A ​legnagyobb visszatérés 4 csillagozás

Guttmann Béla élete – A legsötétebb időktől a futballdicsőségig
David Bolchover: A legnagyobb visszatérés

Pep ​Guardiola és José Mourinho előtt élt egy bizonyos Guttmann Béla: az első szupersztár futballedző, aki kitaposta az utat a mostani ünnepelt menedzsereknek.
Ennél is különlegesebb az a tény, hogy Guttmann a holokauszt túlélője volt. Sikerült kicseleznie a halált, hónapokig bujkált egy budapesti padláson, miközben a közelben zsidók ezreit hurcolták el koncentrációs táborokba. Guttmann később munkaszolgálatból is megszökött. Ő volt a szerencsés túlélők egyike. Apját, lánytestvérét és családjából még sok embert megöltek a nácik.
1961-ben a Benfica edzőjeként magasba emelte a bajnokcsapatok Európa-kupáját –, és hőstettét megismételte a következő évben. Felemelkedett a haldokló Európában, és tizenhat év alatt a kontinens bajnokává vált: Guttmann a futballtörténelem legnagyszerűbb visszatérését csinálta meg.
Ez az emlékezetes történet a huszadik századi Európa kettősségét fogja össze: a barbárság és a népirtás által megtépázott kontinenst, amelynek mégis reményt… (tovább)

Eredeti cím: The Greatest Comeback

Eredeti megjelenés éve: 2017

GABO, Budapest, 2018
308 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634066187 · Fordította: Budai László, Mokány Lajos
GABO, Budapest, 2018
308 oldal · ISBN: 9789634066927 · Fordította: Budai László, Mokány Lajos