2014 1 csillagozás

„Megszülettél-e már?”
David Loy – Marcia E. Vetrocq: 2014

A ​kötet kettéosztott lapjain két tanulmány fut végig. Az egyik David Loy, a szingapúri születésű, Japánban tanító filozófiaprofesszor buddhista nézőpontú írása élet és halál „nemkettősségéről”. Loy a kultúrantropológus Ernest Becker A halál tagadása című könyvének elemzéséből indul ki. A központi fogalom a freudi Ödipusz-komplexus helyébe lépő „Ödipusz-terv”, vagyis a világban való önálló lét, öröklét, halhatatlanság „terve”. E terv (és megvalósíthatatlansága) a hősiességben ölt formát. Loy a posztfreudista gondolatmenetet mahájána buddhista keretbe foglalja: az igazi probléma nem az én elvesztése, hanem az én valótlansága miatti szorongás.
Itt kerül a képbe Marcia E Vetrocq írása Guglielmo Cavelliniről, a „mail art” (levelezésművészet) egyik legismertebb alakjáról. Cavellini egy dúsgazdag olasz műgyűjtő volt, aki, miután maga is megpróbálkozott a festészettel, de nem aratott sikert, elhatározta, hogy megteremti önnön mítoszát, a Cavellini-mítoszt, s annak egyik legfontosabb… (tovább)

Kalligram, Pozsony, 1994
54 oldal · puhatáblás · ISBN: 8071491039 · Fordította: Balázsi József Attila, Máté J. György