. A lányra nézett, s ravaszkásan elmosolyodott. – Én még Svábhegynek hívom. Mi keresnivalója van a földön egy nemzedéknek, mely még Svábhegynek hívja a Szabadság-hegyet? Éljem túl a szavaimat, a jelrendszeremet, önmagamat? S mi keresnivalóm lehetne már magánál, aki Szabadság-hegynek hívja a Svábhegyet?

79. oldal, Vidám temetés (Jelenkor, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: Széchenyi-hegy, Budapest