Viharsziget 603 csillagozás

Dennis Lehane: Viharsziget Dennis Lehane: Viharsziget Dennis Lehane: Viharsziget

1954 ​nyarán Teddy Daniels szövetségi rendőrbíró és újonnan kinevezett társa, Chuck Aule megérkezik a Viharszigetre, melyen egyedül az Ashecliffe Elmegyógyintézet áll. Feladatuk, hogy nyomára bukkanjanak az egyik ápoltnak, aki egykoron szörnyű bűnöket követett el, és most titokzatos módon tűnt el a bezárt cellájából. A szigetre azonban pusztító hurrikán csap le, a rejtélyek és a megválaszolandó kérdések pedig egyre sokasodnak. Hogyan szökhetett meg valaki a zárkájából, és hol rejtőzhetett el a kietlen szigeten? Ki hagyja hátra a titokzatos üzeneteket a nyomozók számára? Mi történik valójában a hírhedt C Részlegben? Miért veszi körül az üresnek tűnő világítótornyot elektromos kerítés, és mit keresnek ott felfegyverzett őrök?

Minél közelebb kerülnek a nyomozók a titokhoz, annál inkább úgy érzik, a megoldás folyamatosan kicsúszik a kezeik közül. Vajon csak képzelik, vagy tényleg mindenki az őrületbe akarja kergetni őket? Teddy Daniels egyre elszántabban keresi a megoldást, de… (tovább)

Eredeti mű: Dennis Lehane: Shutter Island

Teddy Daniels · Chuck Aule · gyilkos · McPherson

elmegyógyintézet

robinson P
Dennis Lehane: Viharsziget

Előbb láttam a filmet, jó régen. Jó volt most olvasni is ezt a komor, lélektani krimit.

Ninácska P
Dennis Lehane: Viharsziget

Egyik kedves barátnőmtől kaptam kölcsönbe a könyvet, mivel ő imád mindent, ami Leonardo di Caprioval kapcsolatos, de egyúttal azt is mondta, olvassam el, mert mindenképpen megéri. Igaza volt, ugyanis ez a mű nagyon jól sikerült, a fogalmazásmódja remek (ez nálam mindenképpen plusz pont), a sok-sok jelzős szerkezet az esetek többségében zavarni szokott, itt viszont olyan remek keretet adott a történetnek, hogy ezt mindenképpen meg kell említeni. A szerző gyönyörűen fogalmaz, annyira bravúrosan, hogy szinte az ember szeme előtt pereg le a cselekmény, mintha csak egy filmet néznék.
A filmet egyébként már nagyon régen láttam, de tisztán emlékszem, hogy mennyire remegtem a végén, és fogalmam se volt, hogy ez most mi is volt igazán. Ugyanezt tapasztaltam a könyvnél, csak még erősebben. Be kell vallanom, néha abba kellett hagynom, mert annyira félelmetes volt, hogy nem bírtam már, de ez alapvető követelmény egy pszicho-thriller esetében. Az író profi módjára csavarja a szálakat, amikor azt hinnéd, tökéletesen érted, mi zajlik a háttérben, rájössz, hogy valójában semmit nem értesz. És pont ez az író ütőkártyája velünk szemben, ezáltal éri el, hogy semmi ne terelje el a figyelmed a könyvről, és csak a történetre koncentrálj.
Nagyon tetszett, ajánlani tudom mindenkinek, aki egy kis borzongásra vágyik…

Bleeding_Bride IMP

Is- is.
A filmet nem láttam, így az elmegyógyintézetnél többet nem tudtam előre a könyvről. Nagyon nagy robbanásra számítottam, de őszintén csak egy petárdát kaptam. Lehet mákom volt, hogy már az első 100 oldalban bűzlött nekem a csattanó, és utána meg fogadni mertem volna, hogy az a poén, ami, de így lényegesen elmaradt a katarzis, az izgulás.
Számomra a nyomozás alapja és módja már nyilvánvalóan kaotikus volt, szürreális, hadd ne mondjam, hogy adott ponton hangosan felsóhajtottam, hogy ez azért már baromság. Ami a végén meglepett, az maga a nő és a gyerekek „keresztmetszete”. Arra nem számítottam, viszont nem is tudott sokkolni.
Túl nagy elvárásokkal merültem el, és túl gyorsan sikerült megfejtenem. Kár érte, így nagyon nem lett kedvencem.

ggizi P

Nagyszerű történet volt.
Fokozatosan lett egyre izgalmasabb, szövevényesebb és egyre feszültebb a légkör. Először csak a helyszín miatt éreztem magam enyhén kényelmetlenül. Elmegyógyintézet. A világtól elzárva egy barátságtalan szigeten. Hm… Majd sorra jöttek a gyanúsabbnál gyanúsabb körülmények, amit egy jó kis hurrikán is megtetézett. Egyre jobb! Majd a totális bizonytalanság, ahol különféle verziók hada kavarog az ember fejében. spoiler
Igen. Ez ott volt a szeren. Nagyon élvezetes könyv volt.

És a fentiekből adódik, hogy szerencsére nem láttam még a filmet, de Leo ide, Leo oda, tutira meg fogom nézni! bár ha belegondolok, biztos szuperül hozza a figurát.

Ardena P
Dennis Lehane: Viharsziget

Szerencsére a könyvet sikerült előbb elolvasnom, mint a filmbe belebotlottam volna, így tökéletes mit sem sejtéssel kísértem volna végig a történetet, ha nem olvasom néhány nappal ez előtt A terápiát, így viszont végig motoszkált bennem az érzés, hogy mi van, ha itt is..? (Ez után a könyv után mondjuk azt talán egy fél csillaggal kevesebbre pontoznám, de már nem nyúlok hozzá, azt is élveztem :))
Izgalmas, fordulatos, borzongató, különösen tetszett a természeti jelenségek, a kódfejtés, nyomozás és az elmegyógyintézet leírása, a legvégén a csattanó és a kérdőjel, amit hagyott, azt hiszem, egy ideig nem hagy majd nyugodni. A filmet pedig amint csak lehet, megnézem, nagyon kíváncsi vagyok, hogy mit sikerült kihozniuk belőle :)

TiaManta
Dennis Lehane: Viharsziget

Elsőnek is megemlíteném, hogy nem láttam a filmet. Se spoilereket belőle.

Nagyon, de nagyon nehezen vont be a történet mindig mikor olvastam. Furcsa volt az író stílusa, nem az amihez én hozzászoktam, de ez nem hiba.
A végén a fordulatot már lehet sejteni, hisz az egész történet ezt építi fel. Valami mindig bűzlött Dániában. De így is mellbe tud vágni az mód, ahogy közlik a dolgot, szembesítenek vele. Nem kíméli az író előtte se az olvasót. Mondjuk lehet én filózok el minden apróságon a könyvekben, és kombinálok…
Én igazából nem mondanám teljesen kriminek, az csak álca egy pszicho-thriller-hez.

Tehát. Én nem láttam a filmet.

smetalin
Dennis Lehane: Viharsziget

Állítólag láttam a filmet, de nem emlékszem rá, pedig ez egy olyan film-könyv, amit az ember nem felejt el, vagy mégis?
Mivel olvasás közben folyton ezen törtem a fejem (meg kutakodtam a neten a film után), 100 oldanál rájöttem, mi lesz a csattanó ( vagy előtörtek az emlékeim?). Persze nem az egészre, de vadul fejtettem a kódokat és abból kikövetkeztettem valamit, ami helyesnek bizonyult! Na ettől még élveztem az egész könyvet, a hangulatát, karaktereket, a „fegyház-elmegyógyintézet” leírását. Egy szép kerek történetet kapunk a végére, izgalmakkal, viharral, rossz álmokkal tele!
( „újra” nézem a filmet is)

MrClee IP
Dennis Lehane: Viharsziget

„Az őrültek tagadják, hogy őrültek volnának.”

Ennek a mondatnak épp annyi értelme van, mint a híres mondókának, mely szerint én vagyok Én, te vagy Te, ki a hülye, Én vagy Te? Nincs helyes válasz, eltekintve példánkban az „aki a kérdést feltette” választól bármit mond az ember, biztos, hogy rosszul jön ki belőle. Vagy nem tagad, és azért lesz őrült, vagy tagad, és akkor azért lesz őrült. Csupán játék a szavakkal. Néhány okos mondat, rafinált hangsúlyozás, és az ember máris pácba kerül, megkapja a bélyeget, és soha le nem mossa magáról. Mindig ott lesz az életkönyvében, hogy vele már fordult elő ilyen eset, nem csoda, hogy ez meg az történt. Nem lehet szabadulni végérvényesen ebből a mókuskerék-harcból.
Kivéve akkor, ha az ember forgatja a kereket, de ahhoz nagy kiváltság kell. Na de történetünkben vajon ki volt a mókus a kerékben, és ki volt az, aki végülis mindent irányított? Ez a nagy kérdés, a legnagyobb kérdés, amit nem csak az olvasó, hanem a történet összes szereplője is keres, kivéve azt, aki valójában irányít. Na meg azt, aki azt hiszi, hogy irányít. Meg persze azt is, aki valakiről azt hiszi, hogy az a valaki irányít. És így tovább, a végtelenségig, mert ez a könyv annyira tökéletesen lett megírva, hog az ember órákon át alkothatná a különféle teóriákat, számolhatnak, oszthatna-szorozhatna, lehozhatná a csillagokat az égből, akkor sem találna tutibiztos megoldást. Mindig lenne valaki, aki feldöntené az elméletet, a kártyavárat, jönne a vihar, és mindent keresztülhúzna. De ezért tud ez a könyv odaszögezni maga elé, mert minden egyes oldalon újabbnál újabb kételyek merülnek fel, amit az ember Meg Akar Tudni.
Jól tettem, hogy előbb a könyvet olvastam el, így a film még nyújthat újat, viszont a filmet megnézve, és lelőve a hatalmas csattanót, biztosan nem élveztem volna a könyvet ennyire. Így ez a felosztás jóval kedvezőbb. lehet talán.
Eleinte a különböző rejtvényeket, számokat és betűket furcsálltam, erőltetettnek éreztem, mondván, ne már, ez túl nagy belemagyarázás. Aztán végül minden más megvilágításba helyeződött, és gyorsan visszavontam az erre vonatkozó állításaimat. spoiler

Lénaanyukája P
Dennis Lehane: Viharsziget

Hiába olvastam már vagy kétszer, a filmet is láttam vagy háromszor, akkor is nagyon jó ez a könyv. Mondjuk azért nagyon irigylem azt, aki most olvassa először, micsoda élmény! Direkt odafigyeltem a jelekre, mint egy Agatha Christie-nél, elszórt utalásokra, találtam is egyet-kettőt, érdekes volt erről a másik oldalról is.

psn

Teddy meg akarta kérdezni tőle, milyen hangot ad ki a szív, amikor szétrobban a gyönyörűségtől, amikor valakinek a látványa úgy tölt el, ahogyan az étel, a vér és a levegő sosem lenne képes, amikor azt érzed, hogy ha van egy pillanat, amiért meg kell születned, akkor ez az.

Lunemorte MP

Ebben a világban minden arra emlékeztet, amit elveszítettem, amit soha nem szerezhetek vissza, és amivel sosem tudtam betelni eléggé.

Panelmacska

Együtt akartunk megöregedni, Dolores. Gyerekeket akartunk. Öreg fák árnyékában szerettünk volna sétálni. Végig akartam nézni, ahogyan vonalakat karcol a bőrödre az idő, és tudni akartam, melyik mikor került oda. Együtt akartunk meghalni.

lalazs

– Sokfelé járt, mi?
– Hát, igen. Bejártam a világot.
– És mi a véleménye róla?
– Más nyelvek, ugyanaz a szar.

psn

– Végül is az ébredés majdnem olyan, mint a születés. Emlékek nélkül bukkansz elõ, aztán pislogva, ásítozva összeszeded a múltad darabjait, megpróbálod a szilánkokat idõrendbe helyezni, felvértezve magad a jelen ellen.

ZsúésKrisz_Olvas

Végig akartam nézni, ahogy vonalakat karcol a bőrödbe az idő,
és tudni akartam, melyik mikor került oda. Együtt akartunk meghalni.

Lunemorte MP

– De vajon el kell-e vesztenünk a múltunkat ahhoz, hogy bebiztosíthassuk a jövőnket?

robertjordan

Nem vagyok őrült. Egyáltalán nem. Természetesen mi mást mondhatna egy őrült? Ez a hátborzongatóan kafkai zsenialitása a helyzetnek. Ha az ember nem őrült, de rajta kívül mindenki úgy tudja, hogy az, akkor minden tiltakozásával az ő malmukra hajtja a vizet.

205. oldal (agave kiadó, 2010, második kiadás)

Lunemorte MP

Ki tudja, hogyan alakul ki a bizalom? Egyik pillanatban még nincs meg, a másikban már igen.

Hush_Campo

– A tenger már csak ilyen – mondta az apja, miközben a tatnak támaszkodva gyengéden simogatta Teddy hátát. – Van, akit megragad. Van, akit meg elragad.

21. oldal - Viharsziget (Agave Könyvek, 2010)