Slade ​House 11 csillagozás

David Mitchell: Slade House David Mitchell: Slade House David Mitchell: Slade House David Mitchell: Slade House David Mitchell: Slade House

From “one of the most electric writers alive” (The Boston Globe) comes a taut, intricately woven, spine-chilling, reality-warping short novel. Set across five decades, beginning in 1979 and coming to its electrifying conclusion on October 31, 2015, Slade House is the perfect book to curl up with on a dark and stormy night.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Sceptre, London, 2016
234 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781473626836 · Illusztrálta: Neal Murren
Sceptre, London, 2015
Random House, London, 2015

Juci P>!
David Mitchell: Slade House

Mitchell folytatja a zsánerirodalom területén való kalandozást: ez az öt történetből lazán összeszőtt regény leginkább az urbánus fantasy, a portálfantasy és a horror, illetve okkult elemeit vegyíti spoiler. Azért azt még mindig nem lehet mondani, hogy túlságosan gyakorlott kézzel tenné ezt: továbbra is túl sok az infodump és a kretén műszó, de még az a szerencse, hogy a fickó változatlanul is igen gördülékenyen ír, a jellem-, környezet- és korszakábrázolás, a jó párbeszédek élvezetes olvasmánnyá teszik a könyvet. A cselekmény nem különösebben körmönfont, de az érdeklődést kellőképpen fenntartja. Kevésbé fajsúlyos, mint Mitchell többi könyve, de azt érzem rajta, hogy neki nagy élvezet volt megírni, nekem meg olvasni. A borítója elképesztően gyönyörű (ez: https://moly.hu/boritok/403672).

ddani>!
David Mitchell: Slade House

A zsánerszédelgés egy igen hálás eltévelyedés*, és Mitchell amellett, hogy nagyon tud írni, érezhetően szereti is amit csinál. Más oka nemigen lehetett, hogy egy kis mellékvágány méretű spinoff-történetet fűzzön a The Bone Clocks epikus fantasy-világára**. De még ez a füzér is olyan, mintha fogadásból írna egy viszonylag fapados Scooby-Doo szellemház sztorit, ami aztán megkapja a teljes treatmentet. Kissé zsáneres marad, kiszámítható, nincs agyoncsiszolva, de ekkora távon tök jól működik. Feltehetően sosem lesz az életmű ünnepeltebb darabja, de azt hiszem az angolul író alkotók kb 90%-a*** adná a bal karját, hogy ezt utána tudja csinálni.
Mivel erről a szösszenetről nem annyira fognak sokan sokat írni, kicsit kijegyzetelem magamból. Azt is, hogy itt is, ahogy a Bone Clocks-ban is szerepel főhajtás a Dungeons and Dragons felé, és ez már félreérthetetlenül afféle hommáge lesz a fantasy-varázslós világalkotás toll és papír alapú hőskora felé. Azt is, ahogy a nemek, fajok és társadalmi osztályok hatalmi hierarchiáit megjeleníti a dialógusokban. Azt is, hogy rengeteg, de rengeteg zene szerepel a cselekményben, olyanok is amiket ismerek és szeretek: Supergrass, Björk, de egész playlistet lehetne készíteni a ’90-es évek házibuli jelenetéből. Azt, hogy az angol nyelv és kultúra korszakainak váltakozását használja a polifon hasbeszélő tehetsége kibontakoztatására, mert szereplőket váltogatni csak nem elég. De azt is, sajnos, hogy a vége lapos lett, kiszámítható és eléggé életszerűtlen, ami persze zsáner szempontból jogos: de legalább a tiszta morális happyend helyett a sötétebbik elágazás felé kanyarodott a végjáték.
Összefoglalásképp: a zsánerszédelgő írótehetségek képesek bármilyen műfajt felturbózni, és ez összességében a szórakoztató irodalom nagy nyeresége.

* szerencsére vannak, akik megengedik maguknak, hogy saját (és nem ál-)néven „komoly” író létükre leengedjék a hajukat: Margaret Atwood vagy Dragomán György például szcifi-disztópiákra ragadtatja magát, hirtelen ők jutnak még eszembe
** amazt viszont erősen ajánlott előtte elolvasni, mert anélkül csak vázlatosan követhető a cselekmény, bár az amúgy is eléggé szétcsapott hogy meg lehessen annyival is úszni – de érdemes, ahogy a Babóhoz a Szilmarilokat stb
*** az írók maradék 10%-a statisztikailag balkezes, tehát ők a jobb karjukat

Banditaa P>!
David Mitchell: Slade House

Rövidke történet, de ebben a sötét-borongós időben pont ideális. Egy kísértetház t9rténete – meg nem is. Nagyon izgalmas volt olvasni, ahogy haladt előre a történet és tudtam, mi fog történni, mégis drukkoltam az éppen aktuális „áldozatnak”. A sok-sok visszatérő jegyért és szimbólumért meg egy nagy pacsi. A vége nekem olyan szempontból csalódás, hogy nem egy „laikus” győzi le az ikreket, de a függővég nagyon tetszett. Tud ez a Mitchell, na.

Enca>!
David Mitchell: Slade House

Jaj, de jó, hogy az általam leírt könyvek közül pont ezzel ajándékozott meg a Jézuska!
Az egésznek kicsit olyan American Horror Story beütése volt, de csak is a jó tulajdonságaival.

Komolyan néha úgy ellátogattam volna ebbe a Slade Houseba – persze aztán mindig rájöttem, hogy ez korántsem annyira remek ötlet – ugyanis szerintem annyira jól le volt festve az egész hely minden illúziójával, hogy ki akartam próbálni.
Külön tetszett, hogy mindegyik résznek más-más narratívája volt, ezáltal mozgalmasabb és izgalmasabb is lett, ráadásul az írót dicséri, hogy számomra mindegyik hiteles volt.
Egyedüli panaszom, hogy miért csupán kétszáz-egynéhány oldalból állt,a mikor én még oly szívesen olvastam volna!
Mindenesetre tökéletes zárása ez a 2015-ös évnek.

weakup>!
David Mitchell: Slade House

Nem ez a legjobb Mitchell könyv ez tény, és inkább egy spin-off a Csontórákhoz, de az urban fantasyt kedvelőknek érdemes vele tenni egy próbát. A borítója mindenesetre nagyon szép.

Ligeia>!

'Five,' pronounces Axel Hardwick, astrophysics postgrad, corduroy-clad, hair short, black and curly, real name Alan not Axel, but he thinks Axel makes him sound more Guns N' Roses.

Kapcsolódó szócikkek: Guns N' Roses
Ligeia>!

Grief is an amputation, but hope is incurable haemophilia: you bleed and bleed and bleed. Like Schrödinger's cat inside a box you can never ever open.

Kapcsolódó szócikkek: gyász · remény · Schrödinger macskája
laura_t>!

People are masks, with masks under those masks, and masks under those, and down you go.

laura_t>!

[…] I get that off-road feeling you get when anything's possible.

Ligeia>!

'… you have to act normal. Can you do that? Please? Think of the most normal boy in your class, and do what he'd do.'
Acting Normal's like Blending In.

ddani>!

A leprechaun on an enameled Guiness ad over the fireplace catches my eye. He's playing the fiddle for a dancing toucan.