Bunda 10 csillagozás

Futball és szervezett bűnözés
Declan Hill: Bunda

Napjaink profi sportjának, a futballnak legfőbb mételye a fogadási csalás. A bundázásokat immár az egész világot behálózó maffiák irányítják. Róluk rántja le a leplet Declan Hill világsikerű könyve. Több, mint krimi, ez maga a valóság! Leleplező könyv a futballról és a szervezett bűnözésről .

Eredeti cím: The fix

Milagrossa, Miskolc, 2011
378 oldal · ISBN: 9789630816670 · Fordította: Szántó András
Milagrossa, 2008
378 oldal · ISBN: 9789630816670 · Fordította: Szántó András

westhammer666>!
Declan Hill: Bunda

Declan Hill: Bunda Futball és szervezett bűnözés

Persze, korrupt a futball. Persze, főleg az ázsiak állnak a bunda mögött. Persze, nagyon fáj, amikor a szimpatikus csapat eladja a meccset. Persze, van bunda mindenhol. Bólogassunk mindannyian az lesz jó a szerzőnek is.
Nem akarom Hill urat bántani, elhiszem neki, hogy rohadt korrupt a labdarúgás, meg még a hattyú is besározódik, mégis helyenként már olyan költői túlzásokba esik, hogy megfájdul tőle az ember feje. 400 ft-ot megért a könyv, lehet adtam volna érte kétszer ennyit is, de többet nem, annyira azért nem jó.

Anton_Gorogyeckij P>!

Mindannyiunknak megvan a kedvenc sportbeli pillanatunk. Számomra az egyik akkor következett be, amikor az 1998-as olimpián egy sífutóversenyt néztem. Ha valamicskét tudnak a síversenyekről, akkor ismerik Bjorn Daehlie-t. Uralta sportágát, tizenkét olimpiai érmet és tizennégy világbajnokságot nyert, egy sereg egyéni rekordot ért el. Az általam nézett verseny jellegzetes Daehlie volt: könnyedén nyert. Valójában akkora előnnyel győzött a mezőny előtt, hogy hazamehetett volna, hogy főzzön egy csésze teát, megigya, és visszatérjen, mielőtt sok versenytársa beér a célba. De nem ment el. A célban várakozott, és amennyi versenyzővel csak tudott, kezet fogott. A versenytársak elmentek. Daehlie hátramaradt, mert volt még egy utolsó versenyző, aki szinte élete első síversenyén vett részt. Legalább húsz perccel lemaradt mindenki mögött. Csípős hideg volt. A média emberei csaknem valamennyien elpakolták felszereléseiket, és távoztak. A legtöbb sportoló megelégedett volna egy kézfogással az olimpiai falu melegében. De Daehlie nem. Ő az a férfi, aki megmutatta egy bajnok igazi természetét. Várt. Várt a dermesztő hidegben. Megvárta, amíg az utolsó versenyző a végső kanyarba ér, és biztatta, tapsolt és integetett, amint a másik befejezte a versenyt.
Ez a sport szépsége.

195. oldal (Milagrossa, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: 1998 · Bjorn Daehlie · síelés · sport
Anton_Gorogyeckij P>!

Ez az a tényező, amely fokozza az ösztönző pénzek kifizetését az orosz bajnokságban, ahol egyes csapatok azért fizetnek vetélytársaiknak, hogy játsszanak becsületesen, és ne fogadjanak el esetleges bundákat. A CSZKA Moszkva az orosz bajnokság egyik vezető csapata, és elnökük, Jevgenyij Giner nyíltan beszélt ösztönző pénzek kifizetéséről csapatoknak, hogy azok ne vegyenek részt olyan bundameccsekben, amelyek a CSZKA vetélytársait segítenék. Szinte hihetetlen, de 2006-ban Giner volt az orosz első osztály elnöke is.

117. oldal (Milagrossa, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: vesztegetés
Anton_Gorogyeckij P>!

Justin Trogdon és Beck Taylor amerikai tudósok 2002-es tanulmányukban bemutatták, hogy az amerikai Nemzeti Kosárlabda Szövetség (NBA) egyes évadjaiban néhány gyenge csapat a szezon vége felé szándékosan elveszíti mérkőzéseit, hogy jobb, új játékosokat tudjon szerezni. Charles Moul és John Nye a Washington University-ről megvizsgálta a szovjet sakkrendszert, és feltárta, hogy 1946 és 1964 között nemzetközi sakkversenyeken széles körben összejátszottak a szovjet játékosok, hogy segítsék egymást a nagymesteri cím elnyerésében. A nagy amerikai közgazdász, Steven Levitt és kollégája, Mark Duggan pedig a japán szumóbirkózásban mutatott ki hasonlóan korrupt mesterkedést.

39. oldal (Milagrossa, 2011)

Anton_Gorogyeckij P>!

A jelen helyzetben sok ázsiai fogadó szívesebben fogad a bundákra. Megpróbálják kitalálni, melyik meccseket bundázták meg és kik, és inkább erre fogadnak, mint a mérkőzésekre.

85. oldal (Milagrossa, 2011)

Anton_Gorogyeckij P>!

Malajzia nem áll egyedül a korrupciónak ezzel a fajtájával. Nagyobb rálátást akartam az ázsiai szervezett bűnözésre és a törvénytelen szerencsejátékra, így amikor visszatértem Oxfordba, kapcsolatba léptem Joe Pistone-nal. Pistone az észak-amerikai maffiaellenes küzdelem egyik hőse. Hat éven át titkos ügynökként dolgozott Donnie Brasco néven, és sikerült beszivárognia az öt nagy New York-i bűnözőcsalád egyikébe, a Bonanno család soraiba. A végén bírósági tanúvallomásával több mint száz gengszter letartóztatásához járult hozzá.

62. oldal (Milagrossa, 2011)

Anton_Gorogyeckij P>!

1919-ben a Chicago White Sox csapatával együtt dolgozó zsidó maffiózó, Arnold Rothstein a világ legfontosabb baseballtornáját, a World Seriest bundázta meg.

147. oldal (Milagrossa, 2011)

Anton_Gorogyeckij P>!

Új szabályokat alkottak a korrupció megállítására. A játékvezetőket például már nem közvetlenül a klubok fizetik. A múltban a meccs végén a klub vezetői átadtak a játékvezetőnek egy borítékot, benne a mérkőzésért neki járó díjazást készpénzben. (Azon elgondolkodhatunk, miért tartott negyven esztendeig, míg rájöttek, hogy ez nem igazán jó ötlet.)

165-166. oldal (Milagrossa, 2011)

Teetee>!

Sírtam. A lelátón álltam és sírtam.

Teetee>!

Mindig ugyanolyan. Mindegy, merre van az ember a világban, a pénz nem mindig csábítja el, de a szex igen. Ha nem vagy homokos, mindig akarsz egy nőt.

Teetee>!

A hivatásos evezés hanyatlásával való összehasonlítás nem azt akarja mondani, hogy a labdarúgás egyetlen éjszaka leforgása alatt eltűnik, de azt igenis mondani akarja, hogy a sportágak fölemelkednek és aláhullnak.