Garabó ​Gereben 5 csillagozás

Debreczeni Gyöngyi – Ottlik Géza: Garabó Gereben

Ottlik Géza írói munkásságának egyik, de nem jelentéktelen területe a mesefeldolgozás. A kitűnő író eredeti tehetsége, egyéni színei párosulnak a feldolgozott mesék jellegzetes sajátosságaival. Izgalmas, érdekes, gyönyörködtető olvasmány kicsinyeknek és nagyoknak egyaránt. Az osztrák, német, svéd, lapp, spanyol, portugál mesék nagyszerű gyűjteményét, melyet feleségével, Debreczeni Gyöngyivel együtt fordított remekbe, Heinzelmann Emma gyönyörű rajzai illusztrálják.

Móra, Budapest, 1983
140 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631128083 · Illusztrálta: Heinzelmann Emma
Móra, Budapest, 1965
28 oldal

Futóhomok>!
Debreczeni Gyöngyi – Ottlik Géza: Garabó Gereben

Az Ottlik-Debreczeni házaspár meseátdolgozásai érzésem szerint nagyon jók. Azért csak érzés és nem bizonyosság, mert erősen hiányzik a kötethez valamilyen információ morzsa arról, vajon milyen forrásból dolgoztak a szerzők, mennyire nyúltak hozzá az eredeti népmesékhez? Ez pedig a népmesék befogadásánál-értelmezésénél kardinális kérdés. 1983-as kiadásról van szó, valószínűleg valamelyik „baráti ország” mesekönyvei között kellene keresni a gyűjteményt, aminek magyarra átültetése e kötet. A skandináv meséket ismertem belőle, ezekből kiindulva, magánvéleményem szerint nyugodtan használható a mű, nincsenek benne szépítések, durva kihagyások, amilyenek például Illyés Gyula népmese feldolgozásaiban tetten érhetőek.
A kötetet meséit kb. 8 éves kortól gyerekeknek is ajánlom, én a A félkakas* kivételével valamennyit felolvastam családi körben.

Az illusztrációkat Heinzellmann Emma készítette: a sokszor ugyanazon emberben is fellelhető éretlenség, gyarlóság, szépség és csúfság, félelem és bátorság ott van az élénk, dinamikus képeken. A pöttyös lovakért pedig egyenesen odavoltam!

* No az egy kemény történet, elsőre és másodikra is pislogtam tőle, mint pocok a lisztben.
** Ha valakit érdekel, H. E. méltatlanul nem közismert illusztrátort itt értékeltem részletesen:

marsey P>!
Debreczeni Gyöngyi – Ottlik Géza: Garabó Gereben

Gyerekként rongyosra olvastam ezt a könyvet, mert nagyon tetszettek a történetek, viszont az illusztrációkat visszataszítónak találtam, és ez a véleményem felnőtt fejjel sem változott. (Elnézést minden H.E.-rajongótól.)