A ​négy lábon járó spiritualizmus (A Dalai Láma macskája 4.) 46 csillagozás

David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A ​Dalai Láma Macskája visszatért! Épp oly bájosan önző, kotnyeleskedő és kíváncsi, mint ahogy megismertük, ám ezúttal bölcsebb, mint valaha!
Őszentsége a Dalai Láma rendkívül sok látogatót fogad – köztük hercegeket, elnököket és popsztárokat –, akik szeretnének emléket vinni magukkal a találkozásról. Milyen jó lenne egy olyan könyvet ajándékozni nekik, amely emlékezteti őket a felemelő érzésre, amelyet a láma különleges személyisége és kisugárzása kelt bennük, emellett mélyebb bepillantást enged a manapság nyugaton is egyre népszerűbb buddhizmus fő tanaiba. A közvetlen munkatársak megijednek a feladattól. Mi sem természetesebb, hogy erre legalkalmasabbnak Őszentsége féltett kincse, Minden Idők Legszebb Teremtménye, a Dalai Láma igéző zafírkék szemű macskája tűnik, aki oly sok tudásra tett szert az évek során bölcs tanítója oldalán. Így hát macskabajszos forrásból közelíthetjük meg a buddhizmus négy nemes igazságát, s annak a való életre vetített gyakorlati alkalmazását. A… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158049689 · Fordította: Basa Lili

DLM (Dalai Láma Macskája) · Őszentsége a Dalai Láma

David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

DLM negyedik kalandja is nagyon tetszett. A tőle megszokott stílusban ismerhettük meg a buddhizmus négy legfontosabb tényezőjét. Sajnos a harmadik könyv (még?) nem jelent meg magyarul, így azt nem olvastam, de így is érthető volt a történet. A kedvenc szereplőm DLM mellett, Tarcsin jógi volt, mert nagyon emlékeztetett Eckhart Tolle-ra. Ajánlom Mindenkinek, azoknak is, akiket érdekel a buddhizmus, és azoknak is, akiket nem. Mindenki találhat benne fontos leckéket. :))

David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A Dalai Láma macskája és A dorombolás művészete után is hozta David Michie a színvonalat. Akár sorozatban, akár egyenként is olvashatóak a könyvei, nem épülnek egymásra.
Nekem, mint macska-gazdinak nagyon tetszett, ahogy DLM (a Dalai Láma Macskája) szemszögéből írja a történéseket. A macska szokások leírása mellett megismerkedhetünk a buddhizmus alapjaival is. A könyv történetei pedig iskolapéldák lehetnek, melyek ezen a spirituális módon/módszerrel/elven megoldhatók.
Kedves, humoros helyzetekkel teli a regény, ajánlom könnyed olvasmányak.

Sister>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

DLM-hez és Őszentségéhez visszatérni mindig egyfajta emelkedettséget jelent: nem csak szellemileg, de lelkileg is. Kezdve a Himalája Könyvesbisztrótól egészen a namgyali kolostor lakóiig, mindenki a szívemhez nőtt az elmúlt három kötet során.

Ami pedig különösen megindítóra sikerült, az az idősotthon-beli látogatás. DLM buddhista tanulmányai során ugyanis felkeresi a helyi intézetet, és váratlanul rátalál Hilda nénire, aki már készül elhagyni a földi világot. A kettejük között létrejövő kapcsolat, és a búcsúzás teljesen megmelengette a szívemet – ezért a jelenetért mindenképp érdemes elolvasni!

Szeretném idővel beszerezni a sorozat első két részét is, hogy bármikor levehessem a polcomról, mert úgy érzem, ezek a történetek minden életszakaszban és élethelyzetben mást tanítanak. Olyan erővel és tenniakarással vérteznek fel, amire csak a legjobb könyvek képesek.

snowwolf P>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A bevezetőben írja, hogy szükség van a nyugati ember számára egy olyan könyvre, amit az el is olvas, és a könyv a Négy nemes igazságról szóljon, számára érthetően.
Mit olvas el biztosan az átlagos nyugati ember? Cuki macskás könyveket. Azt.
Javára váljon, hogy noha aranyos kiscica avat be a tan rejtelmeibe, azt avatatlanok számára (is) emészthetően és kedvesen teszi. Az első két kötetet is olvastam, és igenis, szerettem őket. A tanítást átadta, együttérző kedvességgel, ami nem kevés. Aki nem így látja, olvassa inkább a Best of Buddha-t, vagy ha nehézsúlyú gyakorló, a szútrákat.

A könyv címének a fordításával volt a fő bajom, hogy aszongya: spiritualizmus. Nos, én minden -izmustól benyomom a padlóféket.
„A megvilágosodás négy tappancsa?”
„A spirituális megvalósítás négy tappancsa”?
Négy cicás valami kell, mert a Négy nemes igazságot magyarázza.

Juca P>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

„Te is megfigyelted, kedves olvasóm, hogy sokszor hosszú időn át szinte teljesen eseménytelenül és unalmasan folynak a napok, aztán egyszer csak, minden előjel nélkül hirtelen mozgásba lendülnek a dolgok, s csupa olyasmi történik, ami felbolygatja az életedet?”

Amikor bejelöltem az olvasást, megijedtem, mert 4. részként van feltüntetve, és én eddig csak kettőt olvastam. Aztán rákerestem az eredeti könyvekre, és valóban van egy 3. kötet, de valamilyen oknál fogva az még nem jelent meg magyarul.

Ebben a részben is a buddhizmus áll a főszerepben. Rengeteg tanítást olvashatunk róla. DLM igazi kis macskaterapeuta, amikor az idősek otthonában jár.

Kevésbe kötött le, mint a korábbi részek. Úgy éreztem, kezd túl sok lenni a buddhizmusból, és egyre kevesebb a macskából.

Gabriel6>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

Újabb remekművet olvashattam David Michie tollából, aki igazán jól tud „macskául”.
Ismét sok bölcseletet kaphat az olvasó, tele van ez a kötet is elgondolkodtató témákkal.
DLM immár középkorú macskává érett, szerintem meg is változott kissé, de természetesen megmaradt továbbra is igazi cicának. Megmondom őszintén párszor meg is könnyeztem a történetet.
Az az egy zavart, hogy ebben a fordításban megváltozott a cicus neve a korábbi könyvekhez képest. Nem tudom, ennek mi lehet az oka, talán más fordította, mindenesetre erre szerintem oda kellene figyelni. Mi baj volt azzal, hogy „A Legszebb Lény Aki Valaha Élt”…

Virágszépe>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A Dalai Láma macskája igazán sikeres szerző, így már a harmadik kötetet olvashatjuk tőle. Sokoldalú, varázslatos cila, akinek van ilyen társa, az biztosan tudja, ismeri az önálló személyiségüket. Puha, könnyű macskaléptekkel haladva bevezet minket a buddhista pszichológia rejtelmeibe. Minden Idők Legszebb Teremtménye ebben a könyvében is a békességet és a meditációs gyakorlatokat tartja fontosnak. Olvasás közben többször azon kaptam magam, hogy folyamatosan mosolygok. Szórakoztató, elgondolkodtató, kedves történet.

RandomSky>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A buddhizmus, ahogy DLM, vagyis a dalai láma macskája is kifejti több helyen, nem igazán vallás, bárki beépítheti a maga gondolkodásmódjába, hétköznapjaiba, ugyanakkor számos vallással rokon értékeket tart fontosnak, élen az együttérzéssel. Melyről ez a könyv egészen sokat beszél, és ennek azért örülök, mert mindig is olyasminek éreztem, ami elvben nagyon szép, de gyakorlatba átültetni sokkal nehezebb. Itt erre is kapunk, ha nem is receptet, de útmutatást.
Bővebben: http://ekultura.hu/2020/10/22/david-michie-a-negy-labon…

Lori_ P>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

A sorozat előző köteteit is olvastam. Kedves történet, barátságos, emészthető módon mutatja be a buddhizmus lényegét, egy cica és a dalai láma szemszögéből. Nagyon sok szimpatikus idézetet is találtam benne, cicarajongóknak kifejezetten ajánlom! :)

Mesii>!
David Michie: A négy lábon járó spiritualizmus

Őszentsége kedvenc cicája ezúttal is tanulságos kalandokba keveredik, és új névvel is gyarapszik, terápiás Gyógymacska lesz :) Az idősotthonban tett látogatásai még engem is felvillanyoztak, nem csak az ott élő nyugdíjasokat. Miközben megtanultam a buddhizmus 4 nemes igazságát, és gyakoroltam is DLM vagy a könyv többi szereplője által, kellemesen ki is kapcsolódtam, hiszen varázslatosan nyugtató hangulata van ennek a történetnek is. Persze izgalmak is voltak bőven, a patkányok randalírozásai, vagy a kóbor macska szemtelenkedése, de végül minden kibogozódik, és még egy ajtóra is új zár kerül! :)

Raizo >!

Sajnos a legtöbb ember túlságosan alulbecsüli önmagát, potenciális képességeit, s egész életében tragikusan alacsony az önbecsülése.

Raizo >!

A tudatállapot változtatásával változik a megélt valóság is.

P_Jucus>!

S hogy egy híres macskát idézzek (nem kizárt, hogy én mondtam): az egyszerűség a tökély legmagasabb foka.

Raizo >!

Tárgyaink, birtokolt javaink, sikereink, hírnevünk a halál pillanatában értéküket vesztik. Az egyetlen, ami számít, az az, hogy hogyan gondolkodunk.

Raizo >!

Mióta Őszentsége először említette, azóta tanulmányozom Buddha szobrait és képmásait, de istenbizony, semmiből nem látok négyet rajtuk. Sem a kezükben nincs négy jellegzetes akármi, sem a díszítésükben. Bármi legyen is ez a négy izé, számomra egyelőre megfejthetetlen a titkuk – de nagyon remélem, hogy idővel megértem őket.

76. - 77. oldal

P_Jucus>!

– Bizony, egy kedves háziállat arra inspirál a jelenlétével, hogy önmagunkat adjuk színlelés, alakoskodás, szerepjátszás nélkül – magyarázta Őszentsége.

Carsi>!

Amint képessé válsz tudatosan megszabadulni negatív gondolataidtól, ráébredsz, hogy figyelmed nélkül az ilyetén gondolatok nem is életképesek. Mert ahhoz, hogy létezhessenek és vissza-visszatérjenek, a figyelmedből származó energiára van szükségük. E nélkül nincs maradásuk, és mivel így létfenntartásuk alapja vész el, egy idő után teljesen elenyésznek. Mennyi álmatlan éjszaka, depresszió és szorongás okozója a túl sok gondolkozás!

Lione IP>!

Szenvedés nélkül nincs motiváció, amely ösztönzést adna a megvilágosodás kereséséhez. Ha nincs mocsár, nincs lótusz.

Epilógus

Carsi>!

… Boldogság, elvárások, számítások nélkül. Ez a két dolog – emelte föl két kezét kissé kifordítva két tenyerét – nincs összefüggésben egymással. Probléma abból adódik, ha összefüggést teremtesz a kettő között. Ha azt állítod: „Csak akkor érzem jól magam vagy kerülök lelki egyensúlyba, ha ez vagy az megtörténik.” Tehát amikor abba a tévhitbe esel, hogy a boldogsághoz szükség van valakire vagy valamire például arra, hogy elvárásaid, számításaid vágyaid teljesüljenek. Ekkor válik az a valaki vagy valami a jövőbeli szenvedésed forrásává, sőt egy idő után szinte a rabszolgájává tehet.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · DLM (Dalai Láma Macskája)
Carsi>!

… szenvedéseink forrása nem a külvilágban keresendő, hanem saját elménkben, ott ahol tenni is könnyebb ellene.

Kapcsolódó szócikkek: DLM (Dalai Láma Macskája)