A ​boldog agy 5 csillagozás

A boldogság eredetének és értelmének tudománya
Dean Burnett: A boldog agy

Az idióta agy szerzőjének második könyve a boldogságról és annak agyi eredetéről szól. Mi okozza a boldogságot? Agyunk miért van oda egyes dolgokért, míg másokat ki nem állhat? Létezik-e betonbiztos módja annak, hogy az agyunkat boldoggá tegyük, ahogy azt sokan állítják? Milyen az örök boldogság – és tényleg olyan jó dolog lenne a létezése, mint az első hallásra tűnik?
Dean Burnett írásának nem az önsegítés az elsődleges célja, hanem kérdéseket tesz fel, és közben bemutatja, milyen összetett az emberi elme. A kutatásokon alapuló, ám humoros kötetből megtudhatjuk, vajon valóban az otthonunk tesz-e minket igazán boldoggá (lelőjük a poént: bizonyos értelemben igen), illetve fény derül arra is, hogyan hat a szerelem, a szex, a barátság, az egészség, a vagyon, a nevetés és a siker az agyunkra.
Remélem, ettől az olvasó is boldog lesz. Ha mégsem, azt is meg tudom magyarázni.
Dean Burnett

Eredeti megjelenés éve: 2018

Partvonal, Budapest, 2020
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155783777 · Fordította: Molnár Csaba

Orvosi vonatkozású könyvek a @Partvonal_Kiadó kínálatából! ‍⚕️
◇Boldog agy: Gondolkodtál már a boldogság eredetén és értelmén? Tudományos vicces, okos és lenyűgöző! Egyetértek Adam Kay-el (akinek a könyveit szintén nagyon ajánlom). Na de kezdjük az elején.
Ezt a könyvet egész augusztusban nyúztam, kiemeltem, kiírtam, post-itekkel tűzdeltem tele. Nagyon tetszett, számtalan olyan dolgot írt le, amiről máshonnan nem (vagy csak az anatómia tankönyvekből) értesülhetünk. Olvashattunk az agyban lakó boldogságról, miképp alakul ki és képesek vagyunk e becsapni az agyunkat az érzettel? Miért érezzük, hogy mindenütt jó, de a legjobb mégis otthon érzést? Hogyan munkálkodik az agy és milyen részei vannak? Miért kell nevetni, milyen jótékony hatásai vannak? Na és van e a boldogságnak árnyoldala? Mindről közérthetően mégis azért kellő szakmaisággal értekezik. Épp ott, ahol pedig kezdene egy egyetemi előadásba átcsapni, elhessegeti egy kis humorral, így hamar kicsengetnek az óráról.
Az idióta agy című könyv (ami kívánságlistás lett) szerzőjének második könyve a boldogságról és annak agyi eredetéről szól. Mi okozza a boldogságot? Agyunk miért van oda egyes dolgokért, míg másokat ki nem állhat? Létezik-e betonbiztos módja annak, hogy az agyunkat boldoggá tegyük, ahogy azt sokan állítják? Milyen az örök boldogság – és tényleg olyan jó dolog lenne a létezése, mint az első hallásra tűnik? Kérdéseket tesz fel, és közben bemutatja, milyen összetett az emberi elme. Reméli, ettől az olvasó is boldog lesz. Ha mégsem, arra is kapsz magyarázatot.
További: https://www.instagram.com/p/Ch9EAX0tsj-/…

Dean Burnett: A boldog agy A boldogság eredetének és értelmének tudománya

Kimondottan vicces fiú ez a Dean Burnett, szó se róla. :-D Ő az, aki a könyv legvégén a hivatkozások(!) között is képes vicceskedni… nagyon nagy! :-D
Amúgy a könyv eleje, úgy nagyjából 100 oldal, nekem kicsit döcögősebb volt, nem volt rossz vagy unalmas, csak kevésbé kötött le. De utána szépen belelendült az író, aztán megint kicsit döcögösebb volt, aztán újra belelendült. :-) Talán azért van ez így, mert megfoghatatlan dolog a boldogság, érzelmi állapot függő is. Összeségében azonban élmény volt olvasni. :-)
Röviden: érdekesen szórakoztatóan tudományos, olvassátok nyugodtan. ;-)

Niki4>!

Dean Burnett: A boldog agy A boldogság eredetének és értelmének tudománya

Nagyon érdekes, és rengeteg információt megtudhatunk az agyunk működéséről. Csak a fordító figyelhetett volna az ikes igékre, pl lakok és társai…

dontforgettosmileandread P>!

Nem vagyunk képesek végtelenül járni és járni, mint az elemreklámokban szereplő Duracell-nyuszi.

dontforgettosmileandread P>!

Ha azért akarunk orvosok lenni, mert segíteni szeretnénk az embereknek, és jót akarunk cselekedni a világban, az belső motiváció. Ellenben, ha a tisztes fizetés és az állásbiztonság érdekel minket, az már külső motiváció, hiszen e tényezőket külső ágensek szolgáltatják számunkra. Nagyon fontos, hogy a belső motiváció erősebbnek tűnik a külsőnél.

dontforgettosmileandread P>!

A motivációt főként a célok irányítják. Van egy célunk, amelyet el szeretnénk érni, a motiváció pedig úgy formálja viselkedésünket, hogy a cél elérhetővé váljon a számunkra.

Vivinniec >!

[…] amikor az illető feldobott, vidám és motivált, nagyon megterhelő az agy számára, ha túl sokáig kell ezt az állapotot fenntartania.

122. oldal, 3. fejezet

Vivinniec >!

[…] az agy szempontjából a boldogság gyakran maga is munka.
Bevallom, kicsit le kellett ülöm, amikor erre rájöttem.

122. oldal, 3. fejezet

dontforgettosmileandread P>!

Elmondok magamról egy titkot: régen a helyi orvosegyetemen dolgoztam, ahol hullák balzsamozása és boncolása volt a feladatom. A holttesteket medikusok sebészeti és anatómiai oktatására használták. Azóta minden vitát megnyerek, amely arról szól, hogy kinek volt a legrosszabb munkája. Bár ez vélhetően csak pirruszi győzelem.

Vivinniec >!

Sajnos azonban az egyének sokszínű csoportját parancsra boldoggá tenni nem könnyű, vagy inkább szinte lehetetlenül nehéz. Persze csak akkor, ha eltekintünk a drasztikus lépésektől, és nem teszünk ecstasyt az ivóvizes palackokba (Isten tudja, ez mit tenne a produktivitással).

103. oldal, 3. fejezet

Vivinniec >!

Éveken keresztül sok pszichológus és pszichiáter komolyan úgy tartotta, hogy a nosztalgia valamiféle rendellenesség, vagy legalábbis káros kognitív viselkedés, amely elvonja a figyelmet arról, hogy a jelenre koncentrálhassunk, és csak a múlt eltúlzott, megváltoztathatatlan eseményeivel foglalkozzunk.

342-343. oldal, 8. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: nosztalgia
Vivinniec >!

Ma már azonban tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy a nosztalgia valójában rendkívül hasznos folyamat (minden életkorban), és motiváltabbá, szociábilisabbá, optimistábbá tehet minket.

343. oldal, 8. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: nosztalgia
Vivinniec >!

A legtöbb emlős nőstényeinek csak a szoptatás idejére növekednek meg emlői. Csak az emberi nőknek kell nagy méretű mellekkel leélniük egész felnőtt életüket. Senki sem állította, hogy az evolúció kegyes lenne.

378. oldal, Hivatkozások