Deák Zsolt (szerk.)

Jung ​nálunk 2. (Jung nálunk 2.) 1 csillagozás

Magyar szerzők jungi analitikus írásai
Deák Zsolt (szerk.): Jung nálunk 2.

„A Jung nálunk I-II. kötetekkel egy olyan hiánypótló szöveggyűjteményt szeretnénk átnyújtani az olvasónak, amely tudatosan széles közönséggel számol a segítő szakemberektől a lélektan iránt érdeklődő olvasókig, akik tudományos érdeklődésből, saját önismeretük és személyiségük fejlesztése miatt vagy intellektuális kíváncsiságból foglalkoznak Carl Jung gondolataival és az analitikus pszichológiával.”
/Részlet a bevezetésből/

A könyv használati értékét növeli, hogy helyet kapott benne egy részletes glosszárium is, mely tartalmazza az első és a második kötetben szereplő legfontosabb jungi kifejezések és fogalmak értelmezését, azok különböző magyar fordításaival együtt. Ezáltal is szeretnénk minden lehetséges segítséget megadni az olvasóknak a szövegek megértéséhez, illetve a további tájékozódáshoz. /A szerkesztő/

Ursus Libris, Budapest, 2017

Black_Venus>!
Deák Zsolt (szerk.): Jung nálunk 2.

Deák Zsolt (szerk.): Jung nálunk 2. Magyar szerzők jungi analitikus írásai

A bölcsészlelkemnek rendkívül jól esett ezt a tanulmánykötetet olvasni. Ez ugye már a 2. kötet, mindkettő a jungi pszichoanalízis egyes részeinek az összefoglalása, vagy (főként irodalmi) művek elemzését tartalmazza gyakorló pszichológusoktól, akik talán az átlagosnál jobban elmélyednek a választott elméletben.
spoiler Jungot olvasni és értelmezni nem egyszerű, ezért, ha valaki elmagyarázza, példákat vagy eseteket hoz, azzal közelebb kerül az elmélet a laikusokhoz is. Ebben a kötetben nem találtam olyat, ami ne lett volna érdekes vagy jól megírt. Egyes tanulmányok közelebb állnak hozzám, a saját érdeklődésemből adódóan, számomra kiemelkednek a többi közül. Meglepő volt, hogy több olyan témáról is olvastam, amelyekre eddig max legyintettem volna, mint túlhájpolt /túlgondolt /átgondoltatlan /uncsi témára. spoiler
A Jung Nálunk 2. kötetben a kötet második részében („A jungi pszichológia kulturális vonatkozásai”) található műelemzések kötöttek le a legjobban.
A Petőfi: János vitéz ilyen komplex és érdekes elemzését még nem olvastam (eddig azt hittem, ezt a költeményt decensen unni illik az irodalomórán, pedig így, Süle Ferenc és Unger Klára által értelmezve mindenkinek fontos vers lehetne).
Schnell Endre írása „C.G. Jung és a keleti bölcselet” több olyan gondolattal kínált meg, amelyeket igaznak tudok elfogadni, és amelyeket jó lenne látni érvényesülni a környezetemben is legalább időnként. De lehet, hogy már annak is örülnék, ha én tudnék így élni.
Szombati Ágnes Equus elemzése kiváló. Csak én kapok fejrángást tőle, mert egyszer már végig kellett szenvedni az egyetemen (mármint nem a szerzőt, hanem az Equust, filmen láttam, drámában elolvastam, elemzést is írtam, és még beszéltünk is róla, szóval úgy érzem, ezzel a művel kellően alaposan megismerkedtem már másutt).
Koronkai Bertalan: A New Age című írását mindenkinek a figyelmébe ajánlom, akit megcsapott már a chem trail szele, de ennek ellenére igényelné a valódi tudomány és az áltudományok minimális külön tartását, a saját egészsége és mentális jóléte érdekében.
A magyar nemzeti komplexusainkról írt előadás (Deák Zsolt) is kiválóan ragadja meg a magyar nemzeti kognitív disszonanciát, amennyiben ez az az állapot, amikor látunk valamit a tükörben, de mivel más gondolunk, nem fogadjuk el valóságosnak). Szomorú, hogy mennyire erősen érvényesül ez nálunk mostanában, vagy az utóbbi évszázadban.
A klinikaipszichológia iránt érdeklődők figyelmébe ajánlom a kötet első felét, nem kevésbé jó írásokat talál ott is.
Összefoglalva: éljen, éljen, hogy ilyet még ír és ilyet még kiad valaki. Plusz, a két kötet borítója szépen összhangban lett megdizájnolva. spoiler