Rúnalovagok (Rúnalovagok 1.) 20 csillagozás

David Farland: Rúnalovagok David Farland: Rúnalovagok

Hatalmas seregének élén Raj Ahten, a Délvidék rúnaura Észak felé vonul. Legyőzhetetlen harcosok és fagyóriások tízezrei özönlenek, hogy elfoglalják Sylvarresta király várát, a Felvidék kulcsát. Az ifjú Orden herceg és hűséges testőre, a hatalmas erejű Borenson is a vár felé tart. Amikor útközben véletlenül megneszelik a támadás tervét, eszeveszett hajsza kezdődik, hogy még idejében figyelmeztessék a királyt. Közben Homályerdő mélyén, ahová ember nem merészkedik, új életre kel a Föld hatalmas, ősi mágiája. Mert több forog kockán, mint egy királyság. Az ősi fák közé idegen lények merészkedtek, s magának az Életnek a fennmaradását fenyegetik.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Excalibur, 2000
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638598433 · Fordította: Hajász Bertalan · Illusztrálta: Szendrei Tibor
Excalibur, 2000
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638598425 · Fordította: Hajász Bertalan
Excalibur, Szeged, 2000
610 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638598417 · Fordította: Hajász Bertalan

Drazsi >!
David Farland: Rúnalovagok

Farland Rúnalovagok sorozata némiképp hagyományos, azonban rendhagyó is egyben. A zsánerre jellemző főbb elemek szerepelnek benne, azonban olyan tálalásban, ami már-már meghökkenti az olvasót.

Kezdjük mindjárt a világ alapjául szolgáló feudális rendszerrel. Eddig semmi újdonság, uralkodó réteg, kereskedők, parasztok. Ezt az állapotot Farland mesterien borítja fel a világon alkalmazott rúnamágiával. Ez az eddig megszokottakkal ellentétben úgy működik, hogy egy mágikus eljárás során egy ember valamely képességét áthelyezik egy másikba. Fontos kitétel azonban az érzelmi kötődés. Eddig semmi eredeti – gondolhatnánk – de ez nem így van. Ugyanis a képességet adó fél nem hal meg a folyamat során (jobb esetben), viszont elveszti az „adományát”, ami ezután a fogadó felet, a Rúnaurat gazdagítja. A kialakult szokásoknak megfelelően a Rúnaúr, aki az adományt megkapta, köteles gondoskodni az „elkötelezettről”. Ebben az is nagy szerepet játszik, hogy amint meghal az elkötelezett, a Rúnaúr elveszti az adományt. Képzeljünk el tehát egy világot, ahol a jobbágy az adóját leróhatja ilyen adományban, ahol a bűnözőket ítélhetik egy tulajdonságuk elvesztésére, ahol egy szokványos katona nem sokat ér egy olyan adományos harcossal szemben, akit 2 ember ereje gazdagít még a sajátján kívül. Mindjárt más a helyzet. Természetesen vannak olyanok, akik különféle uton-módon kényszerítenek embereket, hogy adják nekük valamilyen kimagasló tulajdonságukat. Őket nevezik Farkasúrnak, és amellett, hogy morálisan elítéli őket a társadalom, még a Szabad Lovagok rendjével is számolniuk kell. Ők olyan harcosok, akik felmondták uruknak szóló esküjüket, hogy az olyan igazságtalanságok ellen küzdjenek, amit például a Farkasurak képviselnek. Megvan természetesen a másik pólus is, az Eskütevő Rúnaurak, akik megfogadják, hogy sem erőszakkal, sem pénzért nem szereznek adományt, és a meglévőeket is nemes célra használják.

Különleges még a Naplók szerepe, akik olyan emberek, akik elmeadományt cseréltek egymással. Ezáltal mindkét fél tudatában van a másikkal történteknek. Ez a rend saját bevallásuk szerint a világ történelmét írja (nagyurak és uralkodók mellé küldik őket), habár ezt néhányan kétségbe vonják.

Létezik még az elementáris mágia is, hasonlóképpen újragondolva, mint a rúnamágia. A varázslók itt nagyon kevesen vannak, és minden esetben egy őselemet szolgálnak (föld, víz, tűz, lég), amihez elkezdenek egyre jobban hasonlítani, úgy viselkedésben, mint tettekben. Ha egy varázsló nem az elemének megfelelően cselekszik, akkor akár a hatalmát is elvesztheti. Egy Perzselő (tűzvarázsló) számára például nem számít az élet, csak a pusztítás, ellentétben egy Földőrzővel (földmágus), akinek minden élet szent, legyen az állati, növényi, vagy emberi.

Ebbe a világban játszódik Gaborn Val Orden története, aki észak egyik legnagyobb hatalmú uralkodójának örököse. Az első könyv kezdetén egyszerű hercegként indul neki útjának, aminek célja egy másik királysággal kötendő szövetség, a két uralkodó örökösének egybekelésével megpecsételve. Azonban a békés utat megzavarja egy rivális déli király támadása, aki nem más, mint a legendás Farkasúr, Raj Ahten. Ahogy a herceg újabb és újabb kalandokba bonyolódik, rájön, hogy messze nem a másik király a legnagyobb problémája. Az emberiséget ugyanis egy sokkal veszélyesebb ellenség fenyegeti, a föld mélyének szülötteinek, a férgeknek a személyében.

A történet végig fordulatos és izgalmas, a szereplők kidolgozottak, könnyen a helyükbe képzelheti magát az ember. Ahol nem a feszültségkeltés a cél, ott végig ad gondolkodni valót is az író, kezdve az uralkodás mibenlétének természetéről, egészen addig, hogy etikus lépés-e egy ellenség elkötelezettjeinek halomra mészárlása.

Összességében véve a fantasy műfaj kedvelőinek erősen ajánlott elolvasnia ezt a művet.

ftamas>!
David Farland: Rúnalovagok

A rúnalovagok mágiája abban rejlik, hogy egy ember egy másiknak át tud ruházni képességeket. Így a rúnalovagok képességei sokszorozódnak, de ettől nem válnak istenekké. Nagyon ritka, hogy egy mágia ennyire kiegyensúlyozottan lenne felvezetve, arról nem is beszélve, hogy ha az elkötelezett meghal, akkor a rúnalovag elveszíti a tőle kapott képességét is. A mágia áthatja az egész regényt, szinte lépni se lehet nélküle, mindenhol megjelenik.A világ remekül fel van építve, de ennek még csak egy szeletével találkozunk. Inkább ember központú, de azért elég sok más faj is megjelenik. Vannak párharcok és csaták bőven és Farland nem kíméli a hőseit és az ellenfeleit se, ugyanakkor nyit egy halom kiskaput, hogy később történetek legyenek belőle. Engem teljességgel elvarázsolt.

girion>!
David Farland: Rúnalovagok

Ez a könyv majdnem tökéletes. Kis híján méltó a mai legsikeresebb sorozatokhoz és írókhoz. Legtöbbször kifejezetten könnyen gördül a történet fonala előrefelé és többször is érdekes fordulatot vesznek az események. A mágiája és fajai révén jogosan mondhatjuk hard magic fantasynek. A rúnalovagok és elkötelezetteik sajátos ízt adnak a világnak, az elemi mágia megoldásai nem különben, annak ellenére hogy utóbbiból csak a Föld és Tűz eleme esetében kapunk részletesebb információkat. A rúnák viszont remek lehetőséget biztosítanak a realitáshoz közeli ábrázolás és a Mátrixos/szuperhősös megmozdulások vegyítésére. Gondoljunk csak Raj Ahtenre vagy a Kígyógyűrűre.

Véleményem szerint ha kissé visszább tudta volna szorítani a túlzott heroizálást, Gaborn illetve Iome, és kihangsúlyozni a sötétebb elemeket, Borenson küldetése illetve a Kígyógyűrű és következményei, akkor Farland joggal állhatna ma egy Sanderson, Abercrombie vagy J. M. Sullivan mellett.

mongúz P>!
David Farland: Rúnalovagok

Eredeti ötlet közepes kivitelezése. Viszont kezdő fantazis korszakomban olvastam, és akkor imádtam.

Emlékeim szerint az elsőnél némileg összetettebb történetvezetés. Sokat dob rajta a gonosz pozitív hős. Ifjú fantazikedvelőknek kifejezetten ajánlom.

balage P>!
David Farland: Rúnalovagok

nagyon jó világot talált ki az író, az egész regénysorozat cselekményes, stb. Viszont nagy fájdalom, de magyarul nem adták ki csak az első 3 kötetet :((

Millefo>!
David Farland: Rúnalovagok

Sokáig elriasztott a könyv elolvasásától a fura, nem tipikusan fantasys borító, és a nagyon vastag lapok. Tudom, hogy hülyeség, de nem tudtam ránézésre komolyan venni a könyvet. Most, 42 évesen olvastam el, és nagyon nagy hatással volt rám. A Rúnalovagok, szinte tökéletes könyv. Érdekes világ, és érdekes mágia, nagyon komoly mondanivalóval. A kölcsönös felelősség kapcsán, mint egy stratégiai játékban a játékos, el lehet gondolkodni a jó lépéseken, de utána egyből mellbe vág a morális felelősség kérdése. Még mindig nem tudom, mit tehetnek átlag halandók, vagy a becsületes, de gyengébb rúnalovagok egy szinte isteni hatalommal bíró lény ellen? Nagy élvezettel olvastam el a könyvet, nem tudom tizenévesként milyen hatással lett volna rám.
Több ponton is lehetne kisebb kritikával illetni a könyvet, de ezt most azért sem teszem, olvassa el mindenki, aki szereti a felnőtteknek szóló, érdekes meséket.

Rúnalovagok sorozat · Összehasonlítás