Árnyak ​hőse (Drenai Saga 3.) 107 csillagozás

David Gemmell: Árnyak hőse

Kuan ​Hador romvárosát sötét rejtély övezi. A rablók és a kereskedők egyaránt elkerülik, mivel vérfagyasztó legendák keringenek róla – több ezer éves mesék szólnak arról az időről, amikor egy hatalmas birodalom fővárosa volt, melyet gonosz varázslók uraltak. Ezek a mágusok képesek voltak az állatokból és az emberekből szentségtelen Eggyéforrtakat létrehozni – a könyörtelen démonhadsereg talpasait. Amikor az emberek erői végül diadalt arattak, a varázslók és félember rabszolgáik elmenekültek egy mágikus kapun át, és csapdába estek egy másik világban. Azóta évezredek teltek el, és a kaput lezáró mágia gyengülni kezdett. A varázslók és ocsmány szolgáik hamarosan kiszabadulnak, hogy bosszút álljanak. Szedett-vedett sereg állja csupán útjukat, vezetője a titokzatos Szürke Ember, akit Drenai vidékén úgy neveznek:
Árnyjáró, a Gyilkos

David Gemmell első regénye, a Legenda 1984-ben jelent meg. Azóta számos bestsellere látott napvilágot, köztük a Drenai-saga, a Jon… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2000

Delta Vision, Budapest, 2003
362 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639474576 · Fordította: Sziklai István

zamil>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Nem is tudom, valahogy ez a másik dimenzió nekem sok volt. Nem ezt vártam, nem illik bele Gemmell világába, túl bonyolulttá teszi, az egyszerű élhető világát.
Ettől függetlenül Árnyjáró még megöregedve, is elvarázsolt. Nagyon jól sikerült az öregebb orgyilkos karaktere, szinte érezni a kort, ami a vállát nyomja, persze ettől még ugyanolyan kemény marad. Ismét felépít egy új világot az író, és új karakterekkel ismertet meg minket, amitől a történet csak színesebb lesz. A mágia előtérbe kerül, ami engem egy kicsit zavar, mert eddig nem volt jellemző a világra (vagyis inkább a papi mágiával találkoztunk). Valahogy a mágia megjelenésével, a cselekmény új országba helyezésével, és az új karakterekkel, a regény kicsit elüt az előző részektől és nálam el is veszti azt az életszagát, valahogy elveszti az egyedi stílusát, és belép a fantasy műfajba.
Mindenképp el kell olvasni az előző részek után, hogy Árnyjáró élete teljes legyen.

bartok_brigitta P>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Az Árnyak hőse tetszett eddig legjobban a három olvasott kötetből, amire nincsen ésszerű magyarázatom, csak az érzéseim. Számomra itt lett igazán kiteljesedett a világ, és kapott egyfajta pluszt, amitől úgy érzem, hogy még ennél is tovább fog szélesedni az univerzum, én pedig repesve várom, hogy megtörténjen. A másik dimenzió, a mágiarendszer és a különböző idősíkok részemről nagyon jól működtek, ezt pedig csak megfűszerezte a politikai csatározás, ami miatt az ilyen történeteket szeretni szoktam.
Már a regény első hangjai is magukban hordozzák a megérzés; ez lesz Árnyjáró utolsó kalandja. Az öregség jelei egyértelműen mutatkoznak rajta, de botor ember az, aki emiatt gyenge ellenfelet lát benne. Ebben a kötetben olyan szerepkörben láthatjuk, amely kissé idegen tőle – még számára is, nemcsak az olvasók részéről –, mégis imádom az erőt, ami is sugárzik ebből a karakterből. Örülök neki, hogy végül nyerhetett egyfajta spoiler.
Bár visszaköszönt néhány korábbi mellékszereplő, nagyon sok új arc is felbukkant a karakterek között, akiket nagyon megkedveltem. Ju Ju volt a kedvencem, mert nemcsak egy jópofa figura, de egyértelműen arra született, hogy időszakos nagyotmondásai közepette hőssé váljon. Kiszumu pedig remek társává vált ebben, hiszen a razsni eltökéltsége és komolysága remekül ellensúlyozta őt. Szerintem nagyon jól működött ez a páros együtt.
Nehéz úgy pozitív értékelést írni, hogy ne lőjek le egy-egy fontos cselekményszálat, szóval végszóként csak annyit, hogy ebben a kötetben megvan minden, amiért Gemmellt szeretni lehet: Hősök, szörnyek, és ütős poénok! Őszintén ajánlom!

Dominik_Blasir>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Végére értem a Drenai-sagának, és legszívesebben kezdeném újra az egész sorozatot elölről. És nem feltétlenül azért, mert olyan zseniális lenne az Árnyak hősében Gemmell (pedig mondjuk az), hanem mert hiányzik a stílusa, az a fajta kemény, életszagú, de mégis utánozhatatlan hard fantasy-hangulat, amit olyan nagyszerűen művel.
A regény egyébként hozza az elvárt minőséget, s noha a szokásosnál mintha több természetfeletti tűnne fel az amúgy realisztikus környezetben, egy pillanatig sem zökkentem ki Árnyjáró harmadik „kalandjának” sodrásából, már csak a csipetnyi humor miatt sem.
Úgyhogy David Gemmell még mindig az egyik legjobb fantasy író, ez most is megerősítést nyert bennem.

ftamas>!
David Gemmell: Árnyak hőse

A trilógia utolsó része némileg más típusú mint az eddigiek. Itt nincs háború és hódítás. Itt szörnyek és démonok vannak meg az őket átitató gonoszság van. Árnyjárót mindez nem érdekli, ő elvan magában a saját birtokán. De a gonosz nem ismer határokat, így látogatást tesz nála, ami hiba, mert innentől már magánügy és árnyjáró dühös, nagyon dühös…
A karakterek kidolgozása szerintem remek, árnyjáró karaktere mellett több más remekül kidolgozott karakter megjelenik. A hangulata a szokásos Gemmell hangulat, tehát letehetetlen még újraolvasva is.

David Gemmell: Árnyak hőse

A sorozat nálam egyértelműen javuló tendenciát mutat, sőt ez a rész olyan tisztán 5 csillag, amennyire csak lehet. Mindent imádtam benne (sztori, karakterek, események, dialógusok) egyetlen apró részleten kívül. Árnyjáró spoiler És ide temérdek nyafogást elképzelni…
Mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok a folytatásra, de közben persze rettegek is. Ám bátor leszek, és nekivágok.

Balázs_Erőss>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Hősiesség, néhány jól ülő poén, gyilkosok, szörnyek, varázslók. És hősiesség.
Inteligensen felépített, jól vezetett történet, amiben kevesebb a csatározás, mint a mágia, mégis, valahogy élvezetesebb volt mint az előző kötet. A befejezés pedig egyszerűen tökéletes lett.
Gemmel nagyszerűen meséli el Árnyjáró utolsó (?) kalandját, pont annyira, hogy érdekeljen, mivel folytatódik a Drenai saga.
Fantasy rajongóknak erősen javasolt tétel!

fezer>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Sokkal jobban tetszett, mint az Árnyjáró ciklus első része. (Bénaságom okán a második még várat magára, de szerencsére, valóban lehet felcserélve is olvasni a köteteket.)
Jobban bírtam a szereplőket (Matce-csai rulez) – Árnyjárót annyira sajnos még mindig nem – és pörgött a cselekmény.
Végig azon gondolkodtam, hogy ezt igazábból tiniként lett volna igazán jó olvasni, mert leköti az embert, van benne egy adag moralizálás meg tanítás, de olyan sok újat – a nagyon szép Gemmell-stíluson kívül, ami sokadik Gemmel után nem is újdonság – nem mutat. Mondjuk a „jönnek a démonok elpusztítani az ismert világunkat”-toposzból nehéz is újat kihozni, de azért ez egy igen igényes darab.
És szerintem ezt a könyvet Martin is olvashatta, apróságokról egy csomószor eszembe jutott a Trónok harca. (váltakozó narráció E/3-ban, minden szereplő szürke, még a gonoszt is sajnáljuk, és még az is elhangzik, h „közeleg a tél”, bár igen más kontextusban.) Vagy csak már az én fejemben függ össze minden mindennel. :)

Erzsébet_Szászi>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Nem győzött meg ez a kötet. Ha ezzel kezdtem volna a sorozatot, nem biztos, hogy tovább olvasom. De mégis, mert mazochista vagyok, és nem szeretek sorozatokat félbehagyni. Na jó, kivéve a Luxent. A Szürke Ember csak árnya volt Árnyjárónak, a többiek nevét meg már el is felejtettem… Az Epilógust meg inkább hagyjuk….

péter86>!
David Gemmell: Árnyak hőse

Végül Dakeyras hazatért, Árnyjáró megpihenhetett.
Zseniális regény! Az egész trilógiát imádtam, Árnyjáró és a köré teremtett karakterek, kalandok mindvégig szerethetőek, izgalmasak, élőek, de mindez ebben a kötetben messzemenőkig kimagaslik.
A múltja árnyai elől menekülő Árnyjáró megöregedett és visszavonult. Vagyonából kényelmes életet épített magának Drenaitól távol egy idegen országban, abban a reményben, hogy ha pénzét nemes célokra fordítja, akkor talán megmentheti azt, ami lelkéből megmaradt. Azonban vannak emberek, akik elfuthatnak, de nem menekülhetnek sorsuk elől. És Árnyjáró sorsa, hogy újra és újra elveszítse otthonát és szeretteit, így természetesen brutális kegyetlenséggel rúgja rá az ajtót a háború, és még más idősödő harcosok (ha ugyan megöregedhettek) házuk kandallója mellett kuporogva mesélnek unokáiknak, hajdani dicsőségükről, addig Árnyjáró ismét felszíjazza hátára pengéit, hogy bosszút álljon… Ismét egy háború kellős közepébe csöppenünk, melyben ártatlanok szenvednek brutális halált, a hősök pedig nem várt helyekről érkeznek.
Gemmel, ha lehet azt mondani, valóban kihozott mindent, amit lehetett ebből a történetszálból, bár amíg más kedvenc karaktereim esetében azt szoktam érezni, hogy egy idő után a történetük csak nyúlik, mint a rétestészta, addig itt most azt éreztem, hogy még nagyon szívesen kalandoztam volna Árnyjáró oldalán.
A befejezés, valami hihetetlen felemelő, legalább olyan erős, mint a Gladiátor c. film vége spoiler.

ppayter>!

– Ilyen zord arcot vágni egy ilyen derűs estélyen… – szólalt meg ekkor mellette Chardyn.
– A múlton gondolkoztam.
– Nem tűnik valami kellemes múltnak.
Árnyjáró vállat vont.
Ha az ember elég sokáig él, kigyűjti a rossz emlékeket a jók közül.

_ada >!

A gazdagság apróság, Keeva. Olyan kicsiség, mint egy homokszem. Csak azoknak tűnik nagynak, akik nem birtokolják. Az "én” palotámról beszélsz. Pedig nem az enyém. Én építtettem, és én élek benne. Egy napon azonban meghalok, és a palotának új tulajdonosa lesz. Azután majd meghal ő is. És ez így megy tovább. Az ember nem "birtokol” semmit, csak az életét.

Kosa P>!

„Az életben, kétféle ember létezik: az, aki elfut a félelmei elől, és az, aki leküzdi azokat – mondta neki a bácsikája. – A félelem olyan, akár a gyáva ember. Ha meghátrálsz előle, rettenetes alakká növi ki magát, aki a földbetipor. Nézz szembe vele és apró, kártékony rovarrá megy össze."

_ada >!

Az ifjúság ilyen gondolatokat szül. A büszkeség minden: a rangért meg kell küzdeni. Mindez azonban jelentéktelen és sivár. Mulandó. Olyan, akár a levél a tölgyfán. "Nézz rám: én vagyok a legnagyszerűbb levél, a legnagyobb levél, a legcsodásabb levél. Egyetlen más levél sem olyan fenséges, mint én.” Ám eljön az ősz, a tél pedig kigúnyolja az összes levelet: a nagy zöldet és a satnya kicsit is.

– Megértetted?
– Hát persze. Nem vagyok hülye.
– Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy ezt a mondatot leggyakrabban a hülyék használják.

péter86>!

Ne keress Agyaglényeket,
Kik vésett éjben nyugszanak,
Fénylő kardjuk félretétetett
Szemük lehunyva szunnyadnak.
Várja az Agyaglényeket
A halál- ők fénylőn állanak,
Várva a rettegett percet
Hogy végső harcba szálljanak.

126. oldal, 5. fejezet, (Delta Vision Kiadó 2000)

Hush_Campo>!

„Áldjon meg a Forrás, uram!" – mondta Chardyn Árnyjárónak, amikor megkapta az adományt.
„Reméljük, hogy nem teszi! – felelte a Szürke Ember. – Azok a barátaim, akiket megáldott, mostanra mind halottak."
„Nem vagy hívő, uram?"
„A nap ugyanúgy felkel, akár hiszek, akár nem."
„Akkor miért adományoztál nekünk ezer aranyat?"
„Kedvelem a prédikációidat, pap. Lendületesek, gondolatébresztők és arra buzdítják az embereket, hogy szeressék egymást, valamint legyenek irgalmasak és könyörületesek. Akár létezik a Forrás, akár nem, ezek az értékek becsesek."

Hush_Campo>!

– Azt hittem, hogy a barátom vagy, Gaspir – mondta és büszkeséget érzett, amiért hangjában nyoma sem volt a félelemnek.
– A barátod voltam, de Lord Aricot szolgálom. Gyorsan öllek meg, fiú. Nem doblak oda azoknak a bestiáknak.
Gaspir közelebb lépett. A másik férfi jobbra araszolt.
– Miért csinálod ezt? – kérdezte Niall.
– Nem sok értelme van az ilyen kérdésnek – mondta a Szürke Ember, és belépett az erkélyajtón. – Ennyi erővel kérdezhetnél egy patkányt is, hogy miért terjeszti a ragályt. Azért, mert patkány. Nem ismer más utat.

getthefrakout>!

– A halálfélelem miatt öldösik egymást az emberek? Ezt nem értem.
– Nem a katonákról van szó, Keeva, hanem a vezérekről, azokról akik hatalomra vágynak. Minél hatalmasabbnak érzik magukat, annál inkább istennek tűnnek fel önmaguk előtt. A hírnév egyfajta halhatlansággal ruházza fel őket. A vezér nem halhat meg. Nevét évszázadokon át emlegetik majd. Badarság az egész. Végül így is, úgy is meghalnak, és porrá omlanak.

Drenai Saga sorozat · Összehasonlítás