Bannockburn 11 csillagozás

1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett
David Cornell: Bannockburn

Most, ​hogy napirendre került Skócia kiválása Nagy-Britanniából, különös olvasatot kapnak a sok évszázados skót–angol viszony kiemelkedő eseményei. Az 1707-es egyesülést megelőző időszak egyik legfontosabb történése volt az 1314. június 24-i bannockburni csata a Robert Bruce, vagyis I. Róbert skót király által vezetett skót és a II. Eduárd által vezetett angol sereg között.

A brit történelmi emlékezetben is mind a mai napig kiemelt súllyal van jelen ez a csata, és ez nem véletlenül van így. Bannockburnnél a skótok váratlanul hatalmas győzelmet arattak, sőt ez a győzelem az egyik legnagyobb diadaluk volt az egész történelmük során. A győzelem annál is inkább váratlan volt, mert az angolok háromszoros túlerőben voltak, így még döbbenetesebb az a katasztrofális vereség, amelyet elszenvedtek.

A szerző ezt az ikonikus csatát helyezi tágabb politikai és katonai kontextusba, mélyebben elemezve Robert Bruce és Eduárd angol király szerepét a csatához vezető eseményekben,… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hadiakadémia

Hanging_Moss_9102>!

David Cornell: Bannockburn 1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett

Na ezt a könyvet is nagyon vártam már, mikor reklámozta a Hadiakadémia, tudtam, hogy kell ez nekem. Aki látta már a Rettenthetetlen c. filmet, és szívesen utána is olvas a témában, annak kötelező darab! Ugyan nem William Wallace-ról szól ez a könyv, de összefüggéseiben a könyv első harmadában sok infót kapunk róla, Stirlingről, Falkirkről, „Nyakigláb” Edvárdról stb.
A könyv egyik főszereplője Robert the Bruce, azaz Róbert király, aki amúgy a legnagyobb nyertese volt a bannockburni csatának, ezáltal szilárdította meg véglegesen a saját pozícióját.
Magáról a csatáról egyébként sajnos nagyon sok a hipotézis, még azt se tudni, hol zajlott pontosan…A szerző azért elég jól kiszínezte ezt a leírást, nekem ez annyira nem tetszett, bár nem véletlen nem foglalkozok a középkorral. Ez a könyv kivétel, a téma miatt, régen neten sokat olvasgattam William Wallace után, ez a könyv mindenképpen egy hiánypótló darab, hiszen a korabeli, 1300-as évek környéki angol-skót háborúkról szinte semmi sincs magyar nyelven. A szerző amúgy jól felépítette a könyv szerkezetét, részletesen kitekint, pro és kontra elemez, kronologikus, feltárja az előzményeket, következményeket és összegez. Ilyen szempontból jó munka, viszont sok benne a fantázia, ami a forráshiányból fakad.

Jó volt ez a választás a Hadiakadémia részéről, igen széles spektrumból válogatják a könyveiket.

David Cornell: Bannockburn 1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett

Emlékszem, anno a Medieval Total War első részében én is elég simán legyőztem az angolokat skót szedett-vedett csapataimmal Bannockburnnél :)
Szóval volt előtörténete nálam ennek a könyvnek, nagy reményekkel csaptam bele. Hogy aztán elég hamar lelohadjon a lelkesedésem. Iszonyatosan túlírt ez a könyv, mintha a szerzőnek kiadták volna, hogy „Haver, legalább 330 oldalas legyen!”
Íme egy példa: Kürtjelek harsantak az angol oldalon. A nyár reggel csendjébe élesen hasított a kürt hangja. A kürtösök a támadás jelét fújták. (259. oldal)
Ehh… és hány ilyen van még a könyvben, néha egész bekezdésekben ismétli saját magát. Én értem, hogy nyomatékosítani akarja a mondandóját, de könyörgök, haladjunk már! Térjünk a lényegre!
Mert amúgy a lényeg viszont nagyon érdekes, külön tetszett, hogy nem csak a csatáról szól a könyv, hanem rendesen körüljárja az előzményeket, körülményeket, az egyes főbb szereplők életét, motivációit, terveit. Mindezt jó pár primer forrással, azok kritikájával.
Van egy rövid képmelléklet is, pár térképet még elbírtam volna mondjuk. Oké, függelékben külön fejezet szól arról, hogy nem tudni, pontosan hol volt a csata. De legalább egy áttekintő térképet, hogy hol is van Stirling, meg a többi helyszín. Ez jó lett volna.
Szóval összességében kicsit csalódás volt a könyv, egy 100 oldalt simán ki lehetett volna húzni. De maga a csata és a lényeg elemzése viszont jóféle volt, az utójáték elemzése külön dicséretes. Csak hát át kell rágni magunkat a sok felesleges szócséplésen.

Mr_Szörnyi_Börnyi>!

David Cornell: Bannockburn 1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett

Nagyon sok hasonló könyvet szeretnék olvasni és csak remélni merem, hogy a hazai könyvkiadók bátrabban mernek hozzányúlni a középkori történelmet feldolgozó szépszámú külföldi megjelenéshez. David Cornell munkája olvasmányos és a skót- angol konfliktust mind két nézőpontból, egyforma terjedelemben taglalja. A szűkös forrásanyaggal kimondottan jól sáfárkodik, képzeletével jól kitölti a hézagokat, bár következtetéseivel én személy szerint nem mindenhol értek egyet. A szerző a skót győzelmet a kedvezőtlen talajviszonyok és az angol sereg rossz morálja mellett az íjászok mellőzését eredményező rossz taktikai döntésben látja, megfeledkezve arról, hogy vélhetőleg a skótok is tanultak a falkirki tragikus vereségükből; ha nyílt mezőn vállalták a csatát, annak bizony oka lehetett. Azon tény, hogy végül az angolok nem vetették be a schiltront megbontani képes íjászaikat és azon tény között, hogy a skótok úgy kalkuláltak, hogy a csatarendjük figyelmen kívül hagyja az angol íjászokban rejtőző veszedelmet, azt gondolom, hogy nyilvánvaló összefüggés lehetett, valami olyasmi, aminek eredményeképpen a skótok ráerőltették akaratukat ellenségükre. Igaz lehet ez még akkor is, ha ezt az egyébként csatát eldöntő tényezőt ma már a hiányzó skót források miatt nem lehet egyértelműen megállapítani. Nem gondolnám, hogy Bannockburnnél Robert Bruce lemásolta volna William Wallace falkirki drámai tévedését, majd egyszerűen csak a jószerencséjében bízott volna. Akárhogy is van, nagyszerű hogy mindenkinek lehetősége van David Cornell könyve alapján kialakítani a saját álláspontját, tekintettel arra, hogy azt, ami ténylegesen ezen a véráztatta mezőn lezajlott, pontosan már úgy sem ismerhetjük meg.

Szűcs_László_Norbert P>!

David Cornell: Bannockburn 1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett

A témában zöld fülű vagyok, így nagy érdeklődéssel kezdtem neki a könyvnek.A források bár sok esetben kétségesek, vagy nem pontosak, számomra így is nagyon élvezhető olvasmány volt.A bannockburni csata a skót nemzeti identitás alapja, annak ellenére, hogy az ország függetlenségét döntően nem befolyásolta.

robertbardos P>!

David Cornell: Bannockburn 1314, Robert Bruce és a skótok diadala Anglia felett

Tetszett a könyv, jól leírja a politikai és katonai szituációkat, előzményeket, valamint van benne több térkép is, ami segíti az események követését. Amiatt nem adok 5 csillagot, mert engem zavartak a műben sokszor egymás utáni mondatokban ismétlődő azonos szavak illetve az azonos gondolatmenetek többszöri ismétlése. A szóismétlés még talán fordítási hiányosságnak is tekinthető, de az akár fejezetenként visszatérő azonos eszmefuttatások olvasása közben azt éreztem, hogy a szerző vagy sulykolni akart bizonyos gondolatok vagy meg volt adva, mennyi oldalt kell elérnie az írásnak. Másik furcsaság volt, hogy angol szokás szerint a vezetéknév helyett szinonimaként a grófság neve jelent meg, ami némely oldalakon nehezen követhetővé teszi a szereplőket.
Ennek ellenére izgalmas a könyv és másnak is ajánlom, mert tényleg hiánypótló a magyarul megjelent történelmi művek között.

Anton_Gorogyeckij P>!

Bannockburn sok tekintetben a lélek győzelme volt a nyers erő fölött. Az angol sereget fizikai értelemben nem semmisítették meg a csatában, de harci szellemét katasztrofális mértékben megtörték. Ez határozta meg az angol vereség jellegét.

Anton_Gorogyeckij P>!

Az angolok bizonyosan nem felejtették el ezt a rendkívül megalázó vereséget. Bannockburn a hírnevükön ejtett foltot, olyan vereség volt, amelyet nagyon is a szívükre vettek. A Vita azon kesereg, hogy a csata „bemocskolta az angolok reputációját”, és még oly messzi földön is, mint Itália, mindenhol arról beszéltek lekicsinylő hangon, hogy „az angolok alulmaradtak a nyomorult skótokkal szemben”.