Szökésben 34 csillagozás

Dönci visszaemlékezései
Dénes József: Szökésben

„Én ​voltam a legautentikusabb rock and roll fej a nyolcvanas években” – állítja magáról Dénes József, ismertebb nevén Dönci, a pesti underground fenegyereke. Dolgozott nyomdai segédmunkásként, öltözőőrként és könyvárusként is, de elsősorban mégiscsak gitáros volt. Számára a zene jelentette az életet. Ám amikor érezte, hogy közeledik az utolsó dal, lecsavarta az erősítőt, és befelé kezdett fülelni.
És írt egy könyvet. A hetvenes-nyolcvanas évek jassznyelvén, prédikátori éleslátással az igazán lényeges dolgokról. A gyógyszerezős korszakról, a Kassák klubos bandákról és a Hit Gyülekezetében eltöltött éveiről. A Sváb- és a Szabadság-hegyről, Amszterdamról, Nagy-Britanniáról, és arról, milyen jó volt mégis mindig visszatérni a golyóluggatta, málló ferencvárosi falak közé. Arról, milyen érzés volt bekerülni a „pasarétiek” zenekarába, és miképp ismerkedett meg a „szakállas szürkeállománnyal”. Arról, mi történik, ha egy férfi úgy istenigazából beleszeret egy nőbe, és micsoda, ha a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Jaffa, Budapest, 2016
Jaffa, Budapest, 2016

vargarockzsolt>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Önéletrajznak dagályos, korrajznak túl szubjektív. Ígéretesnek induló emlékleírásokat nem bont ki teljesen, majd oldalhosszakon elmélkedik Jézusról és saját hite megéléséről. Túlzásba vitt választékossága gyakran modoroskodó okoskodásba csap át. (Folyamatos frusztráltsága végig érezhető.) Élethelyzeteit kialakító döntéseivel olyannyira nehéz azonosulni, hogy az ember elfelejti hogy megtörtént eseményeket olvas, folyton tudatosítani kellett magamban hogy nem egy rosszul megírt karakter életét olvasom, hanem a 80-as évek egyik meghatározó underground zenészéét. -írta* @illesis és igaza van.
Szörnyű lehet ez a könyv, mindazok számára akik nem ismerték Döncit.

Ugyanakkor, ha leküzdi az ember az ellenállását a dilettáns stílussal szemben, és túl tud lépni az undorán egy visszataszító, öncsalásait át nem látó alkoholistával szemben, akkor – mint nagyító alatt egy gombostűre szúrt bogarat – egy szenvedő és őszinteségre törekvő ember arcát vizsgálhatjuk. Ne ítélkezzünk. Már meghalt, fölösleges.

Aki ismerte, annak fontos, és lehet nosztalgiázni is. Az 1970-es, 1980-as és 1990-es évek budapesti underground életének elég jellemző pillanatképeit adja. Én többnyire biztonságos távolságból figyeltem.

* https://moly.hu/ertekelesek/2130619

catnipthief >!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Fantasztikusan őszinte, önkritikus, objektív írás, tele hibákkal, tévútakkal és rengeteg, rengeteg zenével. Őszintén ajánlom mindenkinek, még akkor is, ha történetesen semmint nem mond neked vagy nem is érdekel mondjuk az Európa Kiadó vagy a Neurotic, mert amikor valaki, főleg egy igazi zenész, akik ugye a „legritkább esetben ragadnak tollat”, ennyire húsbavágóan őszintén tudnak magukról mesélni, na, az egy hatalmas dolog.

NoirDésirer I>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Úristen, annyira csodálatos volt!!!!! legszivesebben egy nap alatt elolvastam volna, de közbe kellett iktatnom a kötelezôket meg minden. Na de, még sose olvastam önéletrajzi könyvet, és szerintem jó volt ezzel kezdeni. Mert a stílusa nagyon könnyen magával ragadott, egyszerű volt ugyan, de mindvégig tökéletesnek találtam. És természetesen hamarosan arra jutottam, hogy nagyon szivesen megismertem volna ezt a gitáros bozgort… A legjobban viszont az tetszett, hogy beleképzelhettem magamat a ’70-es, 80-as és 90-es évek pesti undorgrundjába, és ez valami fantasztikus élmény volt. Na és az Európa Kiadó… Nagyon nagyon sok időbe telt, amíg be tudtam fogadni ezt a zenekart. Csomó ideig furának és idegesítőnek találtam a zenéjüket, és fokozatosan kezdtem megszeretni. De leginkább a könyv olvasása közben ébredtem rá, hogy mennyire elmondhatatlanul zseniálisak voltak…
Na és megesett velem egy vicces sztori. Olaszóra volt. Az olaszóra nagyon veszélyes, és nemcsak azért, mert állandóan elvesztem a fonalat, meg mert halálosan unalmas, hanem, mert összevont csoport van, tehát ottvannak a bések. Őket nagyon nem szeretem, mert mindig úgy viselkednek velem, mint valami alsóbbrendű lénnyel. Na, épp nálam volt a könyvem, a tanár késett, szóval olvastam. Kérdezték a bések, hogy mit olvasok. Mondtam, hogy mit, és természetesen megemlítettem az Európa Kiadót. Na, erre ezek rákerestek youtubeon. Na, ezen má alapból röhögtem, mert ők amúgy télleg a Májköl Korszhoz hasonló slágerek célközönségéhez tartoznak. És bekapcsolták a Romolj meget, amit amúgy imádok. És bebizonyították isteni felsőbbrendűségüket azzal a kérdéssel, hogy:
-Te erre szoktál partizni?
Na, erre már nagyon nagyon nevettem… Gyönyörű pillanat volt. amúgy rávágtam, hogy nem, pedig igent kellett volna mondanom :(((((((

Őri_András>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Az ember, ahogy idősödik egyre inkább elveszti az illúzióit. Tiniként például Jim Morrison dalszövegeiben verset láttam, ma már csak azt ami. Nagyon veszélyes dolog a zenészekhez közel kerülni, mert rengeteget vesztenek a varázsukból, amikor kiderül, hogy ők is egyszerű emberek. Hiába tehetségesek egy valamiben, a többi dolgaikban lehet, hogy bénábbak, mint bárki más. A Dönci könyv ilyen rádöbbenős pillanatok végtelen sorozata.
Bővebben: https://oriandras.hu/denes-jozsef-donci-szokesben/

gabdor>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

amikor az indián leírja, hogy milyenek az antropológusok
ez a könyv telitalálat

Sati P>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Bármit is írnék, nem tükrözne semmit.
Amiről szól, már nincs sehol.
Talán nem is volt..

zsoca8711>!

Zseniális.
Azt hiszem egyedülálló személyiség kell ahhoz, hogy valaki ilyen jól tudja magát kivülről szemlélni, ennyire objektivan irjon önmagáról.
Önéletrajzként, kordokumentunként is ötcsillagos alkotás.

Bandus78>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Nagyon élvezetes olvasmány volt a számomra…szeretem a 80-as évek underground világát…és főleg az Európa Kiadót :-)

László_Főgler>!

Dénes József: Szökésben Dönci visszaemlékezései

Kit érdekel ez manapság? Engem is csak egy kicsit érdekelt, de hamar magával ragadott a könyv. Ma egy „profi” zenész-önéletrajz sokszor úgy készül, hogy egy újságíró kérdéseket tesz fel, és a válaszokból írja meg az "ön"életrajzot a „szerzőnek”, ezért kis betűvel az ő neve is ott szerepelhet a borítón a sztáré mellett. Ez a könyv azért üdítő kivétel, mert valóban a szerző írta önelemző/önterápiás számvetésként. Azt a kérdést járja körül, hogy miért maradt egész életében minden közegben kívülálló, menekülő ember, mennyivel jobb ún. „nebuló”-nak lenni/maradni, mint befutott sztárnak, és nem csak a zenében. „Dönci” az Európa Kiadó, az Ámen és sok más formáció gitárosa a ferencvárosi proli mélységekből a művészi lét szédítő csúcsaira vezető útját írja le. Letisztult stílusát tűpontos megfigyelések teszik változatossá, izgalmassá. Nem mondom, hogy manapság annyira érdekelne a ’80-as évek „undergrund”-ja, de a személyiség mint olyan ismét elbűvölt. Őszintén és részletesen beszámol a hitben megtett útjáról is a pestszentimrei kvázi-baptista házicsoporttól kezdve a már legendás kezdetekkor is a rothadás apró jeleit mutató HGy-ig és tovább. A figura megkerülhetetlenségéről mi sem mond el többet, mint hogy Pajor Tamás ez utóbbi tartalom ellenére lelkes fülszöveget írt a könyvhöz.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Szerintem a gazdag és a szűkös élet egyaránt deformálja a jellemet. A nincsteleneknek különösen a szociális irigysége taszító. Képtelenek örülni annak ha valaki – bármilyen értelemben – kiválik közölük; személyes sértésnek fognak fel minden sikertörténetet, holott a filozófus szemszögéből a siker és a kudarc egyaránt olyan próba elé állítja a nebulót, amelynek eleddig csak kevesen tudtak megfelelni. Ezeknek az axiómáknak a felismerése már zsigerből a nonkonformisták felé tolt.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Repültem a Pozsonyi útról, Ági végleg szakított velem. Azt mondta: legyünk barátok. Tudom, vannak, akik így varrják el a kapcsolatukat, és még büszkék is rá. De hogy lehet a barátom olyasvalaki, akinek a puszta látása szenvedést okoz nekem? Bratyizzak netán az új szeretőjével? Szerintem az efféle „barátkozók” sohasem voltak igazán szerelmesek, vagy ha igen, akkor a sok kompromisszum teljesen kiégette őket belülről. Ami engem illet, az ilyen emberekre csak úgy tudok belső békével és „felebaráti” szeretettel gondolni, ha teljesen eltűnnek az életemből.

Kapcsolódó szócikkek: szakítás
Sándor_Langer_Pudingman P>!

Ebben a hazug világban, amelyben élünk, mindennél nagyobb szükség van őszinteségre és hitelességre, bár ezek a fogalmak is megkoptak már egy kissé.

zsoca8711>!

Munkaviszony megteremtéséig kevés, egyszeri berúgáshoz viszont sok volt a pénz, így az utóbbi mellett döntöttünk.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Kinyitottam a frizsidert, találtam benne egy frissen felbontott borosüveget, azt majdnem egy hajtásra lenyeltem. Ebben az állapotban az alkohol nemhogy csillapította, inkább fokozta az engem feszítő adrenalint. A némaság, valamint a gyerekek késése annyira felingerelt, hogy úgy megvertem, ahogy még senkit soha, majd dühösen elrohantam.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Mind a négy evangéliumból kiderül, hogy Jézus egyik fő tevékenysége a démonűzés volt. Ha nem fogadjuk el a démonok létezéséről és a tőlük való megszabadulásról szóló tanítást, lényegében szabotáljuk Jézus tevékenységét. Azt olvassuk az Apostolok cselekedeteiben, hogy a korai egyház gyors növekedésének és szellemi fejlődésének az volt a a záloga, hogy elfogadták és alkalmazták a démonűzést. Ha sikeresek akarunk lenni Krisztus tanítványaiként, félre kell tennünk korunk vallásos és materialista rögzültségeit, s nem szabad megtűrnünk életünkben a démonok garázdálkodását.

Kapcsolódó szócikkek: démon · Jézus Krisztus