Párbeszéd ​egy pap és egy haldokló között 4 csillagozás

De Sade márki: Párbeszéd egy pap és egy haldokló között

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Demokratikus Diákunió, Budapest, 1989
18 oldal

Corvus_CoRex P>!
De Sade márki: Párbeszéd egy pap és egy haldokló között

Nem volt nagy durranás, amennyire emlékszem.

Nem is emlékszek belőle semmire… D:

De Sade márki: Párbeszéd egy pap és egy haldokló között

A királynak nyalizós rész kifejezetten kiábrándító volt, nem illik a Sade-i imázshoz.

Riccah>!
De Sade márki: Párbeszéd egy pap és egy haldokló között

Alapvetően jó kis iromány, rövid, velős, néhol igen nyakatekert stílusban megírva.

Azt sajnálom, hogy de Sade márki nem ad jó gondolatokat a másik fél képviselőjének, sokszor felületes és erőlködő.

Viszont saját gondolatai – most egy haldokló szájába adva – nekem még mindig néhol ijesztőek is bár, de többször tetszenek.

Lunemorte MP>!

Zsarnokoskodó, indulatos, erőszakos, mindenben szélsőséges, páratlanul perverz az erotikus képzel­gésben, a fanatizmusig istentagadó: íme, ez vagyok én pár szóban: öljetek meg, vagy fogadjatok el olyannak, amilyen vagyok, mert én meg nem vál­tozom .

Lunemorte MP>!

Barátom, ha igaz lenne, hogy az isten, akihez imádkozol, létezik, szüksége lenne csodákra, vérta­núkra és próféciákra, hogy megalapozza birodal­mát?

Carmilla >!

…légy férfi, légy ember félelem és hiú remények nélkül; hagyd el a te isteneid és vallásaid; mindez csak arra jó, hogy az emberek fegyvert fogjanak, és e borzalmak nevének már csak említése is több vérrel öntözte a földet, mint valamennyi háború és más katasztrófa együttvéve.

Carmilla >!

Ami pedig a csodáidat illeti, azoktól sem fogok hasra esni. Minden csaló csinált már ilyeneket, és minden hülye elhitte neki, hogy valódiak.

Kapcsolódó szócikkek: csoda
Lunemorte MP>!

PAP: Így hát nem sok szükségét látom, hogy val­lásról beszéljek neked.
HALDOKLÓ: Miért nem? Semmi sem derít olyan jó kedvre, mint a fanatizmusnak és az ostobaságnak azok a túlkapásai, amelyekre az emberek e kérdés­ben ragadtatták magukat; ezek olyan bámulatos el­tévelyedések, hogy látványuk, bármily szörnyű is, mindig érdekes. Válaszolj hát nekem őszintén és űzd ki magadból főként az egoizmust.

Lunemorte MP>!

PAP: De ki vakulhat el isteni Megváltónk csodái előtt?
HALDOKLÓ: Az, aki nem fedezi föl benne a legközönségesebb csalót és a legostobább szélhá­most.

Lunemorte MP>!

Hagyd el istenedet és valláso­dat. Mindez csak arra vezet, hogy az emberek kezére láncot rak és mindeme szörnyűségek puszta neve több vérontást eredményezett, mint az összes há­ború és csapás együttvéve.

Riccah>!

Az egész emberi erkölcs benne foglaltatik ebben a szóban; éppoly boldoggá tenni a többieket, mint amennyire mi akarunk azok lenni, és nem okozni több rosszat másnak, mint amennyiben mi akarunk részesülni.