Télálló ​kaktuszok, agávék és pálmaliliomok 2 csillagozás

Debreczy Zsolt: Télálló kaktuszok, agávék és pálmaliliomok

A Balaton déli partjának fenyvesei között bolyongtam, taposva a homokot borító tűleveleket, élvezve a nyárra kiteljesedő, megszépülő kerteket, mikor egy jó asztallapnyi foltot pillantottam meg az egyik kerítés mellett, húsos medvetalpkaktuszokkal borítva! Nyáron ugyan nem meglepőek a kaktuszok szabadban, ezeken mégis nyomban láttam, hogy különlegesek, hogy nem a megszokott „szobakaktuszok”, hanem mások – talán éppen szabadföldiek! Nem látszott rajtuk a gondoskodó emberi kéz nyoma; rajtuk voltak a leszáradt hajtások, ágaik között a megszáradt tavalyi termések, s a fákról hullott hosszú tűpárok. Környezetük pedig érintetlen volt, mintha sohasem látta volna a kertész ásóját, amellyel ősszel óvatosan kibillentenék a földből a már végre gyökeret eresztett, megerősödött növényt, hogy a pincében vagy egy hűvös szobában mentsék át a ridegebb hónapokon.

Mezőgazdasági, Budapest, 1976

Bla I>!
Debreczy Zsolt: Télálló kaktuszok, agávék és pálmaliliomok

Nos, ebből a könyvből kicsit kiműveltem magam. Lehetetlen kiolvasni, mert ez egy szakmunka, szemezgetni való, mikor az embernek kérdései vannak…A szerző nagyon ért hozzá. Így már pontosan tudom: Többféle opuntia-medvetalp, echinocereus-oszlop, schlumbergera-katácsonyi kaktuszok, valamint yucca, agave van jelenleg a kertben, nem is kellene több már. A többi növényekkel együtt már ez is nyűgöt jelent, ha el akarnánk utazni, ami most épp nem időszerű. De lesz majd még a kertben valami sziklakertszerűség is – a helye már megvan…Ezekből az opuntiákból kerül bele majd számos fajta, ha igaz