A ​judaizmus 1 csillagozás

David Starr-Glass: A judaizmus

A VALLÁSOK VILÁGA sorozat kötetei
– megismertetik Önnel a világ nagy vallásait, a vallások eredetét, gyökereit, történetét
– bepillantást engednek a vallások által teremtett kultúrákba és civilizációkba
– bemutatják a vallások szervezeti felépítését, hierarchiáját, tanításuk legfőbb tételeit
– szakavatott szerzők munkái, olvasmányos, jól tagolt könyvek, melyek nélkülözhetetlen ismereteket közölnek

A JUDAIZMUS című kötet segítségével Ön
– jobban megismerheti a mintegy négyezer éves múltú vallás sajátságait
– megértheti, mit jelent zsidónak lenni megismerkedhet a zsidók életét meghatározó ünnepekkel és szertartásokkal
– elkerülheti a mindennapi társas kapcsolatokban a tévedéseket és félreértéseket

Eredeti cím: The Simple Guide to Judaism

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vallások világa Kossuth

Kossuth, Budapest, 2000
120 oldal · ISBN: 9789630941594 · Fordította: Szalay Mátyás

Frank_Spielmann I>!

A Dávid-csillag két egymásba karoló háromszöge az univerzum egyensúlyát szimbolizálja.

Frank_Spielmann I>!

A zsidók – példának okáért – követték azt a tórai parancsolatot, miszerint nem szabad hasznot húzni abból, ha „testvérednek” kölcsönt adsz. Ezt a parancsolatot a keresztények is megtartották. Ha egy kereszténynek hitelre volt szüksége, zsidó bankárhoz fordult, aki természetesen nem tartozott az Írás „barát” fogalma alá. A bankárság egyike volt azon kevés szakmának, amellyel a zsidók foglalkozhattak, hiszen az egyetemről kizárták, és a többi hivatástól eltiltották őket.

2 - A judaizmus rövid története

Frank_Spielmann I>!

A teremtés e zsidó értelmezésében jelentős szerepet tulajdonítanak a szimmetriának. Az univerzum szemben álló és egymást kiegészítő elemei párba rendeződtek. Úgy tartják, a Tóra (a zsidó hagyományban a női nem megtestesülése) arról panaszkodott Istennek: egyedül érzi magát; egyedisége, különlegessége miatt nem akadt párja. Ő erre megmutatta neki Izrael gyermekeinek lelkét, akikkel – örök egységet hozva létre – egyesült.

Frank_Spielmann I>!

Így a Misna keletkezésének idején, az uralkodó rabbinikus dinasztiák, a Hillél és Sammáj között alapvető különbségeket fedezhetünk fel. Többek között nem értettek egyet az edények rituális tisztaságának meghatározásában és a házasságkötés törvényeiben. Nem tagadva e különbségek létezését, mégis úgy tudjuk, kölcsönadták egymásnak edényeiket, illetve beházasodtak egymást családjába.

3 - A célok és a tanítás

Frank_Spielmann I>!

Gondoljunk egy pillanatra a sabbatra, a hetedik, Istennek ajánlott napra. Az a kérdés: a sabbatra vonatkozó törvények minden apró részletre kiterjedően pontos megtartására kell-e törekedni, vagy inkább az ünnep lelkesítő ereje töltsön-e el minket? A hívő zsidó számára a válasz teljesen egyértelmű: mindkettő.