Meztelenül ​jöttem 29 csillagozás

Rodin életregénye
David Weiss: Meztelenül jöttem David Weiss: Meztelenül jöttem

Aki nyolc éves volt 1848-ban, és az első világháború idején halt meg, annak az élete akkor is regényes, ha történetesen nem korának legnagyobb szobrásza. Auguste Rodin nem volt simulékony ember, nyers modorával és szenvedélyes művészi megszállottságával nem tette könnyűvé az életét azoknak, akik kapcsolatban állottak vele. Alkotásai olyanok, mintha vihar korbácsolná őket, és ezt nem volt könnyű elfogadtatni sem az akadémikus, sem a polgári közízléssel. Nem adta be a derekát, győzött, de nagy árat fizetett érte: az életét is szakadatlan belső vihar dúlta. Mint szobrai, oly súlyosak életének az eseményei is: szerelmei, barátságai, egyre merészebb művészi vállalkozásai. Az olvasó egy nagy korszak súlyos egyéniségéről kap dokumentum értékű éles képet.

Eredeti cím: Naked Came I

Eredeti megjelenés éve: 1963

Róla szól: Auguste Rodin

Corvina, Budapest, 1984
628 oldal · ISBN: 9631316599 · Fordította: Boros László

Ditta P

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Még Anyukám vettem a könyvet és akárhányszor szóba került, mindig csak áradoztak róla a Nagymamámmal együtt. Most végre én is ejutottam oda, hogy elolvassam és én sem mondhatok mást: magával ragad az 1. oldaltól az utolsóig.
Rodin az a szobrász, akiröl nem sokat tud az ember, mégha a Gondolkodót és a Csókot mindenki ismeri is. Nem volt könnyü gyerekkora, nem hullott az ölébe a siker, de elszánt volt és hajthatatlan, és végül megadatott neki, ami sok más müvésznek nem: még életében elismerték. Ki gondolná, hogy az az ember, aki ilyen fantasztikus részletezettséggel tudta ábrázolni az emberi testet, annyira közellátó volt, hogy alig tudott megtanulni írni és olvasni? (Lehet ezért van minden szobrának olyan nagy hobbit lábfeje?)
Regényes éltutat járt be, sok nélkülözéssel, a müvészet fövárosában, Párizsban, egy elégé viharos korszakban. Persze sok vihart saját magának kavart, a magán- és a szakmaiéletében egyaránt, de amit létrehozott az maradandó.
Szerencsés véletlen, hogy a könyv olvasása után Párizsban tölthettem pár napot, és nem maradt ki a Rodin múzeum sem. Èlöben, közelröl látni azokat a szobrokat, amiknek a sokszor több évig, de nem egyszer több évtizedig tartó születését, majd hol ilyen, hol olyan fogadtatását végig bábáskodhattam a könyv olvasása közben, fantasztikus élmény. Ráadásul a múzeum abban a házban müködik, ahol Rodinnak annak idején az egyik müterme volt és életének egy jelentös idöszakát ott töltötte.
Aki teheti olvassa el a könyvet és utána nézze meg a szobrokat élöben is :) .

acsferi

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Még 2007-ben jártam Párizsban. és nagyon megfogott a Rodin múzeum, ahogy a világváros közepén csendes szigetként várja látogatóit az Hotel Biron. Remek életrajzi regény, de a szerző korábbi műve Tizianóról amúgy is magasra tette a lécet. Rodin életútja, művei mellett múzsáiról és a kor neves művészeiről is sok érdekes információt hordoz a könyv, számomra Irving Stone és Passuth László mellett a legjobb életrajzíró a szerző.

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Igazán nagyon jó életrajzi írás.A kor hangulata,alakjai elevenednek meg a lapokon. Sok érdekes információt hordoz.Vágyat ébreszt,…el KELL jutni Párizsba!Látni a Hotel Biront, látni a csodálatos alkotásokat.A Rodin múzeum legalább olyan jelentős, Párizshoz tartozó, mint az Eiffel-torony.
Bátran tudom ajánlani, nagyon érdekes, jól megírt életrajz.

dyna

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Az egyik legjobb regény, amit valaha olvastam. Kellően expresszíven nem is tudnám szavakba önteni, ezért inkább csak annyit írok, bárkinek szívből ajánlom (azoknak meg különösen, akik már legalább egyszer jártak e gyönyörű városban, mert így olvasni még jobb :))

Zsuzsi_Korándi

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

agyon jó életrajz… köszönet annak aki ajánlotta….olvasmányos, színes korrajz…ha még valaki tud hasonlót mondani megköszönném!!:)

Kisanna

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

szeretem az életrajzokat,de ez a könyv közülük is az egyik kedvencem. Olyan jól ábrázolja Rodin alakját,hogy még ma is úgy érzem mintha személyesen ismerném.

Black_Venus

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Ezt már legalább 3x olvastam, még tizenéves koromban. Nagyon tetszett, főként a szobrokról készült fotók jók, meg persze egy öntörvényű művész élete mindig érdekes. Később többször is jártam a Rodin-múzeumban, és mindig nagy élmény volt!

Minka

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Azok közé a szerencsés emberek közé tartozom, akiknek volt alkalma megtekinteni Rodin szobrait Párizsban a Biron Hotelben, vagyis a Rodin Múzeumban. Nem vagyok nagy szobrászat rajongó, de amit ott láttam teljesen elbűvölt, lenyűgözött. Hihetetlen mennyire élethűen tudott mindent ábrázolni Rodin. Nagyon vágytam erre a könyvre, aztán meg nem volt bátorságom nekikezdeni. Féltem, hogy csalódást fog okozni, lerombolja mindazt, amit Párizsban láttam. Végül rávettem magam, elkezdtem olvasni a könyvet és pár oldal után rájöttem, hogy alaptalan volt a félelmem. Ez a könyv egy remekmű! El kell olvasni! Hamarosan újra fogom olvasni, ezt már most tudom.

Merry

David Weiss: Meztelenül jöttem Rodin életregénye

Életrajzi regények közül az egyik legjobb amit olvastam. Nem lehet letenni annyira olvasmányos. Miután befejeztem legszívesebben azonnal elhúztam volna Párizsba a Rodin múzeumba. Akinek eddig kölcsönadtam mindenki így vélekedett :))

robinson P

– Nagyon figyelemre méltó kiállítás, elnök úr. Rodin mester szobrai és a kitűnő Monet festményei.
– A kétféle művészeti ág kitűnően kiegészíti egymást.
Auguste arra gondolt, hogy milyen kínos feltűnést kelthetne azzal, ha egy csomó kiállított mű alá odaírná, hogy „A Szalon által visszautasítva”, és ugyanezt megtehetné Monet is.

robinson P

A lány egy kissé megijedt, ugyanakkor izgatott lett. Úgy érezte, hogy első ízben adja Rodin a jelét annak, hogy férfi is.
– Senki nem fogja megtudni, mester – ígérte.
– Nem arról van szó, amire gondol. Hány éves is maga, kisasszony? De az igazat mondja!
– Húsz.
– Akár az apja is lehetnék.
De nem az, gondolta a lány, és boldog volt, hogy így van.

robinson P

Leghosszabban a Hugo-emlékmű előtt álldogált és megjegyezte: Meztelenül ábrázolod az öreget. Helyes! Valójában mindig is az volt. Tetszik nekik? – Auguste tagadólag intett. – Szóval nem. Nagyszerű! Helyes úton jársz.

robinson P

Az elkövetkező évek lázas tevékenységben teltek. Camille és Rose felfüggesztette az ellenségeskedést és megosztozott Auguste-on: mindketten tudták, hogy kinek mi a szerepe mellette.

robinson P

A mester azt a szokást vette fel, hogy minden reggel libasorba állította a meztelen női modelleket és elsétáltatta őket maga előtt. Nem nézett az arcukra, de ha valamelyiknek a hátsófele vagy a melle megtetszett neki, annak rávert a fenekére, ami azt jelentette, hogy aznap vele fog dolgozni. A férfi modelleket a mozgásuk alapján választotta ki.

robinson P

– Nem találkoztál még Hugóval? – kérdezte Renoir.
– Még soha. Micsoda szobornak illő fej!

robinson P

– Az emberi testnél nincs szebb! Egy sor érzelmet ébreszt fel és semmi köze az obszcenitáshoz, de még az érzékiséghez sem, egyes egyedül az igazsághoz van köze… A felöltöztetett emberi figura rejtett figura. Rendszerint hamis és természet ellenes. A szobrászatban pedig semmit sem szabad elrejteni.

robinson P

Amikor néhány hónappal Gambetta után Manet is meghalt, Auguste mélyen meg volt rendülve, és úgy vélte, hogy ez álnokság a sorstól.

robinson P

Jean-Baptiste Rodinnek soha eszébe sem jutott, hogy majd éppen harmincnyolc éves korában születik egy fia. Volt már két leánya, Clotilde és Marie, de ők valójában nem számítottak. Így azután érthető, hogy túláradó öröm töltötte el a szívét.

robinson P

Attól félek, hogy már nincs sok időm hátra. Hamarosan negyvenéves leszek, és ha arra gondolok, hogy Raffaello mennyit termelt, mire negyvenéves korára meghalt, a hideg fut végig a hátamon. Ez nem igazságos, de hát akkor mi az igazságos?