Eltűnt ​kultuszok atlasza 1 csillagozás

Régmúlt idők titokzatos vallásai
David Douglas: Eltűnt kultuszok atlasza

Az eltűnt kultuszok atlasza részletesen bemutatja a múlt és a jelen kultuszait az egyiptomi Ízisz-kultusztól az ókori görög eleusziszi misztériumokon keresztül a középkori Franciaországban üldözött katharok tragikus történetéig, de megtalálhatók benne az olyan híres kultuszok és hagyományok is, mint például a Mária-kultusz vagy a szúfizmus.
A könyv, amely a legújabb régészeti és történeti kutatások eredményein alapul, feltárja azoknak a már-már elfeledett hagyományoknak az értelmét, amelyeket gyakran csak a művészet – a festészet, az építészet vagy a kéziratok – révén ismerünk. A varázslatos képekkel gazdagon illusztrált összeállítás remek olvasmány az ősi misztériumok kedvelőinek, és mindazoknak, akiket érdekelnek a múlt titkai.

Kossuth, Budapest, 2012
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630968225 · Fordította: Baló András Márton

Durga · Káli

ancsee P>!
David Douglas: Eltűnt kultuszok atlasza

David Douglas: Eltűnt kultuszok atlasza Régmúlt idők titokzatos vallásai

Teljes mértékben meglep, hogy a Moly-os adatok alapján én vagyok az első, aki ezt a könyvet olvasta! Egyrészt, mert már közel 5 éve jelent meg, másrészt pedig egy nagyon igényes, érthetően megfogalmazott, gazdagon illusztrált könyvről beszélünk. Az első fejezetben éreztem némi hiányosságot, mert ugyan sok kultuszról szót ejtett, de egyiknél sem fejtette ki az isteneket (nevek, ábrázolások, feladatok), csak néhányat emelt ki. A második fejezet tetszett a legjobban, ez különböző istennőkkel foglalkozott. :)

ajikarei P>!

Az ezoterikus hagyományok egyik jele, hogy az istenkeresők útja nem könnyű. A széles körben hozzáférhető, avatatlanok számára is elérhető vallásokkal szemben, amelyek rendszerint megkísérlik új hitre téríteni a kívülállót, szívesen fogadva mindenkit, hogy létszámukat duzzassza, a belső hagyományok másféle igénnyel lépnek föl: keressük Istent a szívünkben, győzzük le a lelkünk állította akadályokat és találjuk meg az igazságot saját belső templomunkban.

8. oldal, Bevezetés: Ezoterikus hagyományok (Kossuth Kiadó, 2012)

ajikarei P>!

Kálit legvilágosabban a puránákban írták le. A Márkandeja Puránában (amely 300-600 között íródott), világossá teszik Káli eredetét: az isteni erők és a démonok birodalmának csatája során Káli démonölőként pattant ki Durga homlokából, jelképezve a tudatlanság és a téveszmék elpusztítójának szerepét, aki diadalra viszi az igazságot. Az egyik változatban elveszti az önuralmát és az élet összes megjelenési formáját pusztítani kezdi – ez a kiváltó oka annak, hogy Siva föláldozza magát Káli lába alatt.

64. oldal, Második fejezet - Az istennők kultusza: Káli, a hindu anyaistennő (Kossuth Kiadó, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Durga · Káli
ajikarei P>!

Káli ijesztő külseje ellenére sok hindu hívő valamiféle szerető jelenlétnek tartja, sőt a világegyetem anyjának, aki képes megvédeni minden élőt a földi élet veszélyeitől. Sokak szerint ő a képmutatás elpusztítója és alapvető, tisztító erő a teremtésnek és a pusztításnak a világegyetemben zajló, körkörös folyamatában.

64. oldal, Második fejezet - Az Istennők kultusza: Káli, a hindu anyaistennő (Kossuth Kiadó, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Káli
ajikarei P>!

A 431-es epheszoszi zsinaton a korai egyházatyák szentesítették Mária tiszteletét, valamint a Szűzanya és a gyermek képét ábrázoló ikonok készítését. Ezzel hivatalosan is jóváhagytak egy olyan fajta imádatot, ami már nagy népszerűségnek örvendett. Sok ember úgy hitte, hogy Szűz Mária méltó közvetítő volt az emberek imái és a föltámadott Jézus segítsége között. A nők számára fontos alak volt, különösen a középkorban, amikor a Mária, mint az új Éva iránti odaadás támogatásra talált. Néhány tudós úgy véli, hogy Máriának nőként és az Isten anyjaként való egyidejű tisztelete nagy szerepet játszott a lovagias illem és az udvari szerelem kialakulásában. Arra is van bizonyíték, hogy Mária, mint a Krisztus számára kiválasztott személy, szolgálhatott a Szent Grál emberi modelljéül.

74. oldal, Második fejezet - Az istennők kultusza: Szűz Mária kultuszai (Kossuth Kiadó, 2012)