Harry ​Potter világa 37 csillagozás

Milyen titkok rejlenek a Roxfort színfalai mögött?
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

A könyv szórakoztató betekintést nyújt a Roxfort színfalai mögé azoknak, akik az izgalmas események átélésén túl kicsit jobban bele szeretnének mélyedni a Harry-Potter-történetek miértjeibe. A kötet filozófiai tartalma könnyen emészthető, mégis elgondolkodtató. Olyan meglepő bölcsességekkel szolgál, amelyek nemcsak a varázslók, de a legjózanabb muglik számára is érdekesek lehetnek.

Eredeti cím: Harry Potter and Philosophy

Eredeti megjelenés éve: 2004

Édesvíz, Budapest, 2005
282 oldal · ISBN: 9635288743 · Fordította: Büki Gabriella

KittyKaty>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa Milyen titkok rejlenek a Roxfort színfalai mögött?

Kicsit száraz, tömény. Voltak benne érdekes részek. Azért nem adtam rá kevesebb csillagot, mert Harry Potter témájú könyvre nem lenne szívem.De ha nem az lenne….

Mariann_Czenema P>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Nem volt jó, mert hiába beszél többször is pontosságról, szórakoztatásról, valójában 3 fejezet ír újat, míg a többi túlságosan is hasonlít a többi elemző könyvhöz. (A mágikus világról és az időutazásos fejezetek meg egymásra is)
Ami még rendkívül zavart, hogy egyetemi tanárok által írt könyvben maradt olyan hiba, mint: „Lupin és Harry apja is animágus” (120 o.); valamint „Dobby testvérét, Winkyt…” ?!?!

HarleyQuinn>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Hát egy kicsit emésztenem kellett.Érdekes dolgokra mutatott rá elgondolkodtam rajta. De nem tetszett annyira mint a Roxfort titka.

Molymacska>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Számomra meglepő volt, hogy egy gyerekeknek szóló könyvről ilyen töményen, úgyszólván felnőttesen írnak. Akkori, 12-14 éves fejemmel alig bírtam feldolgozni a sok információt, csak kapkodtam a fejemet.

rekavojnics>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Összességében jó kis tanulmányok vannak benne, főleg a vége fele, szóval ha valaki az elején feladná, érdemes végigolvasni, vagy a végéről kezdeni. Tetszett a tematikus koncepció, hogy házak szerint csoportosították az írásokat. Amit köszönhetek ennek a kötetnek, az a gondolkodásra késztetés. Általában minden könyvön végigsuhanok, de ezt majd egy héten keresztül olvastam, ízlelgetve az egyébként baromi súlyos mondanivalót. Például a hideg kirázott a régi arab tanmesés résznél, amiben a szabad akarat van szembeállítva a fatalizmussal. A diszkriminációról, a gonosz természetéről és a mágia és a technológia párhuzamáról szólókat is szívesen olvastam. A molyos 68%-os értékelés elég reális, se többet, se kevesebbet nem adnék, mert azért vannak benne elég unalmas részek is.

snowowl>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Kellemes olvasmány, annak akit érdekel a filozófia, ám nekem jobban tetszett a másik ilyen témájú könyv.

Panni777>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Viszonylag sokáig tartott elolvasni ezt a könyvet, hiszen alapvetően száraz elemzés, legalábbis nekem, aki filozófiát is úgy olvas, hogy az ne legyen száraz. :)
Nagyon megérte viszont! Sok-sok érdekes dolgot világít meg a könyv, az élet összes fontos területéről kielemzi a HP-könyvek mondanivalóját. A legjobban a „Nők szerepe a Roxfortban” vagy ilyesmi című fejezet tetszett, ugyanis ott Hermione megkapja az igencsak kiérdemelt dicséretet. Mélyen egyetértek az írókkal a tekintetben, hogy Hermione nélkül a fiúk semmit sem értek volna el, már elsőben ott hagyták volna a fogukat az ördöghurok csápjai között.
Örültem, hogy olyan sok filozófus meglátásait belevették a tanulmányokba, annak főleg, hogy kedvencem, Ayn Rand is jelentős szerepet kapott. Ami kicsit zavart a könyvben, hogy a fejezeteket különböző személyek írták és az az érzésem, hogy egymásét nem olvasták el túl alaposan, ugyanis sokszor idézik ugyanazt pl. Voldemorttól vagy Dumbledore-tól. Persze mindegyikőjük más szempontból vizsgálja az adott szakaszt, ami pozitívum, de kicsit összemossák ezzel a külön mondanivalókat.
Ha valakit érdekel a filozófia, gondolkodó típus nagyon ajánlom a könyvet, egyébként szerintem unalmas lenne! Mindenképpen megéri elolvasni, olyan dolgokra is rá lehet jönni az élettel kapcsolatban, amin eddig nem gondolkodtunk. Nekem egyedül a szabad akaratról olvasott fejezet nem tetszett, szerintem az kifejezetten rosszul van megírva és mivel az az utolsó, már olyan érzésem volt, hogy „Mikor lesz már vége?”. Összességében azért megéri azt a 4 csillagot, amit adok rá! :)

Boglarina>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Nagyon jó könyv, kár, hogy csak az első 5 kötetet veszi górcső alá.

David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Aki elemzést szeretne a Harry Potter könyvekről, az NE ezt olvassa el! Ez annál több. Filozófiai, etikai, teológiai, pszichológiai kérdésekről szól, amiket a Harry Potter könyveken keresztül mutat be, persze Rowlingon kívül más filozófusokra, például Arisztotelészere, Kantra, Hegelre, Kierkegaard-ra, Nietzschére való hivatkozásokkal. A Harry Potter-világ csak egy apropót ad a szerzőknek, hogy olvasmányos, közérthető, szórakoztató formában elmélkedjenek esélyegyenlőségről, diszkrinációról, szabad akaratról, feminizmusról, identitásról, morálról. Az ötlet nagyszerű, a megvalósítás néhány apróbb tárgyi tévedéstől eltekintve várakozáson felüli. A könyv legnagyobb érdeme, hogy ezeket a nehezen emészthető témákat közérthető formában tálalja, a népszerű sorozatból vett példákon keresztül mutatja be.

gabcsika1>!
David Bagett – Shawn Klein: Harry Potter világa

Még nem olvastam filozófiával foglalkozó könyvet, de ez nagyon tetszett, főleg, hogy mindent a Harry Potter világán keresztül mutatott be.
Jó volt, hogy minden házhoz talált egy fő témát.
Legjobban talán az Edevis Tükrés és a barátságról szóló rész tetszett. :)

WolfEinstein>!

Egyedül minden nehezebb, különösen amikor nagy bizonytalanság vagy veszély fenyeget. Ha vannak barátaink vagy társaink, akik hisznek bennünk, és ezt ki is fejezik, minden másnál jobban bátoríthatnak és támogathatnak minket szükség esetén. Ez a támogatás pedig fokozhatja bátorságunkat, amelyre szükségünk lehet, ha az események különösen rosszra fordulnak.

28. oldal, 1. fejezet - A bátor Harry Potter (Tom Morris) (Édesvíz, 2005)

WolfEinstein>!

A paranormális jelenségek közé tartoznak a szellemek, a reinkarnáció, a lebegés, a jövőbe látás, a kártyavetés, a lelki-szellemi „médiumok” tevékenysége, a gyógyító kristályok és A Nagy Ő című műsor népszerűsége.

266. oldal, A jóslat vezérelte élet: sors és szabad akarat a Roxfortban (Gregory Bassham), (Édesvíz, 2005)

WolfEinstein>!

A kétértelműség a filozófiai tévedések durrfarkú szurcsókja. Amikor minden nyugodtnak és békésnek tűnik, felüti a fejét, és a legalaposabban felépített érveket is tönkreteszi.

133. oldal, Sipor panasza: MAJOM, avagy példázat a diszkriminációról, a közömbösségről és a társadalmi méltányosságról (Steven W. Patterson), (Édesvíz, 2005)

WolfEinstein>!

Harryt útközben élénk fizikai benyomások érik, beleértve a nyugtalanító emésztőrendszeri jelenségeket is, amiket fél tucat sonkás szendvics és a hipertéren való átszáguldás kombinációja okoz.

250. oldal, Miért nem halt még meg Voldemort? Amit az identitásról megtudhatunk a varázslóktól (Jason T. Eberl), (Édesvíz, 2005)

Milli>!

Volt egyszer egy bagdadi kereskedő, aki szolgáját a piacra küldte egy kis élelemért. A szolga kisvártatva falfehéren, minden ízében remegve tért vissza, és azt mondta: uram, amikor az imént a piacon voltam, egy nő meglökött a tömegben, és amikor megfordultam, láttam, hogy a Halál volt az. Rám nézett, és tett egy fenyegető mozdulatot; most, kérlek, add kölcsön a lovadat, hogy ellovagolhassak a városból, és elkerüljem a végzetemet. Elmegyek Szamarrába, ahol a Halál nem fog rám találni. A kereskedő odaadta a lovát, a szolga felpattant rá, megsarkantyúzta, és amilyen gyorsan csak tudott, elvágtatott. A kereskedő lement a piacra, meglátott engem a tömegben, és hozzám lépve azt kérdezte: miért tettél fenyegető mozdulatot a szolgám felé, amikor reggel megláttad őt? Az nem fenyegető mozdulat volt, mondtam, hanem meglepetésemben tettem úgy. Megdöbbentem, hogy Bagdadban látom őt, amikor ma este Szamarrában van vele találkozóm.

256.-257 oldal