Csodálatos ​fiú 33 csillagozás

David Sheff: Csodálatos fiú

Szerencsére ​van egy fiam, egy csodálatos fiú.
Sajnos drogfüggő.
Szerencsére már gyógyulófélben van.
Sajnos visszaesik.
Szerencsére megint gyógyulófélben van.
Sajnos visszaesik.
Szerencsére megint gyógyulófélben van.
Sajnos visszaesik.
Szerencsére nem halt meg.

Ezt a gyötrelmes hullámvasutazást éli meg újra és újra David Sheff, miközben fia, Nic drogfüggőségének súlyos következményeivel küzd. Mielőtt függő lett, Nic lefegyverzően kedves srác volt, vicces és vidám, remek sportoló és kitűnő tanuló, fiatalabb testvéreinek rajongott bálványa. A drog hatására aztán valóságos emberi roncs lett belőle, aki hazudozott, még a saját öccsét is meglopta, és végül már az utcán élt.
Az újságíró apa olyan megszállottan próbálja megmenteni fiát, hogy már-már ezt is függőségnek lehetne nevezni. Szakmai tudásával felvértezve nekilát, hogy megértse a függőség természetét, és minden lehetséges kezelési módot felkutasson. Egyetlen pillanatra… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

Cartaphilus, Budapest, 2019
430 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632664965 · Fordította: Bajtai Zoltán
Cartaphilus, Budapest, 2019
432 oldal · ISBN: 9789632667058 · Fordította: Bajtai Zoltán

David Sheff: Csodálatos fiú

A Csodálatos fiú nagyon megrázó története egy család életének, amelyet hosszú évekre megtépázott, keményen próbára tettek a drogok, a szerző legidősebb fiának Nic-nek a drogfüggősége. A történetüket David, az apa elbeszélésében, az ő nézőpontjából ismerhetjük meg.

Ami velük történt az kétségbeejtően szörnyűséges, ugyanakkor fájdalmasan szép. Lenyűgöző, hogy David, mi mindent meg nem tesz a fiáért, amit valószínűleg mi, szülők szintén megtennénk a gyerekeinkért, de mégis megnyugvás, hogy nem bennünket tett ki a sors egy ilyen próbatételnek, egy kétségbeesett és reménytelennek látszó küzdelemnek, nem nekünk kell nap, mint nap aggódni, hogy vajon mi lehet a gyermekünkkel, él-e még, lejön-e valaha a drogokról, lesz-e még olyan, mint régen.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/08/david-sheff-csoda…

Kitabu_hu P>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Bevallom őszintén, a gyermekeim jövőjével kapcsolatban egyik legnagyobb félelmem a drog.⁣
Sajnos valószínüleg elkerülhetetlen, hogy életük során ne találkozzanak vele, a kérdés csak az, engednek e a csábításnak, vagy tudnak nemet mondani?⁣

David Sheff fia, Nic nem tudott nemet mondani, s ezzel egy ördögi hullámvasút vette kezdetét, amit apja terápiás jelleggel ebben a könyvben írt meg.⁣
Leginkább a család szemszögéből kísérjük végig a folyamatot, ahogy az okos, érdeklődő, nagy reménységű fiúból egy emberi roncs lesz, aki teljesen elszakad a valóságtól.⁣
“Intravénás drogokat használ. A karjába injekciózza őket, abba a karba, amivel nemrég baseball-labdát dobott, legóvárat épített, amivel átfogta a nyakamat(…)⁣

Meg lehet találni az okokat? Ki a felelős? Mit tehet a család? Hol van az a pont, ahol már tehetetlen az ember, de belül mégsem képes feladni, hiszen a gyermekéről van szó?!⁣

A Csodálatos fiú egy nagyon szomorú történet, nem lehet nem sajnálni sem Nicet, sem a környezetét. A remény újra és újra feltámad, hogy rövidebb-hosszabb idő után hamvába haljon, s egyre mélyebbre taszítsa mind a függőt, mind azokat, akik szeretik. Minden tőlük telhetőt megtesznek, ám mindig csalódniuk kell, mert kiderül, hogy a fiú nem képes továbblépni a démonain.⁣

A világ egyik legszomorúbb dolga lehet tehetetlenül végignézni annak az embernek az önpusztítását, akit mindennél jobban szeretsz…⁣

Ildó P>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Hirtelen felindulásból elkövetett kölcsönzés volt, mikor megláttam a könyvtár polcán az új könyvek között. A film trailere felkeltette az érdeklődésemet, amit már csak Timothée Chalamet alakítása miatt is meg kell majd néznem. Ha már szembejött velem a könyv, elolvastam azt is.
     Úgy érzem ebben az esetben is sokkal többet fog tudni adni a film, mint a könyv. David Sheff többször is említi a könyvben, hogy ez egyfajta terápiás célt szolgál azért, hogy ő ki tudja írni magából a szüntelen aggódást, bizonytalanságot. Élete során a legszemélyesebb családját érintő eseményről ír, a hangnem azonban mégis kissé távolságtartó marad, úgy érzem. Viszont amellett nem lehet elmenni, hogy valóban megtörtént, átélt eseményeket dolgoz fel, és a hasonló cipőben járóknak hatalmast segítséget, vigasztalást, támaszt, reményt nyújthat. Én azonban szerencsére csak kívülállóként olvastam ezen sorokat, de így is át jön az a határtalan apai szeretet, amely nem hagyja, hogy feladja, ami nem engedi, hogy ne törődjön vele. Ami elgondolkodtatja, mi az amit jól csinált, mi az amit rosszul, és most mit is lenne a legjobb tennie a fia érdekében. Nehéz a sok lehetőség közül kiválasztani a legmegfelelőbbet.
     David mindemellett igazi családfő is, aki nem felejtkezik el a többi családtagjáról sem. Életét, hangulatát elsősorban Nic állapota határozza meg, de időben rájön, hogy nem tehet meg mindent a fia helyett, nem szabad ennyire tőle függenie. A csodálatos fiú, akit a cím is takar, pedig valóban csodálatos lehet, és mindezt annak ellenére gondolom így, hogy nem sok mindent tudunk meg róla a könyvből. De azt igen, hogy milyen sokoldalú, érdeklődő és intelligens fiú tudott lenni a tiszta pillanataiban. Ami bennem valamilyen szinten ürességet hagyott, az a vége. Mert bár a könyv véget ér, az ő történetük még nem.

Vörös_Viktória>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Úgy egy fél évvel korábban látthattam a filmet és tudtam, hogy a könyvet is el kell olvasnom.
Nagyon a hatása alatt vagyok most. Elgondolkodtató olvasmány volt.
Sok hasznos infomációt megtudtam.
Durva könyv volt, mert az olvasás alatt végig bennem volt, hogy ez megtörtént.
Nehéz volt olvasni mégis faltam a lapokat annak ellenére, hogy tudtam mi fog történni.
Komoly témát boncolgat.
Nem is tudok összefüggő mondatokat írni most…
Nagyon tetszett és lesújtva érzem magam, hogy a világnak egy ilyen oldala is létezik.
Nincs ismerősöm, aki drogproblémákkal küzdene… szerencsére és nem is szeretnék közvetlen kapcsolatot álpolni egy ilyen személlyel, mert a környezetet is és engem is pont annyira megviselne, mint magát a fogyasztót…
Kemény könyv volt de megérte elolvasni, mert úgy érezm, hogy egy oldalát ismertem meg a világnak, amivel eddig nem.

Laurka P>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Valahogyan a kezembe került David Sheff Csodálatos fiú című regénye. Először láttam a filmet, már korábban. Tetszett. Az alapján döntöttem úgy, hogy elolvasom a könyvet is. Sok alkotás született már a drogfüggőségről, rá-és leszokásról, könyvek és filmek egyaránt, én mindig az utóbbi műfajban vettem magamhoz a témát. Túl nagy összehasonlítási alapom tehát nincs a többi drogos regénnyel kapcsolatban, csak azt tudom, hogy ez mit adott nekem. A könyv igaz történetet dolgoz fel, így még hitelesebb volt számomra. Mind az addikcióval küzdő fiú, mind a nehézségeket elszenvedő család szemszögéből megkapjuk az érzelmek széles skáláját, a bűnbánattól kezdve a miértek megértésén át a bizonytalanságig. Nem igazán sikerült könnyedebb témát választanom most sem, de mégis sokat adott a könyv. Azt mondják, néha a megpróbáltatásokban igenis ott rejlik a szépség, és a lényeg. Nekem sikerült megtalálnom. Ajánlom másoknak is, akik bírják a lelkileg nehezebb cselekményeket.

_Carol_>!
David Sheff: Csodálatos fiú

„Intravénás drogokat használ. A karjába injekciózza őket, abba a karba, amivel nemrég baseball-labdát dobott, legóvárat épített, amivel átfogta a nyakamat, amikor álmos volt, és este a kocsiból becipeltem a házba.”

Kezd lassan törvényszerűvé válni, hogy ha hónapokig váratok a polcon egy könyvet, majd félve kezdek neki, az azonnal lebilincsel. Ellenben, ha türelmetlenül nekiesek a régóta várt, előrendelt, sokak által istenített regénynek, azt csalódottan és unottan dobom el.

Ezt a könyvet a téma és a belőle készült film miatt szereztem be, de megijesztett a sűrűsége és a terjedelme, féltem, hogy túl száraz olvasmány lesz.
És tessék! A törvény újra működött. :)
Ez egy csodálatos apa dokumentarista, mégis költői szépségű írása. Imádom minden sorát. <3 A könyvből árad a szeretet.
(Ezek után nagyon szeretném megismerni Nic szemszögét is.)

Zsanni P>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Nagyon hálásnak érzem magam, hogy nem kell ezzel a témával személyes érintettség miatt foglalkoznom. Először a filmet láttam spoiler, de szívesen elolvasom a filmek alapjául szolgáló könyvet is. Érdekes volt az apa és a család szemszögéből olvasni a történteket. Inkább naplóregény volt, amit az író többször meg is jegyzett, hogy részben azért is írta ki magából a gondolatait, hogy fel tudja dolgozni, át tudja emelni őt a nehéz időszakokon. A filmben kevésbé jött át ez a szempont, de a regény valóban az apa és a család aggódásáról szól, azzal, hogy milyen nehézségekkel küzdöttek ők, milyen segítséget kaptak hozzá és hogyan érintette őket. Nem könnyű olvasmány.

zozo>!
David Sheff: Csodálatos fiú

A fülszöveg szerencsére-sajnos része nagyjából össze is foglalja a könyv egészét. Fejezetről fejezetre megjárjuk mi is ezt az utat a szereplőkkel, de egy idő után már unalmassá válik. Persze, igaz történetről van és a való életet nem lehet csak úgy átírni, ezt megértem. Megértem azt is, hogy a szerzőnek mindezt nagyon nehéz lehetett leírni és vélhetően azért ilyen alaposan dokumentált ez a harc, hogy az olvassó is átérezze a helyzetet, azonban szerintem ez (a függőség maga, nem kifejezetten a drog) tipikusan egy olyan helyzet/téma, amit addig úgysem érez át az ember, amíg ő maga, vagy valaki a környezetében át nem esik rajta. Éppen ezért a könyv első fele, majdnem háromnegyede vitt magával és sok dologra felnyitotta a szemem, a maradék rész viszont elég szenvedős volt. A befejezés pedig számomra kifejezetten fárasztó, hiszen (bár ugye ez az apa szemszögéből készült) a főszereplő a „csodálatos fiú” lenne, akiről végül pont nem kapunk semmi visszajelzést.

Catherinne>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Egy blogos ajánláson keresztül raktam a kívánságlistámra a könyvet.
Igaz történet alapján íródott, amit végig érzeni lehetett az olvasás alatt. Nagyon tetszett az is, hogy az apa szemszögéből olvashatjuk a történetet (talán azért, mert én is apával nőttem fel), és a könyv elején magaménak éreztem a történetet, és mindezt szülői szemszögből olvasni nagy élményt ad.
Ez egy lelkileg nehéz történet, rengeteg érzelemmel, mind a család (testvérek, nagyszülők, keresztszülők, barátok…), de főleg az apa részéről. Nagyon kemény és mély mondatok hangzanak el, sokszor megrázó olvasni, de mégis ad egy flow-t. Ezzel a könyvvel nincs vége a történetnek, hiszen nincs happy end, a végén hiányoltam egy aktuális helyzetjelentést, de anélkül is teljes a történet.
Egyből rákerestem az íróra, hogy kicsit kutakodjak hogy áll most a történetük, ekkor különböző cikkekben és interjúkban fedeztem fel a könyvből készült filmet (addig nem is tudtam róla, hogy készült belőle film is), ahogy megnéztem az előzetest, nagyon nagyon hűnek tűnt a könyvhöz. A szereplők, a helyszínek, egy-két jelenet… a saját képzeletemet láttam megfilmesítve. Továbbá a David fia, Nic is írt könyveket, aminek a magyar fordítása még nincs, de ha lesz, biztos lecsapok rá, kíváncsi lennék az ő szemszögéből is olvasni a történetüket.

Ilonceeka>!
David Sheff: Csodálatos fiú

Féltem ettől a témától. Igyekeztem távolt tartani magamtól, de miután láttam a könyv alapján készült filmet, mindenképpen el akartam olvasni. A szerző férj, édesapa és újságíró, aki szó szerint „mindenét beletette” ebbe a történetbe: újságírói munkáját, a saját belső utazását, hinni akarását, gyötrődéseit, küzdelmét és szeretetét fia és családja iránt. A drogfüggőség témájához nem illik ez a kifejezés, engem mégis lenyűgözött a történet elejétől a végéig. Nehéz történet, számomra pozitív végkicsengéssel.

kismosoly_olvas P>!

Legrosszabb pillanataimban haragudtam Nicre, hiszen a drogosok olykor megszabadulhatnak a szenvedéseiktől, legalább olyankor, ha ismét droghoz nyúlnak. A szülők vagy gyerekek, a férjek vagy feleségek, akik szeretik őket, soha nem érezhetnek hasonló megkönnyebbülést.

24. oldal, Bevezetés (Cartaphilus, Budapest)

Bea_Könyvutca P>!

Az ember egyrészt boldog, hogy szülővé lett, ám hirtelen nagyon is sebezhetővé vált. Ez egyszerre csodás és félelmetes.

Bea_Könyvutca P>!

Mindig csak egy nappal gondolkodjanak előre. – Közhely, de működik, (…)

Bea_Könyvutca P>!

Megpillanthattam az élet nagyszerűségét és csodáit, miközben éreztem az idő kérlelhetetlen múlását. A gyerekek felnőnek, én pedig átélhetem ennek minden szomorúságát és izgalmát. De leginkább az elkerülhetetlenségét.

Kapcsolódó szócikkek: izgalom · szomorúság
Bea_Könyvutca P>!

Bárcsak mindig így lehetne – a gyermekeink a közelünkben, boldogságban és biztonságban.

Bea_Könyvutca P>!

És legyenek türelmesek önmagukkal. Nyugodtan kövessenek el hibákat. Ne legyenek szigorúak önmagukkal, és szeressék még jobban a feleségüket vagy a párjukat. Ne legyenek titkaik.

Bea_Könyvutca P>!

Én soha nem imádkoztam. Talán azért nem tudok imádkozni, mert sohasem próbáltam, nem tudom, hogyan kell, és mert nem tudok magamnak elképzelni egy istent, akihez imádkozhatnék. De amint John Lennon mondta: „Isten csak egy fogalom, mellyel a fájdalmunkat mérjük.”

Kapcsolódó szócikkek: John Lennon
Bea_Könyvutca P>!

Az írás révén mindennap újraélem az egykor átélt érzelmeket. Megelevenedik a pokol. Ugyanakkor ismét átélem a remény, a csoda és a szeretet pillanatait is.

Bea_Könyvutca P>!

Amikor a fiam megszületett, el nem tudtam volna képzelni, hogy olyan szenvedéseken megy majd keresztül, amilyeneket át kellett élnie. A szülők csak jót akarnak a gyerekeiknek. Tipikus szülő voltam, úgy képzeltem, hogy ez velünk nem történhet meg – az én fiammal semmiképp. És jóllehet Nic különleges, mégis olyan, mint minden gyerek. Mint bármelyikünk gyereke.

Elegem van ebből. Nem bírom elviselni. Szeretném Nicet kitörölni az agyamból. Úgy, mint Charlie Kaufman forgatókönyvében, az Egy makulátlan elme örök ragyogásában. Ott az orvos olyan embereken segít a módszerével, akik egy fájdalmas kapcsolattól szenvednek. Szó szerint nyomtalanul eltünteti a fájdalmat okozó személyt a szenvedő fél agyából. Arról álmodozom, hogy bárcsak Nicet is ugyanígy ki tudnák törölni az agyamból. Néha úgy érzem, hogy rajtam csak egy lobotómia segíthetne. Hol van Nic? Nem bírom ezt tovább. És mégis, valahányszor úgy érzem, hogy nem bírom ezt tovább, rájövök, hogy mégis bírom.

294-295. oldal, 19. fejezet, (Cartaphilus, 2019)