A ​nagy lovaskaland 9 csillagozás

Epizód az amerikai polgárháborúból
Dee Brown: A nagy lovaskaland

La ​Grange, Tennessee állam, 1863. április 17. Ezernyi tábortűz villog-füstölög ezen a tavaszi reggelen; a levegőben kávé és sült szalonna illata úszik, sajátos keveréket alkotva lovak és emberek verejtékbűzével. A nagy polgárháború felezőpontján vagyunk Amerikában; majdnem két esztendeje dördült el az első ágyúlövés 1861. április 12-én, és szinte majdnem két esztendő múltán, 1865. április 9-én írja alá a lázadók fegyverletételét Robert Lee tábornok.

Most három északi lovasezred készül a nagy portyára: 1700 harcos. Ezüst hangon megszólal egy trombita, majd egy másik és egy harmadik. Senki sem tudja, mi lesz a nagy lovaskaland célpontja, csupán a dandár szakállas parancsnoka, Benjamin Grierson ezredes. Nem hivatásos katona: polgári foglalkozása zenetanár. És ami még különösebb: gyűlöli a lovakat, egy gyermekkori sérülés miatt. Most mégis ő készül rá, hogy véres sávot vágjon a lázadó Mississippi állam szívén keresztül, végrehajtva Lincoln seregeinek első sikeres… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1979
228 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630913828 · Fordította: Bíró Dávid

Kuszma MP

Dee Brown: A nagy lovaskaland Epizód az amerikai polgárháborúból

Az itthon jóformán ismeretlen amerikai polgárháború egyik totálisan ismeretlen epizódját énekli meg ez a kis kötet: Benjamin Grierson ezredes nagyszabású portyáját, aki Tennessee-ből nekilódulva egészen a Mexikói-öbölig (600 mérföld!) vezette lovasait azzal a céllal, hogy jól összezavarja a konföderáltak hátországát, és ezzel előkészítse a talajt a kulcsfontosságú vicksburg-i erődöt ostromló Grant tábornoknak. Így magyar szemmel elég marginális eseménysor*, ami ráadásul megkíván némi előképzettséget a polgárháborúval kapcsolatban – no nem sokat, épp egy wikipédiányit. Ugyanakkor Dee Brown (ahogy azt már A Vadnyugat története indián szemmel esetében megtapasztalhattuk) igen könnyű tollú történész, aki képes bármit élvezetesen interpretálni. Külön bravúros, hogy egy szemre rendkívül feszített időtartamba (a könyv 16 fejezete a portya 16 napjának felel meg) képes belegyömöszölni számos érdekes adatot nem csupán magáról a polgárháborúról és annak ikonikus figuráiról, de a XIX. századi Egyesült Államokról, annak társadalmi sajátosságairól, valamint magáról a lovassági harcmodorról is.

A világháborús munkákon szocializálódott laikus történelemkedvelő számára amúgy elég különös kis hadtörténeti munka ez. Ezek a fickók, ha foglyul ejtenek valakit, megesketik a Bibliára, hogy nem harcol ellenük, aztán szélnek eresztik – tisztára, mintha csak számháborúznának. Ehhez hozzájön, hogy az ezred első halottja a 115. oldalon lövődik le, ráadásul (ha mondjuk a sztálingrádi áldozatok szenvedéseihez viszonyítjuk) az ő halála is szinte kellemes ügynek tűnik. A vérben később se tocsogunk, úgyhogy egy idő után arra gyanakszik az ember, hogy színházi előadást lát. Viszont mindez a portya jellegéből fakad: az ilyen diverziós hadműveletek célja, hogy az ellenség háta mögött okozzanak minél több kárt, vasútvonalakat, távíródrótokat és hadi jellegű raktárakat pusztítva el – amennyiben csatározásra kényszerülnek (függetlenül annak végkimenetelétől), az már önmagában kudarcnak tekinthető. Dee Brown pedig az ebből fakadó sajátos taktikai követelményeket kiválóan érzékelteti.

Az amerikai polgárháború átmeneti háború volt: egyfelől jellemezte a XVIII. század lovagiasság-eszménye és virtuskodása, másfelől pedig megelőlegezte a XX. század nagy tömegháborúit mind a haditechnika (a lövészárkok éppúgy itt bukkantak fel először, mint a tengeralattjárók), mind a logisztika, mind pedig a véráldozatok terén. Volt bőven piszkos oldala, például az az elképzelés, hogy a háború lerövidíthető azzal, ha az ellenség mögöttes területeit pusztasággá perzseljük. Ez a könyv speciel a barátságosabb oldalát mutatja be – szóval gyenge idegzetűek is bátran fogyaszthatják.

(Kicsit rossz azonban a szám íze, mert a könyv egy olyan utószóval zárul, ami a marxista történésziskola legszebb hagyományait idézi meg. Az utószó szerzőjének neve nincs feltüntetve a kötetben, így könnyen jut arra a következtetésre az olvasó, hogy Dee Brown szavait szívja magába – ám nekem meggyőződésem, hogy ez nem így van. Amennyiben pedig igazam van, akkor a Kossuth kiadó felettébb sportszerűtlenül járt el.)

* Persze amerikai szemmel meg Mohács marginális, úgyhogy csitt.

ursus MP

Dee Brown: A nagy lovaskaland Epizód az amerikai polgárháborúból

Én történelemtanárnak készülve olvastam, az ajánlott irodalmak sorából emeltem ki annak idején, és nem bántam meg. Brown az a fajta történész, ki nem átall leszállni hozzánk, akiket ugyan az átlagnál jobban érdekel a történelem, de nem szívesen veszünk el végtelen adathalmazokban. Az amerikai polgárháború eme epizódja egy jellegzetes „huszárportya”, izgalmas eseményeit követve fogalmat alkothatunk akár a XVIII-XIX. század legendás magyar huszárjainak harcmodoráról is. De a könyv nem egyszerűen csak egy hadtörténeti mű! Emberek csatáznak a lapokon emberek ellen. Megismerhetjük a portya valós szereplőinek előéletét, jellemét, motivációit. Mindemellett, akárcsak Brown többi magyarul megjelent könyve, rendkívül olvasmányos és szórakoztató.

pwz ISP

Dee Brown: A nagy lovaskaland Epizód az amerikai polgárháborúból

Ha lehet azt mondani: különös egy háború, ráadásul polgárháború volt ez az amerikai! Amikor még ért valamit a foglyokkal aláíratott papír, mely szerint csak akkor engedik haza, ha bizonyos ideig nem fognak fegyvert a másik félre. Bizony, ez a „becsszó” háborús megfelelője volt a 19. századból! Persze, én is tanultam, olvastam és néztem egy csomó filmet erről az időszakról, de így azért más. Ezeknél a lovasportyáknál milyen kevés volt az emberveszteség, ellentétben az anyagi javakkal.
Érdekes. Nem csak Gettysburg, Sumter erőd, Shiloh-i csata, Grant, Jackson, Lincoln, stb…
(Fura, pont most olvastam Bradbury: Az öröm masinériái c. könyvében a Shiloh-i csata előtti dolgokról – különleges nézőpont: A kisdobos Shiloh mellett …)

attatoth

Dee Brown: A nagy lovaskaland Epizód az amerikai polgárháborúból

Dee Brown remekül megírt, igazán lebilincselő ismeretterjesztő könyvet nyújt át az olvasónak. A személyes visszaemlékezések, a levéltári adatok és a korabeli sajtó alapján kitűnően bemutatja ezt a lovas vállalkozást. A képzeletét használva időnként kiegészíti a tényeket, de ilyenkor mindig jelzi, hogy feltételezésekről van szó. Remek, élvezetes és izgalmas olvasmány. Egyetlen, de rendkívül hasznos térkép van benne. Ami engem meglepett, hogy bár nagyon keményen rekviráltak a lakosságtól, nem voltak kegyetlenkedések. Hihetetlennek is hangzik, de a szerző helyi újságcikkek sorát idézi, amik csak az anyagi veszteségekről írtak. A hadifoglyokkal szintén jól bántak, az meg szinte vicces, hogy elégnek tartották megesketni az ellenséget, hogy nem harcol tovább, majd el is engedték. Úgy gondolom, a háború későbbi szakaszában már kevésbé voltak lovagiasak. Az utószó kissé marxista jellegű, azt hiszem ez a fordítás hatása lehet.

Tiger205

Dee Brown: A nagy lovaskaland Epizód az amerikai polgárháborúból

Az amerikai polgárháború egy kis epizódja.
Gyerekként mégis szerettem, hiába, egy kamaszodó fiú miket olvasson???

SteelCurtain

Amint látta, hogy a hatosok átszállítása simán halad, Grierson néhány tisztjével szintén átkelt a túloldalra. Önéletrajzában így ír az ezredes: „Azt hitték csapatunkról, hogy az első alabamai lovasezred vagyunk, Mobile városából. Ennek az ezrednek a nevében fizettem a komposnak. Az átkelés lassan haladt, ezért – amikor tisztjeimmel együtt meghívtak reggelire egy közeli házba – elfogadtam a meghívást. Az asztalt szépen megterítették, és a hölgyek arcán ragyogott a mosoly, de akkor megjelent valami tökfilkó, és kikotyogta, hogy az illinois-i hatodik lovasezred tisztjei vagyunk. Vendéglátóim arca nyomban megváltozott, és a hölgyek azonnal elhagyták a szobát.”

Kapcsolódó szócikkek: komp · reggeli
SteelCurtain

„Néha nagyon megsajnáltam a délieket, amikor állataikat, gabonájukat elkobozták, kerítéseiket felaprították a mieink. Megparancsolták ugyan, hogy csak a kerítések felső léceiből rakjanak tüzet, ám fokozatosan minden lécből »felső léc« lett, így azután pár perc leforgása alatt semmi sem maradt a kerítésből.”

Kapcsolódó szócikkek: kerítés
SteelCurtain

Amíg Stephen a korábban rabszolgaszállásnak épített börtönben verejtékezett, egy dollárért tizenkét ív papírt vásárolt; erre jegyezte fel élményeit. „Az artesiai állomás árnyasabb feléhez vezettek minket – jegyezte fel a fiú. – Az őrök ott álltak előttünk, és kis idő múlva az egész majorság népe nagy kíváncsisággal bámult minket.” A helyőrség egyik puskás tagja helyben végezni akart a foglyokkal. „Nyúvasszuk meg az átkozott jenkiket! – bömbölte. – Mindegyiket föl a bitófára! Vigyen el az ördög, ha nem nyiffantok ki legalább két-három jenkit a háború végéig!”
A szolgálatos százados megtiltotta a vadembernek a további izgatást.

SteelCurtain

De minél mélyebben benn járt a dandár a fenyvesekben, annál nehezebb lett a feladata az ifjú őrmesternek. A tisztek és közlegények zúgolódni kezdtek, mert nem volt kávé. Délen – miután az Unió hajói tengeri blokád alá vették a szakadárokat – ezt az italt lassan már el is feledték. Majdnem minden lovasnak volt egy gyümölcskonzerves dobozból való cinpohara, amelyben a kávéját megfőzhette. „Ez a rút kis edény – írja az egyik szemtanú – majdnem minden nyereg oldalán ott csörgött. Egy nap háromszor-négyszer, sőt hatszor is – amikor alkalom adódott –, a katonák kis tüzeket raktak, hogy vizet forraljanak a kávéhoz.”
A lázadók kávéját senki sem volt hajlandó meginni, hiszen ez a barna színű lötty szárított cikóriából, vagy szárazborsóból és kukoricából készült. Ezt az italt az északiak legalább annyira utálták, mint saját hadseregük szárított főzelékét, a krumpliból és vágott répából készült összepréselt zúzalékot.

Kapcsolódó szócikkek: kávé · pótkávé
SteelCurtain

Öt óra tájban a lovasok századonként felsorakoztak a várostól délre, az országút mentén. A tisztek lőszert osztottak. Volt olyan harcos, akinek még megvolt az eredeti negyven sorozat tölténye, másoknak viszont alig néhány. A lesántult lovakat szabadon engedték, most már nem maradt kantárszíjon vezetett hátasa a dandárnak.
A csapatszemle során kiderült, hogy a hátvédet alkotó századból három legény hiányzik. Ez a három a Gill-ültetvényen tartott névsorolvasáson még „jelent” kiáltott, de most egyetlen társuk sem emlékezett rá, hogy látta volna őket Summitban. Valahol lemaradhattak, talán azért, hogy aludjanak egyet.

SteelCurtain

Amikor lenyelte az utolsó falatot, Nelson felállt, és halk hangon közölte a hadnaggyal: tekintse fogolynak magát. – Én tiszt vagyok, uram! – csattant fel sértődötten a hadnagy. – Ha ön sorozótiszt, semmi dolga velem.
Sam Nelson, dadogva, minden szónál megakadva, nem is tudta elhitetni a hadnaggyal, hogy „eleven jenki”, amíg az A század meg nem érkezett, és prüszkölő lovai meg nem álltak odakinn az úton.