Hogyan ​fogjunk nagy halat? 63 csillagozás

Meditáció, tudat és kreativitás
David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat?

A Hogyan fogjunk nagy halat? lapjain David Lynch nem mindennapi részletességgel beszél művészetéről, műhelytitkairól, a több mint harminc éve gyakorolt transzcendentális meditációról és annak az alkotó folyamatra gyakorolt pozitív hatásáról.
A kötet rengeteg újdonságot tár fel a rajongók előtt, akik régóta várják, hogy jobban megértsék Lynch személyes látásmódját. Izgalmas olvasmány azoknak is, akik arra kíváncsiak, hogyan fejleszthetik saját kreativitásukat és alkotóerejüket.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Kalligram, Pozsony, 2007
134 oldal · ISBN: 9788071499640 · Fordította: Gerevich András

Marcus >!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

David Lynch rövidke fejezetekből álló könyvecskéje egy füveskönyv és egy anekdota-gyűjtemény keveréke.

Bár a cím ezt ígéri, szerencsére nem valamiféle buddhista útmutatóról van szó, sőt, a meditációról, illetve annak a kreatív folyamatokhoz való kapcsolódásáról talán maximum a könyv negyede szól. A maradék részekben Lynch életének fontosabb állomásairól, illetve legfőképpen a filmjeiről olvashatunk, márpedig a legtöbben valószínűleg ezért olvassuk ezt a könyvet. Már olvastam Lynch interjúkötetet, és tetszik, hogy ahhoz képest itt újabb apró információkat ad ahhoz, hogy megértsük a gondolatvilágát, és így a filmjeit. (Szerintem azért is jók Lynch filmjei, mert ilyen háttértudás nélkül is élvezhetőek és értelmezhetőek, miközben van egy olyan rétegük, amely a rendezőt ismerve nyer (más) jelentést, és van még egy olyan változat is, ahol szinte az utolsó képkockát is kielemezve, fanatikus aprólékossággal, és persze háttérkutatással, háttérműveltséggel juthatunk el egy történetig vagy gondolatig – ilyenek voltak a Lost Highway, a Mulholland Drive, és az Inland Empire, de maximumra talán a Twin Peaks harmadik évada pörgeti, ahol epizódonként van annyi utalás, mint egy komplett Lost évadban.)

Aki esetleg a „teológia” miatt olvasná, vagy bölcs mondások bányájaként, az hagyja ki – ez a könyv Lynch rajongóinak szól, nekik viszont maximálisan ajánlott.

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Lynch egy nagy gyerek. De ő nem ezen a szinten maradt: erre a szintre fejlődött, önszántából, tudatosan. És boldogabb, mint mi. Mellesleg elképesztő jó filmeket csinál.

LianneHide I>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

(Angolul olvastam, de lázadok, és itt értékelek.)
Rengeteg mindent szeretnék Lynch rövid kis könyvéről írni, de inkább majd akkor, ha már letettem valamit az asztalra, és annak kapcsán elkezdhetek az életfilozófiámról regélni.

Úgyhogy egyelőre csak annyit, hogy már egy jó ideje elegem lett a húde önsegítő könyvekből, de David Lynchnek hiszek, és a Transzcendentális Meditációs élményit is elhiszem, hogy működik, és fantasztikus dolog. Midet azért, mert láttam, ahogy Dale Cooper, a világ egyik leges-legszerethetőbb karaktere – Twink Peaks spoiler

lauranne>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Eszembe nem jutott volna a könyvtárban az ezotéria / meditáció témakörnél keresni David Lynch önéletrajzi írását, pedig oda sorolták. Valószínűleg az életében sokkal hangsúlyosabb szerepet kap a meditálás, itt nekem inkább úgy jött le, mintha egy rendezőelv szerint (életrajz – gyakorlati filmes tudnivalók – meditáció) oda-oda kellett volna vetnie egy kis szeletet időnként abból is. Szerintem anélkül is megállta volna a helyét a könyv, bár akkor még ennél is rövidebb lett volna szerinte biztos nem. Most viszont el kellene kezdenem szép sorban végignézni a filmjeit.

mokata I>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

„A szerző a könyvből származó teljes bevételéről lemond az Alapítvány javára, amely az iskolai transzcendentális meditáció oktatásának az elősegítését támogatja.” Gyanítom, az ötlet bejött, a rajongók megvették a könyvet, kaptak néhány információmorzsát a filmekről, erős biztatást arra, hogy meditáljanak és mindenki boldog. Coelho viszont forogna a sírjában, ha már meghalt volna, mert ezzel a könyvvel Lynch simán leiskolázza. És világbéke.

VERDI>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Aki nem ismeri nem szereti annak semmit nem mond Lynch. Aki szereti ismeri, érti a filmjeit, no annak annál többet.

A doboz és kulcs: „Fogalmam sincs, mik ezek.”
David Lynch: Mulholland Drive

Ezzel a mondattal meg van a világ egyik legbonyolultabb filmjének a kulcsa és a zárja .

Virág_Balázs_Face I>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Lynch könnyed, nem úgy, mint az agya szülte művészet. Lynch laza, mert nem nyomja a sötétség, mert azt manifesztálja az alkotás által. Meg meditációval. Lynch spirituális ganxsta, jobban, mint a Tom Hardy pólója (mi van?! :D). Lynch szereti a kávét és a cigarettát (mint Jarmusch). Lynch magabiztos, önfazonos, kiáll ha ki kell, de nem harcos spártai, sokkal inkább szerzetes, öltönyben és fura hajkoronával. Lynch nehéz, mert annyira egyszerűen mondja el, hogy mitől Lynch ő, hogy az már bagatell, s nem hiszed el, hogy ennyi az egész. A kevesebb néha több. Lynch nem váltja meg a világot, de mégis mutat egy utat, mint a tudat, ami felül emeli magát a káoszon. Ez a Dávid tudja kezelni a Góliátokat kő nélkül is, miközben a nagy halak békésen úszkálnak a lábánál.

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Szeretem David Lynch filmjeit.
A könyv betekintést ad az Ő meditáló, kreatív világába. Ahogy egy hatvanadik életévét meghaladó szemlélő látja világunkat, szubjektív és nyugodt, de fénylő és mélyre hatoló. Különböző filmjei alatt történt epizódok, ötletei elfogása a nagy egységes tóból, a kiáramló kreativitás megélése. Érdekes volt. Aki fogékony, annak utat is mutathat.

eeszter>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Szerintem érdemes elolvasni ezt a könyvet annak, aki szereti Lynch filmjeit. Jó volt egy kicsit közelebb kerülni a látásmódjához, gondolatvilágához.

ancsr>!

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

könnyed kis olvasmány, rövidebb gondolatmenetekkel – egy délután alatt elolvasható. kedvelem Lynch-et és kifejezetten élveztem amikor a filmjei apró kis részleteiről ír – például, hogy hogyan került a díszletező Frank Silva a Twin Peaks-be. viszont az kevésbé volt szimpatikus, hogy úgy éreztem erőszakkal próbálják meg lenyomni a torkomon a transzcendentális meditációt, mint olyat. nem vagyok ellene, de nem gyakorlom és ettől egy kicsit a kedvem is elment tőle.

Terápia

Egyszer felkerestem egy pszichiátert. Egy rossz szokás miatt, ami teljesen az életem részévé vált, úgy gondoltam el kellene mennem egy pszichiáterrel beszélni. Amikor beléptem a rendelőjébe, rákérdeztem: – Ön szerint egy terápia valamilyen módon károsíthatja a kreativitásomat? – Mire ő azt felelte: – Nos, David, őszintén szólva, igen. – Elbúcsúztam hát tőle, és hazamentem.

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Egyáltalán nem érdekelt, amikor először hallottam a meditációról. Még a kíváncsiságomat sem keltette fel. Azt hittem, időpocsékolás.
Aztán mégis felébresztette az érdeklődésemet egy mondat, miszerint „az igazi boldogság belül van”. Először megtévesztőnek tűnt, mert nem árulja el, hol van az a „belül”, és hogyan jutok oda. De igaznak csengett. Ekkor gondoltam, hogy talán a meditáció az az út, ami elvezet oda, ahol a „belül” van.

14. oldal - Az első merülés (Kalligram, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · meditáció

Szeretem azt a mondást, hogy „a világ olyan, amilyennek látod”. Szerintem a filmek is olyanok, amilyennek az ember látja őket. Ezért van az, hogy hiába ugyanaz minden kocka, minden jelenet, minden mondat, minden vetítés mégis más. A másság néha csak nagyon finoman érzékelhető, de létezik. A közönségen múlik. Van egy körforgás a film és a közönség között. Minden ember nézi, gondolkodik rajta, az érzelmeivel követi, és a saját értelmezésén dolgozik.

27. oldal - Körforgás (Kalligram, 2007)

Stone>!

Könnyebb az égboltot egy kendőbe hajtogatni, mint elnyerni az igazi boldogságot az Én ismerete nélkül.
Upanisadok

ancsr>!

Van, aki azt mondja, nem érti a zenét, de a legtöbb ember az érzelmeivel éli meg, és tudják, hogy a zene elvont, nem feltétlenül ésszel kell felfogni, nem kell rögtön szavakkal értelmezni, csak hallgatni.
A film nagyon is hasonlít a zenéhez. Lehet nagyon absztrakt, de az emberek érteni szeretnék, értelmet akarnak neki adni, amit szavakkal ki tudnak fejezni. És amikor ez nem megy, csalódottak.

Stone>!

Az alvás nagyon fontos. Pihennie kell a szervezetednek, hogy eredményesen dolgozhass és meditálhass.

Stone>!

A világ legdühösebb kutyája egy képregény. Még a Radírfejen dolgoztam, amikor rajzoltam egy kutyát. Nagyon dühös volt. Néztem, és azon tűnődtem, miért olyan dühös.

Frank_Waters I>!

A düh, a depresszió és a bánat gyönyörű egy történetben, de a valóságban a filmrendezőre vagy a művészre méregként hat. Satuba szorítja a kreativitást.

David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás

Az emberek meg vannak róla győződve, hogy a béke nem létezik, hogy ma már csak egy vicc az egész. Valaki megnyer egy szépségversenyt, és az a végén a poén, hogy világbékét akar. Mindenki jót röhög rajta. Senki nem hisz a békében. Szép gondolat. De csak ennyi. Nem több, mint egy kedves kis öreganyó ábrándozása. Értelmetlen. Soha nem valósulhat meg. A pokolban élünk és azt hisszük, ennek így kell lennie.
De mi van akkor, ha tévedünk?

126. oldal - Igazi béke (Kalligram, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: béke

A meditáció nem önző tevékenység. Bár magadba merülsz és a saját tudatodat tapasztalod meg, mégsem zárod el magadat a világtól. Erősíted magadat, hogy jobban helyt tudj állni, amikor visszatérsz a való világba.
Ahogy a repülőn is mondják: „Vegyék fel az oxigénmaszkot, és utána segítsék fel az Önök mellett ülőkre is.” Barátom, Charlie Lutes mondta mindig: „Sír egy srác a sarkon, és ha odamész megnyugtatni, végül két srác fog sírni a sarkon.”

122. oldal - Együttérzés (Kalligram, 2007)