A ​Wright fivérek 11 csillagozás

A repülés szerelmesei
David McCullough: A Wright fivérek

David ​McCullough elmeséli nekünk az amerikai Wilbur és Orville Wright történetét. Kik voltak ők, és vajon azt érték el, amit szerettek volna? Ezen férfiak jóval többek voltak, mint iskolázatlan Dayton kerékpárszerelők, akik véletlenül sikeresek lettek, bennük kivételes bátorság és elhatározottság lapult, intellektuálisak, érdeklődők, és szüntelenül kíváncsiak voltak, ezek pedig meghatározó jelzőik voltak már felnevelkedésüknek is. A ház, amiben éltek, elektromosságtól és vízvezetékrendszertől mentes volt, viszont tele volt könyvekkel, amelyeket főként lelkész édesapjuk vitt haza, így folyton olvastak, művelődtek.
Amikor együtt dolgoztak, egy probléma sem volt leküzdhetetlen. Wilbur minden kétséget kizárólag egy zseni volt. Orville olyan mechanikus leleményességgel bírt, amilyet kevesen ismernek. Azok a tények, hogy csupán középiskolai képzettségük és kevés pénzük van, kapcsolataik pedig alig akadnak néhol, sosem szabtak gátat terveiknek. Semmi sem állíthatta meg őket, még az… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mont Blanc válogatás

Maxim, Szeged, 2016
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632617084 · Fordította: Sóvágó Katalin

pieta4

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Valami olyat tenni, amit előttünk még senki más. Kitartás, elhivatottság, lángelme és megannyi kiváló jellemvonás kell ahhoz, hogy valaki a semmiből nagyot alkosson és úttörő legyen.
Ami pedig különösen csodálatra méltóvá teszi a Wright testvéreket a szememben az, hogy mindezt közösen, egymás érdemeit elismerve, egyenrangú félként érték el.

Mpattus P

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Érdekes élményben volt részem, hiszen picit bepillanthattam két csodálatos elme ténykedésébe, mellyel megalapozóivá, és megkerülhetetlen részeivé váltak a repülés világának. A téma iránt érdeklődőknek mindenképp ajánlott olvasmány, aki pedig a második ipari forradalommal szeretne egy feltalálópáros életútján keresztül mélyebben megismerkedni, érdemes belelapoznia a csodás és méltó borító mögé, ahol a történet mellett bőséges képmelléklettel is találkozhatunk.

Bővebb értékelés itt:

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Még senki nem értékelte (és nem is csillagozta) eddig ezt a könyvet, pedig ez egy jó könyv.
Egy nagyon jó könyv.
Az elején úgy éreztem, egy száraz dokumentumregényt tartok a kezemben, gyönyörű borítóval. Aztán rájöttem, hogy ez a történet mennyivel több attól.
Nem hétköznapi, amit a Wright testvérek véghezvittek, és az sem hétköznapi ahogyan ezt csinálták. Bár talán Wilbur jeleneteit gyakrabban olvashattam, mint az Orville-részeket, ez nem jelenti azt, hogy egyikük jobban kivette volna a részét a munka nehezéből.
Nem mindennapi kitartás és elszántság kellett ahhoz, hogy megvalósítsák az álmukat – a világ álmát.
A szerző nagyon alapos munkát végzett, erre utal a könyv végén található kb. 50 oldalas forrásjegyzék is.
Jó volt látni a képeket a könyvben, így még élőbbé tette ezt a valóságos mesét.
(És mint az ő történetükből is kiderül: nem feltétlenül kell diploma ahhoz, hogy valaki elérje a célját, de az nem árt, ha az ember sokat olvas.)

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Azt hozza, amit a cím és leírás sejtet. Nekem tetszett, ajánlom annak, aki amúgy szemezik vele, örültem a képeknek, de nem öt csillag, van néhány észrevételem:
1. Jó lenne, ha az író eldöntötte volna, hogy SI mértékegységeket vagy nem azt használ, és azt következetesen tartotta volna. Így folyton lábat, yardot kellett volna mérterekkel hasonlítgatnom és erre lusta voltam.
2. Nekem kicsit kevesebb hozzágondolás, túlrajzolás is elég lett volna (Ilyesmik: aznap szeles idő volt, hullámzott a haja a szélben és kipirult az arca ) Persze lehet valakinek segít, hogy így jobban elképzelhet egy eseményt. Nekem kiugrottak ezek a leíró részek, mert mese nélkül is érdekes szerintem a történet.
3. A cselekmény sebessége nekem nem tetszett igazán. Az első francia sikerekről soknak találtam a „deörülünkvégresikermegsajtó” leírást. Néhol meg keveselltem ami volt.

csilla0923

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Kicsit száraz, reménykedtem benne, hogy „bulvárosabb” és izgalmas titkok is kiderülnek a Wright testvérekről. Azonban ez a könyv tényleg 100%-ban a repülésről szól.

Yellow

David McCullough: A Wright fivérek A repülés szerelmesei

Hihetetlenül olvasmányos, nem lehet letenni! Csak ajánlani tudom!

Wiggin77

A Wright család könyvgyűjteménye viszont nem volt sem szerény, sem átlagos. Wright püspök, akit holtig tartó szerelem kötött a könyvekhez, lelkesen hirdette az olvasás felbecsülhetetlen értékét.

Wiggin77

A helyiek nem tudták hova tenni a két ohiói testvért. Egy John T. Daniels nevű ember, akit 'John T.' néven különböztettek meg ugyancsak John Daniels névre hallgató apjától, később ezt mondta: 'Arra kellett gondolnunk, hogy félnótásak szegények. Órákig ácsorogtak a parton, és figyelték, hogyan repülnek a sirályok.' Különösen érdekelték őket az óriási szulák, amelyeknél a szárnyak fesztávolsága elérte a másfél-két métert.
Figyelték a szulákat, a karjukkal és kezükkel utánozták a mozgásukat. Mozdulatról mozdulatra másolták őket; azt gondoltuk, hogy bolondok, de azért csodálatos volt, hogy pont úgy lengetik a karjukat, hajlítgatják a könyöküket és a csuklójukat, mint a madarak.

Wiggin77

1969. július 20-án, amikor Neil Armstrong, egy ugyancsak Ohióban született és nevelkedett másik amerikai kilépett a Holdra, magával vitt a Wright testvérek tiszteletére egy apró muszlindarabot az 1903-as Flyer szárnyából.

Wiggin77

A házban mindenki állandóan olvasott. Katherine Sir Walter Scott regényeit kedvelte, Orville Hawthorne-tól A hétormú házat, Wilbur pedig – különösen mióta bezárkózott otthonukba -egyszerűen mindent elolvasott, de a történelmet különösen szerette.

Iustitia

Azt állították, hogy a kerékpár „erkölcsileg kockázatos”.

timionthebranch P

Mindig a következő lépésen agyaltak; nem sokat vacakoltak azon, ami elmúlt.

131. oldal (Maxim)

timionthebranch P

Évekkel később Orville egy barátja azt mondta neki, hogy ő és a testvére az élő bizonyíték arra, hogy különösebb előnyök nélkül is milyen magasra juthat az ember. „De hát ez nem igaz – felete Orville határozottan – , nem mondhatod, hogy nem volt különösebb előnyünk… A legnagyobb az volt számunkra, hogy olyan családban nőttünk föl, ahol mindig bátorították az intellektuális kíváncsiságot.”

29. oldal (Maxim)

Iustitia

Szélcsendben a madár sem száll fel.

Iustitia

Az üzlet a hadviselés egy formája, amelyben minden harcos azért küzd, hogy elvegye az üzletet vetélytársaitól, és ugyanakkor távol tartsa őket attól, amit már megszerzett."