Patkányháború 6 csillagozás

David Robbins: Patkányháború

„Torokszorító ​feszültség… hihetetlen izgalmak”: nem kisebb híresség írta ezeket a dicsérő szavakat a regényről, mint Frederick Forsyth. A történet az előbb a németek által bekerített, majd megszállt s aztán az oroszok által körülkerített és visszafoglalt Sztálingrádban játszódik 1942 őszén és telén, de, miközben lebilincselő háborús, illetve csatakörképet is kapunk, a lényeg – két egyéni ellenfél párharca.Vaszilij Zajcev főtörzsőrmester (valóságos figura) szibériai vadász volt a háború előtt, s Sztálingrádban azzal bízzák meg, hogy képezzen ki egy mesterlövész osztagot, és rendszeresen a német állások közelébe lopózva lőjenek le minél több magas rangú tisztet a csapatok demoralizálása érdekében.A vállalkozás akkora eredménnyel jár, hogy a németek is kénytelenek Berlinből a frontra hozatni a vezérkari mesterlövész-iskola vezetőjét, Heinz Thorvald SS ezredest (szintén valóságos személy) azzal az egyetlen céllal: kutassa fel és likvidálja Zajcevet.Kettejük lélegzetelállító… (tovább)

Eredeti cím: War of the Rats

Eredeti megjelenés éve: 2000

Európa, Budapest, 2001
460 oldal · ISBN: 9630770040 · Fordította: Szentgyörgyi József

fekiyeti79>!
David Robbins: Patkányháború

„…Katonák harcoltak s haltak meg pincékben, folyosókon, utcákon s a folyó mentén füstölgő lerombolt gyárak kiterjedt labirintusaiban. Hónapokon át házról házra, emberről emberre folyt a harc, a frontvonalak minden összecsapás alkalmával hol erre, hol arra tolódtak – legtöbbször csak méterekkel. A német gyalogosok Rattenkrieg-nek nevezték ezt a harcot. Patkányháborúnak….”
     David Robbins (Bevezető)

Ezt a szálingrádi poklot mutatja be a szerző – a felhasznált irodalmi anyagot tekintve – meglepő hitelességgel. Természetesen, mivel regényről van szó, előszeretettel alkalmazta az írói szabadság nevű fegyvert, és kiegészítette a történetet fiktív momentumokkal, szereplőkkel, de megmaradt a realitás és a hihetőség talaján. Ugyan feltűnnek (főleg az elején) „szemtől szemben” harcoló alakulatok, azonban a cselekmény nagy részét a mesterlövészek tevékenységei teszik ki, közülük is a leghíresebb orosz, Vaszilij Zajcev áll a középpontban. Mellette még három fő szereplője van a történetnek:
Nikki Mond német tizedes (ő teljesen kitalált szereplő), Tánya Csernova, aki belorussziai partizánból lesz szálingrádi lövész (ő valós személy), illetve Zajcev legendás ellenfele, a német SS-ezredes, Heinz Thorvald mesterlövész (az ő személyével kapcsolatban vannak kétségek*).
Rajtuk keresztül lehet tanúja az olvasó a Sztálingrádért folytatott csaták minden viszontagságának, ennek a kiváló regénynek a keretein belül. A II. Vh iránt érdeklődőknek kifejezetten ajánlott darab!

* Habár a könyvben leírt párbaj szerepel Zajcev emlékirataiban, de név nélkül, és semmilyen írásos bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy ilyen nevű ember szolgált volna az SS-nél.
Még megjegyezném, hogy a szintén Zajcev történetét feldolgozó, 2001-es filmben Erwin König őrnagyként szereplő (ő nem az SS tagja) mesterlövész sem szolgált a német hadseregben a II. Vh idején. Valamint a film nem ennek a regénynek az adaptációja, ezért (is) nagyon sokban eltér egymástól a kettő.

nyolcadikutas>!
David Robbins: Patkányháború

Régebben olvastam és Heywood Hozd el nekem Hitlert! című könyve mellett a másik nagy kedvencem. Egyszerűen zseniális. És igen, Jean-Jacques Annaud Ellenség a kapuknál című elementáris erejű filmje szintén ezt a történetet dolgozza fel. Aki a témát szereti és érdekli egy mestermunka, feltétlenül olvassa el! Ígérem, maradandó élményt nyújt!

lampard12>!
David Robbins: Patkányháború

Valahogy felemás érzésem volt a könyvvel kapcsolatban.Mikor olvastam,akkor nagyon élveztem és vártam, hogy mi történik,de ha abbahagytam,akkor valahogy nem furdallt a kíváncsiság, hogy mi lesz a továbbiakban.5 csillagot adtam,mert megérdemli,de olvastam már jobb háborús könyvet is.A leírások nagyon nyomasztóak és élethűek voltak,ez különösen tetszett

Swoosh>!

Nagyon jó volt.
Annak aki szereti a II vh történeteket, kimondottan ajánlom.

Rákerestem picit, és nem elég meggyőző a sztori eredete.

„Zaytsev's personal account is the only source for the story. No other historical documentation exists and no secondary source for the events in question exists.”

Attól még tetszett! :)

– Író vagyok – mondta a fiatalember […]
– Na, és miről szoktál írni […]?
– Szerelmes történeteket írok. Meg verseket – […] rándított egyet a vállán. – Miről írhatnék? Orosz vagyok. Nem nagy a választék: szerelem, államügyek vagy gyilkosság.
– Írj Sztálinról, és akkor egyben lesz mind a három! – nevetett az idősebb katona.

E_W I>!

Elfeledkeztek arról, hogy a háború legpusztítóbb fegyvere nem a puskagolyó és nem is a légi bomba, hanem a félelem.

E_W I>!

Katonák harcoltak s haltak meg pincékben, folyosókon, utcákon s a folyó mentén füstölgő lerombolt gyárak kiterjedt labirintusában. Hónapokon át házról házra, emberről emberre folyt a harc, a frontvonalak minden összecsapás alkalmával hol erre, hol arra tolódtak – legtöbbször csak méterekkel. A német gyalogosok Rattenkrieg -nek nevezték ezt a harcot. Patkányháborúnak.

E_W I>!

[…] az orosz szinte folyékony: olyasmi, amit az ember szívesen forgat a szájában, mint a konyakot. Oroszul suttoghat az ember az ajtó másik oldalán lévő kedvesének a kulcslyukon keresztül, hogy nyissa ki az ajtót. A német nyelv betöri az ajtót.

E_W I>!

Sztálingrád egy mocskos, romos sírkő, amely körül már elfogyott a megbánás, a sajnálat és a megkönnyebbülés levegője. Ez a város már nem csatatér, csak mérhetlen nyomorúság. És mindössze egyetlen használható fegyver van ellene: a remény.

E_W I>!

A megnyert ütközet majdnem olyan keserves, mint az elvesztett.

(Wellington herceg a waterlooi csata után)

Idegesíteni kell. Zavarba kell hozni, ki kell fárasztani. […]
Végiggondolta, hányszor játszotta el ő is ugyanezt a náci mesterlövészekkel. Hányszor idegesítette őket, hányszor alakította személyes bosszúállássá a párbajt. Felidézte, hogy egy hónapja hogyan lőtte le a Barikádnál, a vasúti töltés mögött megbúvó két német lövész egyikét. Az első lövése szinte biztosan az ellenfele orrába fúródott. Ezután feltartott egy táblát, amelyre hatalmas 10-est rajzolt, ami tudvalevőleg a telitalálatot jelöli. Megvárta, amíg a náci jól felhúzza magát az orosz pimaszságon, majd egy sisakot helyezett botvégre, végigimbolygatta a fal mögött, és Csehov perceken belül kilőtte a második német mesterlövészt is. A hülye egyszerűen nem tudta türtőztetni magát, és rálőtt a sisakra. Mi ebből a tanulság? Ne hagyd, hogy a háború személyes bosszúállássá fajuljon.

E_W I>!

[…] eszébe jutott, mit mondott Zajcev a mesterlövész mesterségéről: gondold át háromszor, készítsd elő kétszer, lőj egyszer.

154 -155. oldal