Leningrádi ​Madonnák 14 csillagozás

Debra Dean: Leningrádi Madonnák

Marina, az Ermitázs tárlatvezetője 1941-ben, a leningrádi ostrom idején a páratlan műkincsek megóvásáért fáradozik. A parancs szerint ki kell emelni a festményeket a keretből és biztonságos helyre kell őket szállítani. Az üres kereteket mementóként visszaakasztják eredeti helyükre – reménykedve abban, hogy a műkincsek egykor visszatérhetnek méltó helyükre. Amikor a Luftwaffe bombái hullani kezdenek, Marina a fantázia világában talál menedéket a rettegés, az éhezés és a feltartóztathatatlan halál elől. Ecsetvonásról ecsetvonásra felidézi és emlékezetébe vési a csodálatos remekműveket, a pompás aktokat, az angyalokat, az isteni nyugalommal mosolygó Madonnákat… Debra Dean merész hangvételű, megindító története új színt jelent az amerikai regényirodalomban. Méltán volt 2007 sikerkönyve a nemzetközi könyvpiacon.

Eredeti cím: The Madonnas of Leningrad

Geopen, Budapest, 2008
200 oldal · ISBN: 9789639765351 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin

Virágszépe
Debra Dean: Leningrádi Madonnák

A helyszín Leningrád az 1941-es ostrom idején és a jelenben, Amerikában élő orosz emigránsok közössége. Marina az Ermitázs tárlatvezetője elszakad szerelmétől Dmitrijtől, magányosan éli át a világháborút. Az összecsomagolt, biztonságba helyezett műtárgyak nélkül csak üres termek, a falakon csak a keretek vannak. Marina kapaszkodik a láthatatlanba, pontosan felidézi a sorban egymás után következő festményeket, „emlékpalotát” épít. Öregkorában bekövetkező alzheimer-kór sem tünteti el életéből a szépség utáni vágyat. A történet csodálatos, az igazi, őszinte érzések maradandóak, az éhség, légiriadó, sötétség kétség nélkül félelmetes, mindezt értem, megértem, de nem tudtam a szereplők személyiségén keresztül átérezni, őket megszeretni.

Niki_
Debra Dean: Leningrádi Madonnák

Valamiért azt gondoltam, hogy ez egy közepes történet lesz, de nem. Fura, mert igazán nem tudom megmondani, miért is tetszett, egyszerűen csak jó volt olvasni.

bozs
Debra Dean: Leningrádi Madonnák

Tetszett a könyv témája. Fura volt, ahogy ugrált az időben, néha az sem tudtam hol vagyok. Számomra nem is a szerelemről szólt, mint ahogy a könyv borítóján olvastam, hanem a túlélésről. Azok a képek, amiket leírt, jaj nagyon szépek!

ritazsofia P
Debra Dean: Leningrádi Madonnák

Egyszer olvasós, de attól még érdekes, fantáziadús történet. Tetszett.

tgorsy
Debra Dean: Leningrádi Madonnák

Kár érte. Remek téma, remek írói ötlet, elég gyengus kidolgozásban.

bozs

Már senki sem sír, vagy ha mégis, úgy apróságokon, jelentéktelen semmiségeken, amik váratlanul érik őket. Mi maradt, amitől megszakadhat a szívük? A haláltól nem: a halál mindennapossá vált. De szívet tépő, amikor egyetlen sirály könnyedén fölreppen egy utcai lámpáról. A szárnyai úgy bomlanak ki a mályvaszín égen, mint a selyemsálak, és Marina hallja a tollak susogását. Attól szakad meg a szíve, hogy még maradt egyáltalán szépség a világon.

Amapola P

– De csak lesznek itt olyanok – vetette ellen –, akik életben maradnak, hogy a saját szavaikkal mondják el, mi történt.
– Hát igen – felelte kedvesen Nyikolszkij. – De ki hisz majd nekik?

Amapola P

– Enyv, amivel ragasztani szoktak? Azt hiszem marhaínból főzték. Felolvasztottuk. Emlékszem, egész finom volt.
– Jesszusom! – leheli Naureen. – A háború alatt történt?
– Igen, kedves – mosolyog Marina. – Előtte nem ettük. Annyira azért nem volt finom.

Amapola P

– Isten majd gondodat viseli, kedvesem – biztatja Ánya.
– Nem akarok tiszteletlen lenni, de mindazok után, amiket látott, hogy mondhatja ezt?
Az öregasszony arcára olyan fájdalom ül ki, hogy Marina egyből megbánja, hogy provokálta.
– Nem tudom, hogyan gondoskodik rólad, kedves. A jövőt vasvillával írják a vízre. De imádkozom érted. Abból nem lesz baj.

Amapola P

A világ minden szörnyűségével egyetemben is olyan megrendítően gyönyörű, hogy nagy szívfájdalommal hagyja majd itt.

Amapola P

… a lakáskiutalási bizottság unalomig szajkózott válaszát ismétli, amely mindannyiszor elhangzik, amikor Leningrádban szóba kerül az állandó lakáshiány. – Az elkorcsosult társadalmak fennhéjázása az elzárkózás. – Dimitrij mosolyogni próbál, bár a mosoly fájdalmasra sikeredik.
– Elkorcsosulsz velem, Marinocska?