Életem ​– Egy mai polgár vallomása 2 csillagozás

Del Medico Imre: Életem – Egy mai polgár vallomása

Alig akad olvasó, aki ne ismerné Del Medico Imre („a hivatásos olvasói levelező”) nevét. Most, önéletrajzában felfedezhetjük az irónikus-önirónikus szépírót, aki életét elbeszélve sallangtalanul mesél, és saját életén, sorsán keresztül megérteti, mi a citoyenség, érzékelteti: az ő nem mindennapi élete egyben tipikus is. Az első háború utáni, illetve a két világháború közti Magyarország mikro-történelmét ismerhetjük meg az író elegáns, frappáns memoárjából.

Fekete Sas, Budapest, 2006

pelika_Bp>!

A Nagyszálló szép, nagy ősfákkal körülvett teraszát nyáron, egyszer havonta lefoglalta a budapesti izraelita hitközség. Csupa idős hölgy és úr fogyasztott a teraszon, és élvezte az akkori idők egyik legjobb zenekarának, a Filunak a műsorát. [. . .] Az egyik ilyen hitközségi összejövetel másnapján jön az én olasz fizetőm, hogy elszámoljon. „Milyen volt a lózung” – kérdezem. „Remek” – hangzott a válasz. – „Az én zsidaim jól fogyasztanak és jó borravalót adnak!” "De Signore" – mondtam Modesto párttitkárnak – „éppen tegnap délelőtt, a szakszervezeti gyülésen mondta, hogy öntudatos dolgozó nem fogad el borravalót”. Mire a válasz: „Kérem, az az elmélet, ez meg a gyakorlat.” Hát ebben igaza volt.