A ​fa 5 csillagozás

David Burnie: A fa

A fák és az erdők lenyűgöző világa, a különböző fák felépítése, életciklusa. A parányi magtól az óriásfákig.
Hány fafaj él ma a Földön? Hogyan csalogatják magukhoz a fák a virágaikat beporzó madarakat? Hol nő a világ legkisebb fája? Mely fa kérgéből faragtak maguknak kenut az észak-amerikai indiánok? Miért növesztenek egyes trópusi fák óriás gyökereket? Melyik tűlevelű fa hullatja a lombját? Mi a különbség a keményfa és a puhafa között? Mikor hal meg egy fa? Ki volt az a görög isten, akinek szerelme, Daphné, babérfává változott? Mióta állítanak az emberek karácsonyfát? Honnan kerül a virágpor az erdők virágaira?

Eredeti cím: Tree

Eredeti megjelenés éve: 1988

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szemtanú Park

Park, Budapest, 1993
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637737553 · Fordította: Garai Attila · Illusztrálta: David More, Mick Loates, Coral Mula
Park, Budapest, 1992
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637970916 · Fordította: Garai Attila · Illusztrálta: Coral Mula, Mick Loates, David More
Park, Budapest, 1990
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637970010 · Fordította: Garai Attila · Illusztrálta: Coral Mula, Mick Loates, David More

WolfEinstein>!
David Burnie: A fa

Gyerekkoromban talán ez volt az egyik kötet a sorozatból, amit a legtöbbet lapozgattam, nyilván a lenyűgöző képi világa miatt. Ez most is éppen olyan hatással volt rám, mint hatéves koromban. A levelek elszíneződését bemutató ábra a meleg színek csodálatos színskálájával, a majdnem egy oldalt beterítő, terebélyes tölgyág, a részletgazdag gyökérzet most is éppen olyan lelkesedést váltott ki belőlem, mint amikor nyiladozó értelmemmel először csodálkoztam rá a bennünket körülvevő világ összetettségére. A szöveg, ifjúsági ismeretterjesztő műfaja ellenére, kellően szakszerű és tartalmas, és igen átgondoltan erősíti egymást a kép és a szöveg. A felépítése, az egymást követő fejezetek logikusan átgondoltak. Különösen tetszik a koncepcióban, hogy a kötet a tárgyát nem statikus jelenségként kezeli, hanem organikusan, életközösségben értelmezi. Nem pusztán a fa felépítését mutatja be, hanem a vele biológiai kölcsönhatásban álló tágabb környezetét, legyen szó, együttélésről, lebontásról, a szaporodást elősegítő élőlényekről. Szóval egyrészt visszahozta a közel három évtizeddel korábbi lelkesedésemet és az akkori élményeimet, másrészt tudott újat is mondani és mutatni. Nagyon szeretem ezt a sorozatot!