Akkor ​a hársak épp szerettek… 6 csillagozás

Legendaoszlató emlékezések és dokumentumok Ady Endre váradi életéről
Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek… Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek…

Dénes ​Zsófia: "Felkutattam mindent, hogy az Adyra vonatkozó, még nem ismert emlékezésekből megszólaltassam a kor hangját Adyról, a vele egy időben élők tanúságtételét. Valahogy azt éreztem: lecsengetés előtt ezek az utolsó percek. És sok minden járt eközben fejemben. Arra gondoltam, mennyi kutatással, találgatással jár manapság egy-egy múltbeli nagy költőnk – nagy emberünk – belső vagy akár külső élete adatainak, élményeinek felderítése… Lehet róluk eleget följegyezni? Eszembe jutott: nem igaz, hogy ami halandó, annak semmi köze a halhatatlansághoz… Így gyűjtöttem egybe az itt következő emléksorozatot, a fiatal Ady történetét, aki »kárhozottan« kóborol a »váradi éjben« majd a későbbiét is, aki ugyan eltávozott, de vissza-visszatért – utoljára 1918-ban – szeretett városába, Váradra. Az összeillesztett mozaikkövek – ha ezt kerestem, ha nem – szerelmek születésének, fejlődésének, elhalásának képét mutatják a szellemi élettel párhuzamosan; Váradon, Párizsban, Csucsán, mert »Akkor a… (tovább)

Róla szól: Ady Endre

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Gondolat, Budapest, 1983
Magvető, Budapest, 1957
294 oldal · keménytáblás

Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek…

Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek… Legendaoszlató emlékezések és dokumentumok Ady Endre váradi életéről

Ezt a könyvet olvasni kell. Én legszívesebben kiidéztem volna első sorától az utolsóig. Mert minden fontos és érdekes benne. Egyrészt Ady nagyváradi életének dokumentumokban, emlékezésekben fennmaradt lenyomata, másrészt fényképalbum és tükörszoba a századelőről, melyben fel-felvillan minden lényeges, Adyhoz kapcsolódó arckép. És nem is akárhogyan, hanem kölönböző perspektívákban, más-más megvilágításban, szemből, profilból, csoportképen, portrén, tükörben vagy akár görbe tükörben tükröződve. Talán ez utóbbi aspektus a legérdekesebb: kinek a tükre mit mutat, mennyire torzít? Hogyan láttatják a középpontba állított Adyt az emlékezők, és hogyan tükröződik a középpont fénye körül röpködők arca – egymás szemében. Ki hogyan látja Adélt, a két Bertát (mert nem is egy volt belőlük – mint kiedrül, Brüll Berta, Adél testvére sem játszott teljesen közömbös szerepet Ady életében…), Ady kapcsolatait, viszonyait, életét.
A könyv gerincét Fehér Dezsőné visszaemlékezései alkotják (Fehér Dezső a Nagyváradi Napló főszerkesztője), ezeket egészítik ki Brüll Berta emlékezései, levelek, dokumentumok, és nem utolsó sorban, a szerző, Dénes Zsófia mindezekhez fűzött megjegyzései, helyesbítései, magyarázatai. Dénes Zsófia maga sem idegen Adytól: menyasszonya, majd később jó barátja volt, kutatásaival egész élete során az Ady legendák ellen, egy igazi Ady-kép kialakításáért küzdött. De mennyire lehet igazi egy volt mennyasszony (igaz: irodalmi tanulmányokkal rendelkező, hivatásos irodalmár) által elénk tárt kép? A dokumentumok hitelesek – a tollba mondott, vagy csak elmesélt emlékezéseken viszont már lehet alakítani, az sem mindegy, hogyan válogatjuk, csoportosítjuk, szemebesítjük, tükrözzük őket. Érdekes kaland ebből a szempontból is olvasni a könyvet – nem tudom, mennyire sikerül objektívnek maradni, ami az Ady-portrét, és a költő életében szereplő nők alakját illeti, de azért itt-ott fel-felbukkan a szerző személyesebb hangja is, néha csak egy elejtett szó révén, máskor az emlékezők által felelevenítettek hitelességére reflektálva. Valóban: az emlékezés többet mond az emlékezőről, mint az emlékekben megidézett tárgyról. Ez alól bizony a szerző sem kivétel. Néhol picit elsiklott balra, ítélkezéseiben politikai meggyőződése, de volt menyasszonyi státusa, idealizmusa is szerepet játszott. Nem túlzottan, de eléggé érezhetően. Mindez azonban nem sokat változtat a lényegen: azon, hogy az olvasó olyan kincseket talál a könyv soraiban, amilyenek létezéséről nem is sejtett. Anekdotákat, emberi közelségbe hozott költő-óriást, kalandokat és hétköznapokat, megrendítő emberséget és kicsinyes cívódást, irodalomtörténeti határkövet és élettörténeti fordulópontot, és természetesen legendákat. Mert azért valljuk be: Dénes Zsófia ugyan legendát szeretne oszlatni – de talán inkább azért, hogy a saját maga szőtte legendákat ültethesse helyükre.
Jöhet a következő kötet…

Filippino P>!
Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek…

Először nagyon nehezen szoktam meg a nyelvezetet, és igaz, nem lett könnyebb később sem, de a tartalom kárpótolt! Minden elismerésem a munkáért Dénes Zsófiának, hogy mennyire precízen és pontosan lettek közölve az információk.
Mivel Ady az a költő, akivel legjobban rokonszenvezek, csodálatos volt betekinteni az életébe. Egy teljesen új megvilágításban ismerhettem meg őt, mint amit eddig elképzeltem róla. Öröm még számomra, hogy járhattam a szülőházában, az meg csak tetézi, hogy most tervben van a felújítása.
A kötetet mindenkinek ajánlom! Főleg azoknak, akik szeretnék Ady Endrét még mélyebben megismerni.

dia69>!
Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek…

Igaz nem mostanában olvastam, hanem gimiben épp Ady mániám idején, de akkor nagyon tetszett, jól ír az írónő….azt viszont nem tudtam eldönteni ( gondolom nem is lehet nekünk innen a fotelból ), hogy valóban akkora szerepe volt-e a költő életében….???végülis a menyasszonya volt….vagy eltúlozza kissé a saját stzerepét????végülis miért nem igazán közismert???

eme P>!

Ady már ekkor [1903-ban] Lédának nevezte őt [Adélt]. Adél ugyanis elmondta neki, hogy gyermekkorában valaki megkérdezte, hogy hívják, ő azt felelte: Léda Lürb – és Adynak megtetszett ez a megfordított név.

Brüll Berta - 195. o.

eme P>!

Betegesen tudatos vagyok és józan, aki még a meggondolatlanságait is tudja, hogy mikor miért teszi.

Csinszka levele Fehérnéhez – 299. o

eme P>!

Ady Endre 1902 júliusában még debreceni párbajvétségének néhány napos államfogház-büntetését Szegeden tölti ki, Rienzi Mária mindennap „dringend” sürgönyöz Adynak a fogházba. Miután a díva nappala este kezdődik, este adja fel mindennapi sürgönyét: „Imád Máriád.” Sürgős sürgönye minden éjjel a fogházigazgatót veri fel álmából – hogy az a fontos közleményt reggelenként adja át foglyának. Elképzelhető, milyen fejcsóválással… De így van ez, ha lángoló szívű poétát zárnak be!

Fehér Dezsőné – 65.o.

eme P>!

Nem a csapás nagysága teszi a szenvedést naggyá, hanem a fogékonyság annak átélésére…

Adél 1900 decemberében anyjához írt leveléből - 103. o.

eme P>!

[Fehérék] Igyekeztek [Ady] pénzügyeit rendben tartani, ez azonban nehezen ment, mert Ady nem tudott beosztani, s a pénzzel fényűzően bánt. Egy-egy megszorult helyzetének akárhányszor ő maga volt az oka. A biztonság okáért ugyan odaadta Adélnak a pénzét („ez mind” – ahogy ezt átadáskor mondta), de egy-egy nagyobb bankót mégiscsak eldugott tárcájába – előre nem látott célokra. Beosztani vagy megőrizni a pénzét: hiú reménynek bizonyult. Egyik számla jött a másik után, és a betét csakhamar kiürült.
Ha kiderült, hogy lumpolásokra, éjszakázásra mentek el a nagy összegek, ingerültség, civódások következtek. Pedig kiderült, mert ő maga vallotta be ezt utólag, minden alkalommal. Ha ilyenkor szemére hányták, hogy amikor elkérte a pénzt, nem mondott igazat, mert más célokra kérte, rendszerint ezt felelte:
– Én nem hazudok, csak elhallgatok dolgokat, nehogy bajok legyenek.

Brüll Berta - 214-215. o.

madárka>!

Ady nem bírta sokáig a félhivatalos újságírást, és átment egy másik újsághoz (a Nagyváradi Naplóhoz). Sokat lumpolt, mindig nagyobbakat ivott, és élte a váradi éjjeli élet minden alantas szórakozását. Kevés volt a pénze… de amit összekapart nappal, éjjel lassan, részletekben elpengette. Egyszer a színházi bodega pincéjében találtam a pamlagon fekve, fejénél két szép leány, a lábainál még egy ült…
– Hárem – mondtam hangosan. – Ez kell a költőnek. De írni, arra rest.

34. oldal (Fapadoskönyv, 2011.)

eme P>!

A gomblyukba való virágtűzés a nyugati nagyvárosokban szintén akkortájt [1901] érte kiújuló divatkorszakát. Váradon azonban kevesen űzték Ady itt-tartózkodása éveiben. Úgy látszik: mégis megtetszett Adynak, hogy Lukács [Ödön] mindig virágot tűz ki. Ady ettől kezdve mindig szerette gomblyukában a virágot. Nem ragaszkodott egyféle virághoz, járt ő tubarózsával és krizantémmal, legtöbbnyire mégis szegfűvel, de legjobban – állítása szerint – a nemes sárga rózsát, a finom illatú Maréchal Nielt szerette. Ennek nyári-őszi nyílása idején csak ilyet tűzött gomblyukába. Hanem illet is ez a nagy rózsaelőkelőségnek kitermelt virág a maga pasztellsárga színárnyalatával a fiatal Ady hindu-bőréhez, lángoló sötét szeméhez, csillámló barna hajához és lénye, fajtája fáradtságához. A nők szeme talán ilyenkor még jobban megakadt rajta.

Fehér Dezsőné - 50. o.

eme P>!

A krónikázás, a múlton rágódás az öregség szimptómája, s a vénüléstől, jaj nagyon félek. Olyan jó mégis a jelen. A ma. Akármilyen, de a legjobb. Evvel lehet alkudni, békülni, egyezkedni. A múltat citálgatni kell; vádolni, siratni, feledni; a jövőt színezni, készíteni, rettegni. Ostoba rendelés, hogy nem félórák határolják az emberi gondolkodást. Egy félórára volna szabad csak visszaemlékezni, s egy félórára számítani. Nem járja, hogy nincs így.

Ady: Falusi levél (részlet) - Nagyváradi Napló 1903. okt. 24.

Fehér_Erika>!

Föld és föld, sohasem szárny.