A ​fiú, aki imádta a matekot 84 csillagozás

Erdős Pál hihetetlen élete
Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot

1000 + 1 oka lehet annak, ha valaki imádja a matekot. Van, aki az anyatejjel szívja magába a számok szeretetét, mint Erdős Pál is. Már kisgyerekként elvarázsolták a számok, felnőttkorára pedig ő bűvölt el mindenkit újszerű és játékos matematikai gondolkodásával. Végtelenül fontosnak tartotta, hogy a matematikusok közösen gondolkodjanak régi és új kérdéseken, feladatokon. A „budapesti varázsló” – ahogy nevezték – remek társasjátéknak tekintette a matekot, s ezzel mindenkinek a szívébe lopta magát. Ebben a kis kötetben kedves rajzokon keresztül elevenedik meg hihetetlen élettörténete. Ismerkedjetek meg vele Ti is!

Róla szól: Erdős Pál

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A lány/fiú, aki... Naphegy

Naphegy, Budapest, 2014
38 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639869363 · Fordította: Varga Csaba Béla · Illusztrálta: LeUyen Pham

Erdős Pál

Wiggin77 P>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Nagyon aranyos könyvecske, már jó ideje a kívánságlistámon volt. Tegnap a fiúknak kölcsönöztünk könyveket, akkor vettem észre a mindenféle mondókás könyv és a Tesz-Vesz városok között.
Szuper téma, szép rajzok és igaz történet egy nagyon különleges emberről. Külön tetszett, hogy nem holmi össze-vissza képletek vannak az illusztrációkon, hanem olyan totál komoly dolgok, mint az Eratoszthenész szitája. 'A prímember' már jó ideje várja, hogy elolvassam, áprilisban be kell iktatnom. :)

3 évesen még sokat nem fognak érteni belőle a fiaim, de azért felolvasom és megnézzük együtt. Ha nem is értik még, talán majd emlékeznek rá, hogy a matematika és a matematikusok nem feltétlen kell, hogy unalmasak legyenk, sőt!

Chöpp >!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Átlagoltam a tetszésünket. Nekem nagyon bejött – bár a képek (arcok) néha nem voltak nagyon tetszetősek a számomra –, Juditkát pedig nem győzte meg. Már az első mondatok utáni mélyebb levegővételnél azt vetette közbe: „Na ilyen nincs!”. A végére kénytelen volt revideálni álláspontját, de még mindig kategorikusan kijelentette, hogy Erdős Pali bácsi ritka madár lehetett. Szerintem is, de én nagyon-nagyon csodálom azokat az embereket, akik ilyen elképesztő módon zsenik valamiben – vagy , hogy kissé lejjebb adjam, de hasonlóan igaz marad a gondolat: őszintén csodálom, aki érti és élvezi a matematikát!

Kiss_Julianna>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Én meg a matek… nagyon távol állunk egymástól. A név viszont nem volt ismeretlen. Erdős Pál életútját követhetjük végig.

ppeva P>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Szuper ötlet egy matematika zsenit szuperhősként bemutatni! Erdős Pál nevét akkor olvastam először, mikor Lovász László életrajzának néztem utána (remélem, tudjátok, ő ki – egy kortárs matematika szuperhős!). De hogy gyerekkönyvet lehet írni egy matematika zseni életrajzából, az sose jutott volna eszembe. Erdős Pál ebben a könyvben egy szeretnivaló szórakozott professzornak látszik, akinek nem volt saját családja, de szívesen tartózkodott matematikus barátai családjánál. A legédesebb az volt, hogy a barátai gyerekeit epszilonoknak nevezte, mert az epszilon a matematikában a kisebb értékeket jelöli… Hogy ez a megfogalmazás így helyes-e matematikailag, nem tudom, de biztos vagyok abban, hogy Erdős Pál a kisebb érték alatt csupán matematikai fogalmat értett.
Brunonak nagyon tetszett a könyvben az, hogy a szövegben mindenütt számok voltak. Ő is szereti a számokat, remélem, később is vonzódik majd hozzájuk (Édesapám hogy örülne egy matematika után érdeklődő dédunokának!!!). Aranyosak a rajzok is, a szöveg is. A végén van egy dupla oldal, ahol jelentős matematikusok vannak feltüntetve, 1-es vagy 2-es számmal jelölve. Az 1-es az, aki közvetlen kapcsolatban állt Erdős Pállal, 2-es pedig az, akinek tanítványa állt kapcsolatban vele. Persze rögtön megkerestem Lovász Lászlót – 1-es! Ugyanez az oldal kapcsolati rajzként is megjelenik, azt is érdekes böngészni.

Juci IP>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Hát ez egy príma könyv, matekrajongó gyerekeknek kötelező olvasmány, akár megvenni is érdemes szerintem, mert nemcsak nagyon kedves és inspiráló Erdős Pál történetének bemutatása, de olyan zseniálisan van megrajzolva, hogy azt évekig lehet böngészgetni, tanulni belőle :) Az illusztrátor ugyanis teleszórta a rajzokat prímszámokkal, egyenletekkel, geometriai stb. ábrákkal, és a könyv végén szerepel ezeknek magyarázata is, csomó érdekes matematikai kérdést, problémát említ, amiknek nyomán el lehet indulni tovább. Muszáj még megemlítenem, hogy egy csomó ikonikus budapesti épületet gyönyörűen, részletesen megrajzolt LeUyen Pham, szóval ez egyben városnézős/lokálpatrióta könyv is :)

Zsuzsanna_Makai>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Nagyon szerettem ezt a könyvet, mégis úgy gondolom, h a „Néhány gondolat a szerzőtől” rész nélkül sokkal, de sokkal kevesebbet érne. Mindig is tök hülye voltam a matekhoz, felnézek mindenkire, aki kicsit is ért hozzá.
Őszinte leszek, Erdős Pálról már hallottam, a Prímember c könyvvel pedig találkoztam, mégsem tudok róla semmit. Ez a könyv pont arra volt nekem most jó, hogy még többet akarjak Erdősről megtudni.

meseanyu P>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Úgy gondolom ilyen inspiráló életrajzokból lehetne sorozatot is csinálni. Egyszerűen, mégis nagyon érdekesen megírva, szépen, ízlésesen illusztrálva, a végén magyarázatokkal, közelebb lehetne hozni a gyerekekhez más tudományágakat, területeket is.

ziara>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Hihetetlen ember volt Erdős Pál!!!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Nem tudom, hogy csak az én ismereteim hiányosak-e, vagy valóban nem tanultunk róla az iskolában, de ez az első alkalom, hogy Erdős Pál nevével találkozom. Pedig milyen büszkék lehetünk rá mi, magyarok! Az előző évszázadban élt egy olyan ember, aki az életének szentelte a matematikát, beutazta miatta (vele) a világot, kutatott és felfedezett, és embereket, zseniket hozott össze egymással. Elképesztő!
A szerző gondolatán jót mosolyogtam, érdekes, hogy mi vezetett ennek a könyvnek a megszületéséhez. :)

Uzsonna>!

Deborah Heiligman: A fiú, aki imádta a matekot Erdős Pál hihetetlen élete

Micsoda ötlet egy tudósról képeskönyvet készíteni gyerekeknek. És micsoda büszkeség ez, hogy magyar tudósról ír egy amerikai szerző.
Be kell vallanom, csak a nevét ismertem Erdős Pálnak eddig, nem is sejtettem, hogy ekkora kultusza van a világon.
Szemnyitogató ez a könyv:
– a felnőtteknek, akik rácsodálkozhatnak erre a csodálatos emberre, tudósra (hátha nemcsak nekem volt ez újdonság…)
– és gyerekeknek is, ugyanis a képeken számok, prímszámok, egyenletek is megbújnak, amelyek játékra hívogatva őket talán rávilágítanak a királyi útra való elhivatottságukra.
Érdemes böngészni a könyvet mindenkinek, attól függetlenül, hogy milyen viszonya volt/van a matematikával, mert garantálom, hogy utána csak javulni fog!

Bea_Könyvutca P>!

A dadus imádta a szabályokat.
Ez bizony nagy gond volt, Pali ugyanis utálta a szabályokat.

Citrompor>!

Erdős Pál úgy vélte, hogy egy bizonyíték akkor jó, ha elegáns és egyszerű. Nagyon szeretett arról beszélni, hogy létezik egy könyv, amelyikben Isten összegyűjtötte a legelegánsabb bizonyításokat. Ha egy megoldás elnyerte a tetszését, akkor azt mondta rá, hogy az akár a „bizonyítások könyvébe” is bekerülhetne.

34. oldal, Néhány gondolat a szerzőtől

Kapcsolódó szócikkek: Erdős Pál · Isten
Bea_Könyvutca P>!

Vajon a barátai szerte a világban miért szerették annyira? Miért törődtek vele? Miért hívták Pali bácsinak?
Azért, mert Erdős Pál nem csupán zseni volt – meg is osztotta az emberekkel a tudását.

Citrompor>!

2-3. oldal: Pali nagyon érdekes számokkal játszik kint a parkban. Barátságos számoknak hívjuk őket. Ezek olyan számpárok, amelyekre igaz, hogy az egyik szám önmagánál kisebb osztóinak összege a másik számmal egyenlő. Ilyen például a (220; 284) számpár. 220 önmagánál kisebb osztói: 1, 2, 4, 5, 10, 11, 20, 22, 44, 55 és 110. Ha ezeket a számokat összeadjuk, az eredmény 284. A 284 önmagánál kisebb osztói: 1, 2, 4, 71 és 142. Ezek összege 220.

35. oldal, Néhány gondolat a képek készítőjétől

Kapcsolódó szócikkek: barátságos számok
Citrompor>!

A híres matematikus különleges ember volt. Nem illett bele a hétköznapok világába, mégis sikerült rájönnie, hogyan élhetne csodálatos és hasznos életet. Páratlan pályát futott be, és rengetegen csodálták a munkásságát.

34. oldal, Néhány gondolat a szerzőtől

Bea_Könyvutca P>!

Pali a hétköznapok során nem szerette a szabályokat, ám a számok világában annál inkább örült nekik.

Citrompor>!

Volt egyszer egy fiú, aki nagyon szerette a matematikát.

Citrompor>!

Volt egyszer egy fiú, aki nagyon szerette a matematikát. Amikor felnőtt, alig akadt a földkerekségen még 1 olyan nagyszerű matematikus, mint ő.

Sippancs P>!

A számok voltak a legjobb barátai. Biztos lehetett abban, hogy mindig ott vannak vele, és minden nap ugyanúgy viselkednek.

Sippancs P>!

Az egyik barátja szerint olyan volt, mint egy matematikát gyűjtő méhecske.