Az ​analóg bosszúja 33 csillagozás

Valódi dolgok és jelentőségük
David Sax: Az analóg bosszúja

Miközben a technikai fejlődés útján az ember élete egyre inkább összekötődik a digitális világgal, elkezdtünk újra beleszeretni a kézzel fogható dolgokba, azaz elérkezett az Analóg Bosszúja. Sax többszörös díjnyertes könyvében olyan vállalkozásokról ír, amelyek virtuális megoldások helyett, valódi terméket mutatnak be. A pszichológia, megfigyelés és felettébb egyedi elbeszélés ötvözése tökéletesen bemutatja, a teljesen digitalizált élet negatív oldalát és meglepően realisztikus képet fest a digitalizált világon túli valós világról.

Eredeti cím: The Revenge of Analog

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker csoport · POKET friss POKET Publishing

POKET Publishing, Budapest, 2020
420 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155822247 · Fordította: Kele Nóra, Kele Olivér

bratan P>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Tulajdonképpen egy jó ötlet – és viszonylag szerencsétlen kivitelezés. Az alapvető üzenetet részletesen el lehetett volna mondani 40 oldalban. Ha szószátyár, akkor nyolcvanban. E helyett kapunk egy 400 oldalas, sztorizgatós, gondolatokat, érzéseket, statisztikákat, megélt látogatásokat is tartalmazó katyvaszt.

És még valamit: a pán démon elszabadulása óta azért vicces a digitális bosszúja. Emberi kapcsolatainkat javarészt most épp ezen az egyetlen felületen tudjuk gondozni – a munkáról és a tanulmányokról nem is beszélve. Bár nem tart sokáig, de úgy érzem, hogy a fagyi visszanyalt. És elsősorban azok a nem feltétlenül szükséges, luxus termékek látják kárát a jelenlegi helyzetnek, amik a könyv szerint a posztdigitális kor hajtóművei.

De ismétlem: abszolút egyet értek az alap üzenettel. Szembe kell helyezkednünk a digitális kultúrával, ha az már nem eszközként van a kezünkben, hanem láncként. Hogy uraljuk-e ezt a technológiát, vagy ez ural bennünket viszonylag egyszerű letesztelni. KIKAPCS! ;-)

Mircsi>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Azzal húzott be ez a könyv, hogy az első belelapozásom során megakadt a szemem az epilóguson, ami az amerikai/kanadai táboroztatásról szól, és hogy miért tiltják ki a kütyüket. Ezen a ponton be is fejeztem a belelapozást és elolvastam a fejezetet – különösen azért tetszett, mert a kanadai Walden táborban én is jártam már, sőt töltöttem ott egy éjszakát, meg hát összességében 6 nyarat töltöttem hasonló táborokban technika nélkül, és nagyon jó volt újra visszetértni. Újat nem annyira mondott – hiszen magamon tapasztaltam, hogy mennyire jó akár egy teljes hétig is kikapcsolódni az online világból.

Ezután már elkezdtem rendesen az elejéről, és azt kell mondjam, hogy abszolút hozta az elvárásaimat. A bakelitről szóló résznél egyrészt igazán kedvet kaptam, hogy beszerezzek egy bakelitlejátszót és elkezdjek lemezeket gyűjteni (hely hiányában nem fogok így tenni) – ráadásul ez a rész sokat hivatkozott Nashville-beli helyekre, ahol már jártam.

A papír bosszúja rész után rájöttem, hogy nekem is szükségem van egy Moleskin füzetre. A film bosszúja annyira nem érintett meg (bár kicsit vicces volt, hogy a szerző minden lehetőséget megragadt, hogy Taylor Swift-re hivatkozzon – így itt is többször emlegette Taylor 1989 lemezének a borítóját). A társasjátékok rész annyira nem adott sokat.

A második részt kicsit kevésbé éreztem jól felépítettnek, mert míg a nyomtatás bosszúja tök okés volt, a kereskedelem nagyon tetszett, de a munka bosszúját például egyáltalán nem tudtam beilleszteni a tematikába. Kapcsolódott persze, de valahogy sokkal kevésbé.

Az iskolák és a digitális világ részt kicsit úgy éreztem, hogy össze lehetett volna vonni, hiszen ugyanazt a jelenséget ragadta meg, csak a sulik és a high-tech cégek esetében: muszáj elszakadni a digitálistól, mert sokszor megöli a kreativitást, és nehezebb rajta keresztül tanulni.

Összességében egy nagyon jól összerakott kötet, amit hamar befaltam, bár nagyon sok benne az elgépelés, és a camp counselor követekezetes tanácsadónak fordítása (a gyerekfelügyelő helyett) kicsit zavaró volt, de ezzel a tökéletlenséggel is a szívemhez nőtt.
Olvassátok ti is és analogizálódjunk kicsit! :)

pufirizs>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

egyből tudtam, hogy ez a könyv közel fog kerülni hozzám. hozzám, aki hatalmas füzet- és írásmániás, aki szabadidejében egy társasjáték útját próbálja menedzselni egy kis csapattal, akinek már a padlón állnak otthon felhalmozva a könyvei. ilyen értelemben nem volt szükségem rá, hogy újra felismerjem az analóg dolgok nagyszerűségét, viszont végig melengette a szívemet olvasás közben.
kicsit különösen jött ki az olvasás időpontja, hiszen éppen egy átalakult világban élünk; a nyakunkba szakadt a digitalizáció, a kapcsolataink nagy része huzamosabb ideig csak az online térben létezik. és amennyire vártuk, hogy eljöjjön ez a nap, most éppen annyira fáj (legalábbis nekem). nehézkesen működik a digitális oktatás, távolinak érzem magamat a saját munkámtól, demotivált vagyok, és az embereket, akiket szeretek nem pótolja egy üzenet vagy egy hang a telefonban.
és ez a könyv pontosan erről a jelenségről szólt. frusztráltak és céltalanak leszünk kollégák, tanárok és barátok jelenléte nélkül, a képernyőinket bámulva. éljenek a bakelitlemezek, a füzetek, a kreativitás, az osztálytermek, a tárgyalók, a könyvesboltok, az igaz barátságok, az analóg fotózás, a társasok és a nyári táborok! és a könyvek. a könyvek mindenek felett.

theodora P>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Érdemes elolvasni ezt a könyvet, ha szerintetek a digitalizáció ki fog iktatni sok mindent az életünkből, amit eddig megszoktunk – vagy hozzám hasonlóan szeretitek az analóg és digitális megoldások harmóniáját az életetekben, illetve érdekelnek a gazdasági-társadalmi jelenségek.
Bővebben a blogon ;)

Juca P>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Érdekes belegondolni, hogyan képzeltük el a jövőt néhány évtizede. Talán a digitalizációtól kezdetben azt vártuk, hogy minden analóg dolgot kiszorít, mégsem így történt. Vannak olyan tárgyak, amik visszatérnek, mint a bakelitlemez, mások kevésbé, mint a videókazetta. Én leginkább a könyves példákkal tudok azonosulni. Megvan a maga hangulata, amikor az ember a kezébe vesz egy nyomtatott könyvet. Én például szeretem szagolgatni, különösen egy új könyvet. :) A megszerzés öröme is tovább tart, mint egy e-könyv esetén: kézbe veszem, megcsodálom a borítót, belelapozok, végül keresek neki egy helyet a könyvespolcon, és elégedetten szemlélem.

Rengeteg információt megtudhatunk a bakelitlemez készítéséről, történetéről. Akit elvontabb formában is érdekel, annak ajánlom A kisvakond és a zene című mesefilmet, de csak szigorúan kiskorú felügyelete mellett. ;)

A másik érdekes példa a papír szerepe, amit a Moleskine jegyzetfüzeteken keresztül mutat be a szerző. Én eddig csak annyit tudtam erről a márkáról, hogy drága. A könyvből most megkaphattam a választ a miértre is.

„Számtalan kutatás bizonyítja, hogy a kézzel írt jegyzetek segítenek az információmegőrzésben, a figyelem fenntartásában, és még a mentális egészségre is jobb hatással vannak, mint a digitális jegyzetkészítés.”
Ez azért picit megnyugtatja a listagyártó énemet. :)

Fotózni szeretek, de a technikai része kevésbé érdekel, úgyhogy az a fejezet nem kötött le túlságosan. Számomra ezen a területen a családi fotókönyvek jelentik az analóg formát, amelyeket magam szerkesztek meg.

A társasjátékokról eszembe jutott, hogy két éve nyáron tartottunk barátnőimmel egy társasjáték délutánt, ami annyira jól sikerült, hogy azóta is emlegetjük.

Összességében a könyv első fele jobban lekötött. Az epilógus még bemutat érdekességként egy gyerektábort, ahol technológiamentesen töltik el nyári szünetük egy részét a gyerekek. Ez az ötlet nagyon tetszett, valamint az a gondolat is, hogy a digitális és analóg között meg kell találnunk az egyensúlyt.

chopinhauer>!

Két dolog.

1, Rettenetesen fontos könyv. A jövő a digitalizációé és a szüntelen technológiai fejlődésé? Nem, a jövő a digitális és az analóg jótékony egyensúlyának megtalálása lesz. A 21. század arról kell szóljon, hogy újra felfedezzük az értékeket az általános értékvesztettség közepette: az érzelmeket és a valódi emberi kapcsolatokat. Ez nem egy újabb narratíva, nem egy újabb hangzatos jelmondat valahonnan a kaliforniai életmódtanácsadók és a new york-i life coachok segge lyukából, hanem alapvető emberi szükségleteink és igényeink újrafelfedezése. Most, hogy ez elmúlt évtizedekben kiszórakoztuk magunkat az új játékszereinkkel, és elkezdtünk rájönni, hogy a technológiai innováció nem az atyaúristen, végre elkezdhetünk felelőségteljesen viselkedni és egyensúlyt teremteni a hatékonyság és emberi mivoltunk megtartása között. A technológia nagyon jó, de az élet a technológián kívül van: bennünk és közöttünk.

2, Mi fene történt itt ebben a kiadásban? Nem volt nyelvi lektor, korrektor, kutyafasza? Oldalanként átlag 3-4 helyesírási hiba (olykor még tulajdonnevek is(!)), miközben szintén elég nagy gyakorisággal egész mondatok vagy bekezdések voltak teljesen értelmetlenek – kevésbé rossz esetben pusztán csak magyartalanok. Ha nem tartanám tényleg ennyire szükségesnek ennek a könyvnek a magyar megjelenését, akkor most azt mondanám, hogy ha ennyire nem volt pénzt ezt a munkát normálisan, igényesen megcsinálni, akkor ki sem kellett volna adni. A vége felé már alig bírtam idegekkel, hogy az egyébként nem túl nehezen értelmezhető szöveggel azért kell lassú-óvatos odafigyeléssel haladnom, mert az alig értelmezhető mondatok jelentését olvasás közben külön össze kellett raknom a fejemben. Néha már falhoz akartam $@!% inkább az egészet. Ezért a másfél csillag levonás.

Spießbürgerin>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Mindig az volt az érzésem, hogy ez a szerző elcsípett engem :D Miért? Mert informatikusként imádom az analóg dolgokat, de eddig nem tudtam miért vagyok ilyen „régies”. Most már értem.
Azt tanultam meg, hogy mi emberek analóg vagyunk és fontos nekünk valamit megérezni. Azért még mindig szeretjük az analóg dolgokat, és nem fognak kihalni.
Azért szeretem a CD-ket (nekem jobbak mint a lemez), a könyveket, az újságot, az Instax-emet, a Sketchnote-ot és a Bullet Journal-elemet, mert digitális kalendáriummal sose bírtam effektíven tervezni. :) És ez teljesen normális.
Meghökkentő volt, hogy annál közelebb valaki a szilícium völgynek, annál inkább imádja az analóg dolgokat.
Nagyon ajánlom ezt a könyvet ha valaki nem biztos, mikor jobb digitálisan élni és mikor analógon. Se azt mondja hogy a digitális dolgok rosszak, se azt hogy az analóg dolgok nem effektívek.
Mint mindig a válasz: Többféle dolgoktól függ.

Csak négy csillag, mert néha picit fárasztó tovább olvasni. Azt hiszem egy picit rövidebb lehetett volna …

Ludmilla_92>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

Rengeteget jegyzeteltem a könyvből.
Olyan összefüggésekre és gondolatokra vezetett rá David Sax, amiken már régen nem gondolkodtam: mivé válna a világ könyvek, társasjátékok, bakelitlemezek nélkül, analóg valóság nélkül? Ha nem mehetnénk be egy könyvesboltba, vagy nem vehetnénk a kezünkbe egy katalógust, magazint, nem tehetnénk fel a tökéletes minőség lemezt?
A digitális és analóg világ a kéz a kézben jár egymással.
És ez így van jól, bár néha jobban kedvelem az analóg dolgokat.
David Sax elérte, hogy jobban figyeljek rá és észrevegyem a világot – analóg szemmel is.

konyvmoly_99>!

David Sax: Az analóg bosszúja Valódi dolgok és jelentőségük

A mai világban egy nagyon aktuális és fontos kérdéssel foglalkozik ez a könyv: analóg vagy digitális? Ez a téma egy igen lényeges kérdés, bár nekem eza könyv nem nagyonn tudta átadni azt, amit közölni akart volna.
Az elején a sok évszám, ilyen-olyan cégnév, ilyen-olyan személynév számomra nagyon nyers és történelem könyves hatást váltott ki, ezért félre is raktam pár hétre. Azonban miután „visszatértem”, már nem voltak annyira zavarók azok a részek és egész élvezhető könyv lett, főleg az utolsó 50-60 oldal.
Ebben a kiadásban elég sok helyesírási és lektori hiba volt, amik engem nem annyira zavartak, de azért néha úgy éreztem, hogy nem ártott volna, ha valaki még egyszer elolvassa.
Összességében egy jó könyv, de az a 1,5 csillag levonást -szerintem- „megérdemelte”.

Lacca14 >!

POKET zsebkönyvek = Moleskine füzetek
Sokat elmondanak a tulajdonosukról, egy bizonyos értékrendet képviselnek.
Az analóg kiváló példái:
„…egy olyan termék, mely fizikai élményt nyújt, de közben hagy helyet a képzelőerőnek. Ez nagyszerűbb, mint bármely technológia.”

Szeretem a tapintsát, a színeit, a gumipántot, az illatát, a lapok minőségét és nem utolsósorban, hogy elfér a farzsebemben.
I <3 POKET :)

Mircsi>!

Amellett, hogy az analóg élmények valódi, életszerűbb, élményekkel gazdagítanak bennünket olyan módon, ahogyan a digitális eszközök képtelenek, néha egyszerűen csak lekörözik a digitálist hatékonyságukban. A kreatív ötleteket a toll és a papír könnyebben hívja elő az alkotóból, mint az érintőképernyő vagy a billentyűzet. A mű olvasása során belátjuk majd, hogyz azok a természetes korlátok, melyeket az analóg aszközök szabnak, sokszor megsokszorozzák a produktivitást és a kreativitást, mintsem csökkentik ezeket.

bratan P>!

Temkin és barátai a hatalmas sikerük mellett is keményen kritizálják a fogyasztói kultúrát, amely hajtja a vállalkozásukat. A 2013-as Fekete Péntek alkalmával öt dolcsival felemelték áraikat, és ezt nyíltan reklámozták is. A túlárazott paklikból több kelt el, mint az azt megelőző évben. A következő Fekete Pénteken letörölték a játékot az online boltjukból, és azt ígérték a vásárlóknak, hogy 6 dollárért cserébe lószart kapnak majd. A rejtélyes ajánlatra több mint harmincezer lelkes vásárló csapott le, akik pár héttel később valódi, kiszáradt lószart kaptak postaládájukba, egy cetlivel együtt, amely közölte, hogy a bevételek mind egy olyan szervezet javára mentek, mely Amerika politikai életének pénzügyi átláthatóságáért harcol.

theodora P>!

A hand selling egy olyan módszer, melynek során az előadók a vásárló kezébe adják a könyvet, melyet el szeretnének olvasni. Ehhez az alapvető emberi készségekre van szükség, mint a testbeszéd olvasása, szemkontaktus fenntartása és a személyes ízlésről való érdeklődés. Az Amazon nem csinál semmi hasonlót; az algoritmusa olyan címeket dob eléd, melyeket az előző olvasmányaid és a mások által megvásárolt hasonló könyvek alapján választ ki.

steinerszofi P>!

A zene adattá vált, még egy csapat 1-es és 0 a merevlemezeden, melyet lehetetlen volt látni vagy megérinteni. Nincs az adatnál kevésbé menő dolog a világon.

pufirizs >!

A könyvvásárlás azt jelenti, hogy olyan életet élsz, amiben megengedheted magadnak az intellektuális kíváncsiság luxusát.

Juca P>!

baranyeszter P>!

Az emberek kreatívnak szeretnék magukat érezni, még akkor is, amikor nem azok. A kreatív embernek megvan az a képessége, hogy érzelmeket keltsen, és az analóg világ az, amelyben ez az érzelmi kötelék és tapasztalat megvalósulhat.

Sweet666>!

Vegyük például a „Five Years” című dalt, az első számot David Bowie The Rise and Fall of Ziggy Stardust című lemezén, melynek hangmérnöke Scott volt. „A szám vége tele van érzelmekkel – mondta. – Bowie arcán könnyek folytak, miközben énekelte.” Ma a hangmérnök digitálisan elsimítaná Bowie hangjának remegését, pedig pont ez a lélekkel és érzelmekkel telített hang teszi a dal végét olyan lebilincselővé.

65. oldal, Első rész - A bakelit bosszúja

Kapcsolódó szócikkek: David Bowie
Senemali>!

Így igaz, a fényképészeti film (és a Hello Kitty) mentették meg a Fujifilmet a haláltól.

mesitheanglophile>!

A digitális fényképezés aktívan tiltakozik a fotók műalkotás jellege ellen. A fényképet elkészíteni könnyű, de minden más, ami ezután következik, rengeteg energiába kerül: szerkesztés, formázás, kiválasztás, aztán még több szerkesztés és formázás.

128. oldal, A film bosszúja