Introduction ​to Quantum Mechanics 2 csillagozás

David J. Griffiths: Introduction to Quantum Mechanics

This text first teaches students how to do quantum mechanics, and then provides them with a more insightful discussion of what it means. Fundamental principles are covered, quantum theory is presented, and special techniques are developed for attacking realistic problems.

Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey, 1995

Vesna>!
David J. Griffiths: Introduction to Quantum Mechanics

Fizikushallgatóként olvastam a könyvet a félévben, ez volt az ajánlott irodalmunk kvantummechanikából. Alapvetően jól követhető, strukturált, és a feladatok is alkalmasak az elmélyítésre és az extra gondolkozásra is. Én egy másik fajta gondolatmenetet jobban kedvelek a témában, de ez csupán személyes preferencia. A fél csillag levonást azért kapja, mert az agnosztikus „shut up and calculate” hozzáállással képtelen vagyok kibékülni, és szerintem gátolja is a megértés folyamatát az, hogy nem próbálunk az alapvető, emberi természetből adódóan felmerülő kérdésekre választ adni (még ha ezen a bevezető szinten kicsit „pongyola” módon is).
Laikusoknak is jó szívvel ajánlható könyv; sok érdekesség van benne, az alapvető matekot is elmagyarázza, nem kell hozzá kinyitni másik három tankönyvet, de ha valakinek úgy tetszik, a levezetéseket át is ugorhatja, attól élvezhető marad a könyv. :)

Istwan>!
David J. Griffiths: Introduction to Quantum Mechanics

Négyesre értékeltem, de ez csak egy laikus értékelése, nem tudom megítélni, hogy egy fizikus milyennek tartaná. Mindenesetre műszaki végzettséghez szükséges matematikai eszköztárral azért meg lehet birkózni ezzel a könyvvel. A könyv elején jobban belemélyedtem a levezetésekbe, de utána inkább csak elfogadtam, hogy túl lusta vagyok hozzá.
Kiderültek belőle számomra fontos és rejtélyes dolgok:
– mitől lehet tudni, hogy ez fizika, és nem csak egy rakás képlet
– mi van az idővel?
– mikor kerül ellentmondásba a QM és a relativitáselmélet (ezt azt hiszem hogy inkább sejtem)
Pár wow-élmény:
– tunnellng! méghozzá szinte rögtön a legelején előugrik és egész egyértelmű, hogy miért
– az atomok mérete, sugárzása, elektronhéjak
– hogyhogy nem kutyulódnak össze az elektronok, ha minden csak hullám (ez nem biztos, hogy kiderült, de az kiderült, hogy nem is olyan hülye kérdés ez)
– fermionok, bozonok
– spin!

Istwan>!

The fact is, all electrons are utterly identical, in a way that no two classical objects can ever be. It is not merely that we don't happen to know which electron is which; God doesn't know which is which, because there is no such thing as “this” electron or “that” electron; all we can legitimately speak about is “an” electron.

179. oldal 5.1.1.-es szakasz