Mit ​kezdjünk az akaratossággal? 56 csillagozás

Pszichológiai útmutató + dacszelídítő mesék
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

A ​pszichológus-pedagógus szerzőpáros könyve kettő az egyben: szülőknek szóló, gyakorlatias szemléletű pszichológiai útmutató és óvodás-kisiskolás gyerekeknek szánt kreatív segítő mesegyűjtemény.
Deliága Éva évtizedes pszichológusi praxisa tapasztalatai alapján állította össze azt a módszercsokrot, amelyet már több száz család tesztelt és igazolt vissza. A dackorszakon is túlnyúló, óvodás- és kisiskoláskorban megnyilvánuló akaratosság szelíd feloldására szolgáló eszköztár kialakításánál figyelembe vette, hogy az eltérő személyiségű szülőknél és gyermekeiknél szituációtól függően más-más megoldás működhet.

Lovász Hajnalka finom humorral átszőtt, kalandos meséin keresztül pedig szimbolikus módon válik átadhatóvá az akaratosság, az ellenszegülés, a konfrontatív egymásnak feszülés békés feloldásának több módja. Lehetséges mintát kapunk néhány jellegzetes probléma kezelésére, amellyel sok szülő szembesül a mindennapok során. A pedagógus szerző nagy beleérzéssel és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mit kezdjünk...

Kulcslyuk, Budapest, 2022
Kulcslyuk, Budapest, 2021
Kulcslyuk, Budapest, 2020
110 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155281464 · Illusztrálta: Várkonyi Mària

Raizo >!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal? Pszichológiai útmutató + dacszelídítő mesék

Nagyon hasznos könyv. Én ugyan nem vagyok szülő, de nagyon tanulságos mesék vannak benne, és gyakorlati tanácsok felnőtteknek, hogy hogyan is kezelhetik a dackorszakot. Egyszer mindenképp megéri elolvasni. :)

gab001>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Nem tudtam otthagyni a könyvtárban, mert annyira tetszett a borító és belelapozva is érdekesnek tűnt. A témáról pedig szerintem nem lehet eleget olvasni. De ha valaki csak egy könyvet akar a kezébe venni, akkor szerintem ez ideális. Az eleje a felnőtteknek szól, egy pszichológus ír a témáról. Rövid, érthető és jól felépített ez a rész. A könyv másik fele pedig öt úgynevezett dacszelídítő mesét tartalmaz. Kedves zoknifigurák élményeibe kapunk betekintést, s alkalmazhatjuk a segítségükkel a korábbi ismereteket. A rajzok pedig csak még inkább kedvet adnak ehhez. Sokat tanultam belőle.

Kulcslyuk, Budapest, 2017
eeszter>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Jó elgondolás, hogy egy lélektani probléma köré csoportosítva olvashatjuk ezeket a meséket, s a kötet elején a korszak magyarázata megvilágíthat néhány kérdést ezzel kapcsolatban. Én azt sajnáltam, hogy 4,5 éves kislányomat nem nagyon kötötték le a történetek, pedig határozottan okulhatnánk belőlük.

Nyctea P>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Aki olvasott már valaha bármilyen írást, cikket a dackorszakkal kapcsolatban, annak nem sok újdonságot fog mondani a könyvben szereplő pszichológiai útmutató. Viszont nagyon hasznos szépen, pontokba szedve látni a „dacszelídítő” módszereket. A legtöbbjét én is alkalmaztam már a kisfiamnál, de van olyan, amire a könyv elolvasása óta sokkal nagyobb hangsúlyt fektetek. És működik! :)
A mesék nem tetszettek annyira, mint a szorongásról szóló kötetben, a rajzok viszont most is bűbájosak.

TiszlaviczMarcsi I>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Remekül megírt könyv, tömören összefoglalja a lényeget. Többször belelapozós, könnyű megtalálni benne amire szükségünk van.
A mesék nagyon aranyosak, jól prezentálják a leírt módszereket. Imádnivalóak a rajzok is :)

repe993 P>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

A könyvet két részre kell osztanom.
1) Szülői iránymutatás
Ezt a részt már akkor átlapoztam, amikor kivettem a könyvtárból, mert megfogott a címe. spoiler Az itt leírtakat értem, nagyjából ezen elvek szerint tevénykedem, de valamilyen okból kifolyólag úgy érzem, nem müxik. Lehet, hogy az én készülékemben van a hiba: nem vagyok elég kitartó vagy gyorsabb/hathatósabb eredményt várok. Így ezzel a résszel nem vagyok megelégedve, kissé spanyol viasz jellegét éreztem. Erős közepesre értékelem.

2) Mesék
A rajzol végtelenül bájosak, imádnivalóak! A történetek aranyosak, és tényleg feltámadt bennem az „isten hozott a világomban!”-érzés. Kiskrampónál (6 is rezonáltak a történetek, mert egész jókat beszélgettünk a mesék után, és többször is megemlítette, hogy bizony, ő is szokott így viselkedni. Így a rész csillagos ötös!

rita_kalydine P>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Egy első gyerekes szülőnek hasznos lehet, gyors, tömör válaszokat kap bizonyos problémás szituációkra. A rajzok cukik és a mesék is, de a gyerekeket nem fogja lekötni – szerintem.
Nekem sok újat nem adott, de azért klassz, elfér a könyvtár polcán, meg nem venném :))

Ketket>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Amiért 3 csillagot kapott: egyrészt mert a szülőknek szóló rész hasznos és jó, de a pszichológusnő könyvajanló előadásában elhagzottaknál nem tartalmaz többet, így egy picit becsapva érzem magam. Másrészt, a mesék – a könyv nagyobbik fele – nem tetszenek se nekem se a fiamnak. Kicsit erőltetett, kicsit unalmas, néhol logikailag érzek benne némi bakit, ugyan bele lehet magyarázni, de semmiképp sem élvezetes. Sajnálom minden esetre, többet vártam tőle. :(

CZLOR>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Kezdeti dackorszakhoz kerestem szakirodalmat, amikor rátalaltam erre a könyvre és hatalmas reményeket fűztem hozzá. Kicsit csalódtam. 107 oldalból 35 szól a szakmai részről, a nagyobb része pedig – megjegyzem tüneményes rajzokkal tarkított- mese. Szívesen olvastam volna még „ a szülői részről”, maradtak bennem megválaszolatlan kérdések, de tény, hogy volt olyan, könyvben felsorolt „trükk” ami bevált. Felnőtt fejjel nagyon aranyosak a mesék benne, de kisebb gyereket egyáltalán nem köt le.

Georgina77>!
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az akaratossággal?

Nagyon kis édes és okos könyv. Csoda bájosak a rajzok benne. Végre nem torz, depresszív rajzokat kapnak a gyerekek, hanem olyanokat, amelyek (szerintem) a szövegen túl, építhetik őket. Azt hiszem, nélkülözhetetlen könyvnek kellene lennie ennek is olyan szülők polcain, akik komolyan képesek venni kicsinyük lelki fejlesztését.

Papírtigris>!

Szituáció: A gyermek mesét nézett, és nem szeretné abbahagyni.
Feltételezzük, hogy a szülő előre megbeszélte a gyermekkel, hogy mennyi ideig vagy hány mesét nézhet, és amúgy is van egy szokásrendszer, napirend, amit legtöbbször következetesen betartanak és betartatnak a szülők. Amennyiben csupán pillanatnyi hangulatról, akaratosságról van szó, a szülő igyekezhet strukturálással, részletezéssel feloldani a helyzetet, felsorolva a mesenézés után a gyermekre váró jó élményeket, amiket szeret és örömmel vár. A szabályok következetes betartása önmagában is hatásos – ezzel a módszerrel a gyermek rossz hangulatának átbillentése a cél, ami az akaratosság aktuális okozója.
A mese abbahagyása azért is különösen nehéz, mert a gyermek ilyenkor passzív befogadó állapotba kerül (egyfajta módosult tudatállapotba), amit ő nagyon szórakoztatónak és pihentetőnek él meg. Ebből kiszakadni nem könnyű a számára, így jól teszi a szülő, ha mozgásos, esetleg a meséhez fantázia-szerepjáték szinten kapcsolódó dolgokat kínál fel. A kisgyermek alapvetően igényli, hogy a mesében látott tartalmakat elmesélés, szerepjáték vagy rajzolás útján feldolgozza, így ezek is szerepelhetnek a felkínált dolgok között. Ha csupa olyasmit sorol a szülő, ami kötelező, és amit nem vár örömmel a gyermek (például fogmosás, fürdés), úgy a kontextustágítás nem lesz hatásos módszer az akaratosság kezelésére.

26. oldal, Nyolc módszer az akaratosság csökkentésére (Kulcslyuk, 2017)

Havadi_Kinga>!

Kezdhetném a történetünket azzal, hogy egyszer volt, hol nem volt, de mivel mi nem tudjuk, hogy mikor is volt az az egyszer, és hol is van az a hol, másként kezdem.