A ​koronás Wargha 0 csillagozás

Egy kettős ügynök Kossuth és a császári rendőrség szolgálatában
Deák Ágnes: A koronás Wargha

1879-ben ​jelent meg az első sajtóközlemény, amely felfedte a titkot: ki árulta el 1853-ban Kempen bécsi „rendőrminiszternek”, hol kell keresni a Szemere Bertalan által 1849 augusztusában elrejtett magyar királyi koronaékszereket. Wargha István, Kossuth egykori közeli munkatársa volt az, aki a titok nyomába szegődött, és kiszolgáltatta a Szentkoronát a többi koronaékszerrel együtt. A jelen könyv borítóján Johann Kempennek, a bécsi Legfelsőbb Rendőri Hatóság vezetőjének (aki hivatali működése egyik legnagyobb eredményének a Szentkorona megtalálását tekintette) az ezzel az eseménnyel összefüggésben készült sétabotja látható, melyet 1856-ban csináltatott a magyar koronaékszerek rejtekhelyén található egyik fa ágából.

Wargha István az 1850-es évtized első éveiben a császári rendőrség legeredményesebb rendőrinformátora volt, a rendőrség szinte valamennyi „nagy fogása” az ő tevékenységének volt köszönhető. Éppen azért lehetett oly eredményes, mert – kettős ügynökként… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 2010

Toni Llácer: Nietzsche
Randolph L. Braham – Kovács András (szerk.): A holokauszt Magyarországon hetven év múltán
Kiss Zsuzsanna: Az egyedüli tér
Sipos Balázs – Krász Lilla (szerk.): A női kommunikáció kultúrtörténete
Für Lajos: Jobbágyföld – Parasztföld
Tóth Tamás: Nagy Iván iratai
Spira György (szerk.): Vita Magyarország kapitalizmuskori fejlődéséről
Pap József: Magyarország vármegyei tisztikara a reformkor végétõl a kiegyezésig
Farkas Ildikó: A japán modernizáció ideológiája
Görgey Artúr: Életem és működésem Magyarországon az 1848. és 1849. években I-II.