Valószínűleg ez a legtökéletesebb belépő szintű (entry level, figyelek ám) science fiction regény, amit valaha írtak.
Vagyis, ha valaki (eddig még) nem nagyon olvasott sci-fit, és régen piszkálja a csőrét, hogy de kéne, csak nem tudja hol elkezdeni, az tulajdonképpen egészen jól jár ezzel a regénnyel. Egyrészt azért, mert laza, könnyed, fiatalos a nyelvezete és a stílusa (angol eredetiben, azt hiszem), valószínűleg nem lesz nagyon idegen, nehezen befogadható élmény mondjuk a YA felől közelítő olvasónak. Másrészt és legfőképpen meg azért, mert annyira színes, és a zsáner annyi alműfaját, témáját lefedi, hogy még – ezért aztán nagy eséllyel talál benne a sci-fit először forgató olyan témát, ötletet, ami megragadja a képzeletét, amiről később szívesen olvasna többet. És talán az élmények alapján el is lehet indulni a műfaj „komolyabb” darabjainak a feltérképezése felé. Mire is gondolok?
Ha a könyv elején a disztópiás rész fogott meg leginkább? Olvasd el A szolgálólány meséjét! Megfogott a terraformálás témája? Kim Stanley Robinson a te íród, de a Vörös Marstól (legalábbis a magyar verziótól) óvakodj! Kedvenced a sok geek poén, és az egész stílusát imádod, szerinted nagyon vicces! Armadát olvass, de feltétlenül! Baromira megtetszett, hogy érdekes mozgásvektorú kinetikus lövedékekkel bombázzák egymást az űrben? Jack Campbell military sf sorozatát ajánlom! Még olvasnál arról, hogy mindenféle bolygók környékén mindenféle teremtményekkel csatáznak, még viccesebb harcmodorban megírva? Olvasd a Vének háborúját, mondjuk! Imádnál többet olvasni bolygópályákról, gyorsulásokról, relativisztikus sebességekről, űrhajókról és űrállomásokról, mert szereted a fizikát, és még az is rémlik, hogy hallottál valaha Ciolkovszkij-egyenletről és csillagászati egységről? A Seveneves-szel kezdd, és Greg Eganig meg ne állj! Lenyűgöz a világűr, mindenféle bolygók, csillagok, idegen kultúrák? Alastair Reynolds! A deltalakók a kedvenceid? Távoli tűz vagy Sötét Éden! A virtuális valóságok tetszettek legjobban? Hannu Rajaniemit ajánlom, ha elég elszánt vagy. A mesterséges entitások filozófiai, erkölcsi kérdései miatt vannak álmatlan éjszakáid? Poszthumán döntés, Acclerando, Diaszpóra? És még folytathatnám, és persze ezek erősen szubjektív ajánlások, és lehet benne butaság is tulajdonképpen, de értitek a koncepciót, no. :)
És most jön pár komoly de, meg a három csillag szubjektív és objektív dolgokkal való alátámasztása.
Ami szubjektív: nekem, sok-sok (valószínűleg túl sok :) SFF regény elolvasása után nem adott annyit ez a könyv. Az én nézőpontomból összecsapottnak, felületesnek, túl sokat markolónak, nem elég intelligensnek látszik – értem én a koncepciót, és tényleg tök jó regény lehetne (nekem), ha egy jobb író, jobban kidolgozva és átgondolva írta volna meg. Kicsit kihagyott ziccer így, kár érte. Ja, és a humora se pont az, amit én olyan hajj, de nagyon viccesnek találok.
És ami objektív: a szöveggondozás, na az azért viszonylag talán egy picikét csapnivaló. Egyrészt a stílusa lett olyan, ami picit van csak fölötte a nagyon amatőrnek spoiler , nagyon sok helyen élvezhetetlen, másrészt tele van értelemzavaró fordítási hibákkal is. spoiler Szóval, szépirodalom felől érkező érdeklődőknek és fizikából érettségizőknek azért talán mégis az angol eredetit javasolnám. :)