Utazás ​a múltba (Zoo Quest 4–6.) 24 csillagozás

Barangolások Új-Guineában, Madagaszkáron és Ausztrália északi területén
David Attenborough: Utazás a múltba

Az ​1954 és 1964 közötti évtizedben abban a kivételes szerencsében részesültem, hogy évente ellátogathattam a trópusokra természetfilmet forgatni. Expedícióinkat kezdetben a BBC Televízió és a londoni állatkert közösen szervezte, feladataink során pedig nemcsak az állatok filmezése, hanem néhány példány befogása is beletartozott. A tévésorozat ennek megfelelően az átfogó Zoo Quest (Egy állatkert nyomában) címet kapta. Az állatkert képviselője, Jack Lester, azonban betegsége miatt sajnos a harmadik túrán már nem tarthatott velünk. Az állatkert részvétele így pusztán arra korlátozódott, hogy átvették azokat a példányokat, amelyeket nekünk, tévéseknek, sikerült hazahoznunk. Az állatok befogása helyett ezek után legfontosabb feladatunknak azt tekintettük, hogy természetes életközegükben filmezzük őket. Az idő múlásával érdeklődési körünk kiszélesedett, és a törzsi népek, akikkel barangolásaink során találkoztunk, egyre nagyobb szerepet kaptak a filmekben, így ehhez a kötethez a Zoo… (tovább)

Utazások a világ túlsó felére címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1983

Holló és Társa, Kaposvár, 1994
374 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638380047 · Fordította: Szabó Olympia

Turms>!
David Attenborough: Utazás a múltba

David Attenborough: Utazás a múltba Barangolások Új-Guineában, Madagaszkáron és Ausztrália északi területén

Bár nem Attenborough ültette el bennem a természet szeretetét (ameddig vissza tudok emlékezni, ez mindig megvolt), filmjeivel és könyveivel azonban sokat tett annak elmélyítéséért. Ez a könyve viszont, bár állatokat is bőségesen tartalmaz, mégis inkább az emberekről szól, azokról a természeti népekről, akikkel a ’60-as évek elején a déli féltekén tett utazásai során találkozott, és akik akkoriban még szinte eredeti állapotukban, ősi szokásaik szerint éltek. Erre utal a cím: Utazás a múltba.
Attenborough neve ezúttal is garancia az érdekes témákra és a magas minőségre. Néhány példa: elsők között tudósít a csendes-óceáni bennszülöttek között a nyugati emberrel való érintkezés hatására kialakult sajátos vallásról, a cargo-kultuszról. Már akkor mesél a melanéz bennszülöttek kötélugrásáról, amikor annak jóval biztonságosabb, gumiköteles változata, a bungee jumping még ismeretlen volt. A kőkori barlangrajzokkal közvetlen kapcsolatot mutató ausztrál festmények készítőinek szemén át bepillantást enged ezeknek a sajátos műalkotásoknak komplex jelentéstanába, hiedelemvilágába.
A könyv tehát remek, a magyar kiadásról viszont sajnos nem lehet ugyanezt elmondani. Igaz, hogy a fordítások minőségére az átlagnál érzékenyebb vagyok, ezt azonban így is vállalhatatlanul gyengének érzem. Engem kizökkent az olvasás ritmusából, ha olyan szavakat használ a fordító, amilyeneket az eredeti könyv szerzője biztosan nem tenne, itt pedig lépten-nyomon ilyenekbe botlottam. Ráadásul szakmailag sincs rendben, annak ellenére, hogy szaklektora is volt. Hogy csak egy dolgot említsek: a kis paradicsommadár (angolul lesser bird-of-paradise) nála Lesser-paradicsommadár, mintha egy Lesser nevű tudósról kapta volna a nevét, mondjuk a Przsevalszkij-vadlóhoz hasonlóan. Ráadásul egy számomra érthetetlen okból a könyvet telerakták természetfotókkal, olyanokkal, amelyek nagy részének köze sincs a szöveghez, és főleg nem Attenborough-hoz. Mint kiderült, főleg magyar fotósok képei – gondolom, ezek voltak könnyen elérhetőek. Talán azt gondolta a kiadó, hogy egy Attenborough-könyv rosszul fogyna állatos képanyag nélkül? Az igazán durva azonban az, hogy ezeket a képeket úgy feliratozzák, mintha azt a szerző tenné! Az egyiknél például (nem szó szerint) ez olvasható: Miután megetettük, a szent tó krokodilja kijött a parthoz. Itt fogtam gyanút, a képen lévő krokodil ugyanis halat eszik, a szöveg szerint viszont tehénhússal etették. Nem beszélve arról, hogy az import képanyag némelyike olyan vacak minőségű (életlen, vagy durván telibevakuzott), amilyet Attenborough soha nem engedne betenni a könyvébe. Az egy csillag levonás tehát a magyar kiadásnak szól.

David Attenborough: Utazás a múltba

Először kicsit megijedtem, mikor láttam, hogy nem csupán az állat- és növényvilágról fog szólni ez a kötet, de végül egyáltalán nem bántam meg, hogy Új-Guinea és más óceániai szigetek, valamint Madagaszkár és Ausztrália őslakos kultúráinak sokszínűségét is megismerhettem. Sőt, talán ez most sokkal inkább érdekelt is a végére. Sajnos e kultúrák már akkoriban is eltűnőben voltak, míg most, bő fél évszázaddal később már ennyi sem maradt belőlük. Ahogy egy sziklarajzokat festő ausztrál őslakos művészetével kapcsolatban írja Attenborough:

Akárhogyan is lesz, a rituális életet – amelyet már eddig is jócskán kikezdett a keresztény missziók tevékenysége – elkerülhetetlenül hanyatlásnak indítja az új életforma megjelenése, és ezzel párhuzamosan a festészet is gyökeresen átalakul. És amikor ez bekövetkezik, Magani oly féltő gonddal és vallásos odaadással készített kéregfestményei éppoly antik darabokká minősülnek át, mint a történelem előtti népek freskói.

Egy dologgal kapcsolatban volt csak hiányérzetem, ez pedig a kötet képi anyaga. Sajnos nem a szerző saját felvételei díszítették a kötetet, így a bekerült képek sokszor nem a helyükön szerepeltek, valamint sok területről egyáltalán nem szerepelt képi anyag benne.

W_L I>!
David Attenborough: Utazás a múltba

Mikent a Titokzatos állatok nyomában, ez a konyv is tulajdonkepp 3, a „Zoo Quest” sorozathoz tartozo konyv roviditett valtozatat foglalja magaban: egy Oceaniarol, egy Madagaszkarrol es egy Ausztralia Eszaki Teruleterol szoloet. Az elozo harmas kotethez hasonloan ez is korai filmes expediciok leirasait tartalmazza, am ezekben a hangsuly, a madagaszkari resz kivetelevel, inkabb a helyi bennszulott kulturakon mint az allatvilagon van. Ezekbol azonban igazan egzotikusakat mutat be, ritkan latott, ma mar talan nem is gyakorolt ceremoniak leirasaval. Ezert rendkivul bosszanto, hogy a kiado a szerzo eredeti, tobbsegukben fekete-feher sajat fotoit teljesen random modon osszeszedett, az elbeszelessel tobbnyire semmi kapcsolatban nem allo, joreszt magyar fotosok altal keszitett ujabb, szines kepekre cserelte ki! Ezert, es az itt-ott elegge elszurt forditasert az 1 csillag levonas is – maga Attenborough irasa itt is 5 csillagot erdemel!
Erdemes tudni, hogy a konyv ujabb kiadasa, ami Utazások a világ túlsó felére cimmel jelent meg, a szerzo eredeti fotoit tartalmazza, a madagaszkari resz pedig megjelent kb. 50%-kal hosszabb teljes terjedelmeben, szinten a szerzo eredeti fotoival is, Madagaszkár állatparadicsoma cimmel – azt a reszt en is abban a konyvben olvastam, itt pedig atugrottam.

marschlako>!

– És mihez kezdenék annyi pénzzel? – ingatta a fejét Mull. – Veszek belőle pár luxusjachtot, eliszom, elszórom gyönyörű nőkre. Ennek nem sok értelmét látom. Nem, nem. Ha valamit tanultam az életben, akkor az az, hogy annál gazdagabb az ember, minél kevesebbre vágyik. Én így is boldog vagyok.

Kapcsolódó szócikkek: pénz

Jútka21>!

A tojáshéjmaradványok iránti igényünket tehát a vártnál nagyobb hatékonysággal sikerült közhírré tenni, ám az, hogy köszönjük, nem kérünk többet, sajnos nem terjedt ilyen futótűzszerű gyorsasággal.

191. oldal (Szifakák és óriásmadarak)

Jútka21>!

A kalyibája lépcsőjén üldögéltünk, a sörösdobozok és törött rumosüvegek tengerében.
– Látom iszogatott egy keveset – jegyeztem meg.
– Nem – felelte Mull lakonikusan – Arra nem futja. Ezek legalább húsz éve hevernek itt.
– Sose gondolt még arra, hogy rendet rakjon?
Mull komoran rám pillantott.
– A rend a szellem halála.

346. oldal (Borroloola remetéi)