Kétes ​dicsőség 6 csillagozás

A legendás Annapurna-expedíció valós története
David Roberts: Kétes dicsőség David Roberts: Kétes dicsőség

Az ​Annapurnát egy francia csapat hódította meg először, 1950-ben. Az esemény óriási lelkesedést és büszkeséget váltott ki a háború utáni Franciaországban. Maurice Herzogot, az expedíció vezetőjét nemzeti hősként ünnepelték. De Annapurna című műve, minden idők egyik legnagyobb példányszámban eladott hegymászó­könyv­e, csupán az ő verziója a tragédia árán született diadalról.
Mint annyi más tizenéves, David Roberts is Herzog könyv­ének hatására kezdett hegyet mászni. Évtizedekkel később jutott a tudomására, hogy az Annapurna meghódítása valójában nem is úgy történt, ahogyan azt az érdeklődő nagyközönség a műfaj leghíresebb klasszikusa alapján hiszi. Az expedíció többi résztvevőjének hagyatéka, a családtagok és a barátok visszaemlékezései alapján igyekezett kideríteni, mi is történt valójában a csúcs meghódítása előtt, alatt és után. Szándéka az volt, hogy emléket állítson e hatalmas vállalkozás „mellékszereplőinek” – elsősorban Lachenalnak, Terraynek és Rébuffat-nak, a három… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Veszélyes Övezet Park

Park, Budapest, 2002
216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635306261 · Fordította: Szentgyörgyi József · Illusztrálta: Gerhes Gábor

David Roberts: Kétes dicsőség A legendás Annapurna-expedíció valós története

Az első olyan hegymászós könyv, ami nem tetszett. Inkább oknyomozó riport, mint az expedíció leírása. Persze a szándék dícsérendő és nemes. Méltó emléket állít azoknak a mászóknak, akik nem kapták meg az őket megillető elismerést az Annapurna-expedíció után.
„Soha senki nem fogja kideríteni, mi is az 1950-es annapurna-expedíció teljes és tiszta igazsága.”

nyuszko83>!

David Roberts: Kétes dicsőség A legendás Annapurna-expedíció valós története

Az igazságot feltáró könyv. Nem annyira olvasmányos, de érdekes.

dzsobacsi>!

David Roberts: Kétes dicsőség A legendás Annapurna-expedíció valós története

A második könyvet olvasom a szerzőtől (a Mallory nyomában után) és hasonló gondjaim vannak ezzel is.
Ugrálunk szereplők, idősíkok, a hegymászóirodalom klasszikusai és az író különböző élményei között. Néhol a következtetéseit belemagyarázásnak tartom, vagy legalábbis a leírtakból nem feltétlenül jutnék ugyanazokra a meglátásokra. Valószínűleg sok dolog a háttérbeszélgetések és olvasmányok alapján fogalmazódott meg benne, de nem fért bele teljes részletességgel a könyvbe.

Nokimaki>!

A hegyekben nem veszélyt, hanem próbatételt keresünk.

Nokimaki>!

Meghatározás: a veszély iránti vonzódás velünk született tulajdonság, és csak később válik tudatossá. Bizonyos embereknek létszükséglet. Önmaguk tökéletesítését, egy cél elérését látják benne. Felelősségérzet is tartozik hozzá. Úrrá lenni önmagunk fölött, és legyűrni a félelmet.