Démoszthenész ​philippikái 6 csillagozás

Démoszthenész: Démoszthenész philippikái Démoszthenész: Démoszthenész philippikái

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Ház könyvek

Magyar Ház, Budapest, 2000
106 oldal · puhatáblás · ISBN: 963860896X · Fordította: Borsos Károly

Démoszthenész · II. Philipposz

Athén

discipula_magistrae>!
Démoszthenész: Démoszthenész philippikái

Ha ezt élőben hallgatnám, a bűntudattól vezérelve rögtön rohannék összeállítani a hadsereget.

Démoszthenész: Démoszthenész philippikái

Egy megalkuvást nem ismerő, hazáját féltőn szerető ember szenvedélyes beszédeit tartalmazza ez a kis könyvecske. Démoszthenész, amellett, hogy igyekszik észérvekkel meggyőzni hallgatóságát, elsősorban inkább az érzelmekre hat. Beszédeinek ereje szerintem abban áll, hogy minden mondatán érződik, halálosan komolyan gondolja, amit mond, nem csak ügyes szónoki trükköket, jól hangzó retorikai fogásokat puffogtat. A kötet egyáltalán nem hosszú, három philippikát tartalmaz, melyek egy-két óra alatt abszolválhatóak. Szerintem jó lett a magyar fordítás, modern, pörgős, de kellően pátoszos és emelkedett.
Az utószó viszont nem tetszett. Önmagában nem tartom problémának, ha egy szerkesztő politikai állásfoglalást tesz a könyvében, vagy párhuzamot von a régmúlt és a jelenkor valósága között, ha ezt kellő visszafogottsággal és mértéktartással teszi. Ami azonban ennek a könyvnek a végén történik („a liberális „kútmérgezők” szabad garázdálkodása következtében gyorsan pusztul az agymosott magyar”), számomra túl van a jóízlés határain, és szerintem méltatlan Démoszthenészhez.

Lélle P>!

[…] amire időt, fáradságot fordíttok, az jobban megy mindegyiteknek […]

44. oldal, Második philippika (Magyar Ház, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: idő
Lélle P>!

[…] ne tegyétek többé, aminek már oly sokszor kárát vallottátok: hogy ti. a szükséghez képest mindent kicsinyeltek s végzéseitekben mindig a legnagyobbra vállalkoztok, ha meg tettre kerül a sor, a kicsit sem teszitek meg: hanem tegyétek meg, szerezzétek meg először a kicsit s aztán toljatok még hozzá, ha csekélylitek.

20. oldal, Első philippika (Magyar Ház, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: tett
Lélle P>!

Mert nem az adja ám a legjobb tanácsot, aki azt mondja: „csak gyorsan”, „még ma”; hisz ami megtörtént, meg nem történtté bármily gyors segéllyel azt már nem tehetjük.

16-17. oldal, Első philippika (Magyar Ház, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: gyorsaság · tanács
Lélle P>!

[…] magunkat tartsuk készenlétben, a többi helléneket meg hívjuk fel az egyesülésre, békítsük össze egymással, világosítsuk fel, győzzük meg az egyesülés szükséges voltáról! Ez a hivatása ily tekintélyes államnak, mint a tietek!
Ha azt gondoljátok, hogy a kalkisziak majd megmentik Hellaszt, vagy a megarabeliek, ti rosszul számítotok. Mert igen jó lesz, ha azok magukat meg tudják menteni. Ám az* ti rátok néz. Nektek szerezték őseitek ezt a szép, de sok veszéllyel járó hivatást s hagyták örökségül.
De ha saját kénye-kedvét keresve, mindenki veszteg ül s azon van, hogy magának semmit se kelljen tennie, először is nem talál soha olyanokat, kik az ő dolgát elvégezzék, aztán meg attól tartok, hogy amit nem akarunk, majd mind egyszerre leszünk kénytelenek megtenni.

* Ti. Hellász megmentése.

95-96. oldal, Harmadik philippika (Magyar Ház, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Athén · athéni
Lélle P>!

Ha azonban a másik fél, kezében fegyverrel, háta mögött hatalmas sereggel, békét prédikál nektek, tényleg pedig ellenség módjára viselkedik, ugyan mit tehettek egyebet, mint hogy védekeztek?
Ám, ha oly értelemben akartok béketartást ígérni, mint ő, az ellen nincs semmi kifogásom.

66-67. oldal, Harmadik philippika (Magyar Ház, 2000)

Lélle P>!

Démoszthenész legjobb lelkiismerete, meggyőződése szerint cselekedett, amikor a görög világot elnyeléssel fenyegető Philipposz ellen ingerelte Athént és szövetségeseit. Nem is tudták soha megvesztegetni a makedónok. […] Legnagyobb dicsősége éppen e halálos ellenségének Philipposznak elismerése; a makedón király úgy nyilatkozott róla, hogy „Démoszthenész mindenesetre szavahihető, mert ő az egyetlen görög államférfi, akinek a neve nem szerepel kiadási könyveimben”.

105-106. oldal, Utószó (Magyar Ház, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Démoszthenész · II. Philipposz · makedónok
Érdemtelen_Művész>!

Mikor, ugyan mikor teszitek meg hát, athéni férfiak, kötelességteket? Ugyan minek kell még történnie? Igen, igen, valami kényszerhelyzetre vártok. De hát mi egyéb ez a mostani állapot? Mert én szerintem szabad emberekre legnagyobb kényszerűség hazájuk szégyenletes állapota.

Első philippika (14. oldal, Magyar Ház, 2000.)

Érdemtelen_Művész>!

… ki sikeresen akar hadakozni, annak az eseményeket nem követnie, de vezetnie kell; és miként a hadvezérnek méltó helye a sereg élén van, úgy álljon az ügyek élén az államférfi is, hogy az történjék, amit ő akar, ne az események ragadják magukkal kénytelen-kelletlen.

Első philippika (33. oldal, Magyar Ház, 2000.)

Gvendolin P>!

Mert ha a többiek mind igába hajtják is nyakukat ellenkezés nélkül, nekünk a szabadságért meg kell küzdenünk!

94. oldal, Harmadik philippika, 7–10. sor (Magyar Ház 2000)

Gvendolin P>!

Mert mikor valaki a magáét veszni hagyja, dőreség mondania, hogy a máséra gondot visel; mikor maga a jelennel sem törődik, dőreség kívánnia, hogy mások gondoljanak a jövővel.

95. oldal, Harmadik philippika, 8–11. sor (Maygar Ház 2000)