Élet ​a Földön (Élet) 158 csillagozás

A természet története
David Attenborough: Élet a Földön David Attenborough: Élet a Földön David Attenborough: Élet a Földön David Attenborough: Élet a Földön

A BBC televíziós sorozatához hasonlóan, amelyen alapul, a kötet nem hagyományos természetrajzot nyújt, hanem inkább a természet történetét kísérli meg bemutatni. Az élet egész színes kavalkádját felvonultatja, lehetőleg a ma élő állatokra és növényekre építve, s drámájának szereplőit a mai földi élet teljes skálájából válogatva eleveníti meg színpadán 3500 millió év történetét.
David Attenborough mind a könyvvel, mind a televíziós sorozattal világsikert aratott. A kötet maradandó emléket állít az egyik legnagyratörőbb vállalkozásnak az angol televíziózás egész történetében, s egyben alapvető bevezetés a természet világának megismeréséhez.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Kossuth / Mojzer, 2023
ISBN: 9789636362553 · ASIN: B0CR1C8678 · Felolvasta: Csőre Gábor
Kossuth / Mojzer, Budapest, 2023
ISBN: 9789636361136 · Felolvasta: Csőre Gábor

Ausztrália · Nagy-korallzátony

DzsDzs88 IP>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Egészen kislány voltam még, mikor először találkoztam DA nevével és munkásságával.
Az ő könyvei és filmjei által ismerhettük meg a nővéremmel a világot, azt a részét, melyet nem láthattunk, de mindig csodásnak tartottunk.
A nagyapámnak köszönhető ez, hozzá csatolom ezeket az emlékeket, és az általuk szerzett tudást is, mert az ő polcán voltak ott ezek a könyvek, és az ő tévéjén sokkal hamarabb bejöttek azok a csatornák, amin leadták ezek a filmeket . :-)
Bár ő már nagyon régen nincs velünk, úgy érzem, olyan alapokat kaptam tőle, amikre büszkén építkezhetek, és amik a legjobb oldalamat formálták.
És úgy gondolom, DA szintén ilyen ember. Akitől, nem csak én, hanem a világ és az egész emberiség jó alapokat kapott, és aki a legjobb oldalunkat hozhatná felszínre. Akinek a hangját érdemes meghallani, és meg is hallgatni.
És az, aki nem csak beszélni, hanem hallgatni is tud, az képes tanulni. Nem lenne szabad elmulasztani ezt a tudást, ha van, aki átadja számunkra.

BertaPalikSzilvi P>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Nekem a régebbi békás kiadás egy igencsak viharvert példánya van meg. Szemeztem az új kötettel, de ehhez olyan szép emlékek fűznek, hogy valószínűleg ha meg is venném, akkor is ezt forgatnám.
Már gyerekként is szerettem a tévében nézni David Attenborough műsorait, lenyűgözött ahogy mesélni tudott.
Nagypapámtól van a könyv, vele néztem kicsiként elsőként természetfilmet, ő rajongott értük. Már akkor is azt szerettem leginkább, hogy a műsorokból sugárzik a természet iránti szeretet és a vágy, hogy a tudást érthetően adja át.
A könyvnél ugyanez az érzés jelentkezik, annyira informatív de mégis egyszerűen és érthetően fogalmazott, hogy nem okoz gondot az olvasása.
Az illusztrációk csodásak, szívből ajánlom mindenkinek.

Kokuszka>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Csodás könyv, egy nagyszerű embertől! Gyönyörű fotók vannak benne a világ minden tájáról, szívesen nézegettem volna még sokszorosan jóval többet is. Hihetetlenül aktív életet él még most is, sokszor gondolok arra, hogy bárcsak én is legalább egy kis részét láthatnám, átélhetném annak a rengeteg kalandnak, utazásnak, aminek Ő is részese volt. A könyv nyelvezete érthető, rendkívül olvasmányos, egyes részeket többször is elolvastam, hogy minél tovább rögzüljön bennem. A dokumentumfilmjeit is szeretem nézni, olan nagy lelkesedéssel, tisztelettel beszél is viseltet az élővilágunk iránt. Bárcsak többen követnének a példáját! Remélem, még sokáig köztünk marad és folytatni tudja csodálatos munkásságát.

Bogi_könyveskuckója>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

David Attenborough egy igazi élő példakép lehet minden természettudós és laikus ember számára is. Lenyűgöző a mai napig tartó aktív tevékenysége és az egész élettörténete is. Ha csak a negyedében részesülnék annak, amit Ő élt át és tud….boldogan halnék meg.
Ez a csodálatos kötet felér egy biológia tankönyvvel. Az olvasása alatt felidéződtek bennem az egyetemi zoológia, geológia és botanika óráim.
A kötet logikus felosztásban az egyedek filogenézisén keresztül vezeti végig az olvasót. Végigkövethetjük az evolúció egyes állomásait a kezdetektől egészen napjainkig.
Biológia szakos tanárként nagyon sok mindent tudtam már az egyes témákkal kapcsolatban, voltak azonban olyan érdekességek, amiket még nem tudtam. Nagyon sok új információval gazdagodtam a már meglévő ismereteimhez.
A kötetben található fotók is csodálatosak!
Amit picit zavaró volt számomra, hogy a képek tömbösítve voltak. Lehet előnyösebb lett volna minden egyes fejezet után tenni az adott témával kapcsolatos galériát. Így rögtön meg is tudtad volna tekinteni. Bár ez csak az én véleményem, gondolom meg volt az oka annak, hogy ilyen módon oldották meg. Ez abszolút nem von le a könyv értékéből.
Akit érdekel a természettudomány vagy a biológia vagy ha csak az ismereteit szeretné kiegészíteni, bátran ajánlom ezt a kötetet.

Belle_Maundrell >!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Szerintem többet tanultam ebből a könyvből, mint amennyit az általános iskolás és a gimis biológiaórákon együttvéve. De hogy sokkal élvezetesebb volt, az biztos.
Nagyon örülök, hogy újra kiadták, nem csak azért, mert beszerezhetetlen volt a régi, hanem azért is, mert a békás borító tökéletesen alkalmas volt arra, hogy távol tartson tőle. Igen, annyira nem bírom a borítékot, hogy még David Attenborough sem tudott rávenni, hogy közelebbről megismerkedjek egy egyébként engem érdeklő könyvvel, amin ott nézelődik egy kis zöld békuci. Azért az arany oroszlánmajmocska sokkal hívogatóbb.
Azt kicsit sajnálom, hogy nem illik a többi Park kiadós Attenborough-könyvhöz, mert olyan szépek együtt, de tulajdonképpen ezzel a puha borítós verzióval sincs semmi baj, csak a harmónia miatt lehetett vona keményfedeles és azonos méretű. De ilyesmiken nem akadunk fenn, inkább remélem, hogy előbb-utóbb minden művét megjelentetik – akármilyen formában –, jó lenne mindegyiket a polcomon tudni.
Attenborough bácsi egyszerűen utánozhatatlan, tökéletesen élvezetesen, laikusok számára is érthetően, mégis alaposan mutatja be a földi élet kialakulását, az állatok és a növények sokféleségét. A képek természetesen nagyon szépek, és tényleg sokat adnak az élményhez Jó, hogy az újabb kiadás „korszerűsítve” lett, így minden információ megállja a helyét ma is. Nem tudom, hogy a régi verzióban ez mennyire volt hangsúlyos, de így nagyon átjött a környezetvédelem és a veszélyeztetett fajok megóvásának fontossága. És sajnos az is, hogy az emberiség mennyi mindent elrontott.
Tökéletes időzítéssel David Attenborough 95. születésnapján kezdtem el ezt a könyvet, és nagyon remélem, hogy még sok ilyen szülinapi olvasást tarthatok. Esetleg valaki feltalálhatná a halhatatlanságot, mert a világ hihetetlenül szegényebb lenne egy ilyen pótolhatatlan, csodálatos ember nélkül.

Flora_The_Sweaterist>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

A Park Könyvkiadónak hála David Attenborough egyik alapműve, az Élet a Földön végre ismét elérhető a könyvesboltokban, mégpedig gyönyörű, hívogató új kiadásban. A könyv korábbi megjelenése óta szerzett természettudományos ismeretek és kutatások fényében átdolgozott és kiegészített kötetben az élővilág történetét ismerhetik meg olvasók, a kezdettől egészen napjainkig.

David Attenborough minden írásának és filmjének az az erőssége, hogy nem csupán tudást ad át: egyszerűen árad belőle a természet iránti végtelen tisztelet és szeretet. Az csodás felvételek mellett az Attenborough-t átjáró lelkesedés az, ami megnyeri az olvasót vagy a nézőt; az ő személyének varázsa és hitelessége az, ami miatt gondolkodás nélkül is tudja az ember, hogy érdemes elolvasni egy újabb kötetét vagy megnézni egy frissen megjelent filmjét.

Bővebben: https://florathesweaterist.wordpress.com/2021/05/30/btk…

StJust I>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

A húgomat mindig a borneói koboldmakival ijesztgettem :D

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Egyszerűen zseniális. Élveztem minden egyes sorát, az összes apró információt, érdekességet, amit összegyűjtött, és már most biztos vagyok benne, hogy nem utoljára emeltem le a polcról.

Ugyan a kevesebb több elvét követte, és csak a leglényegesebb dolgokat szedte össze, mégis hihetetlenül sok minden került bele. Persze a földi élet kialakulásának és fejlődésének évmillióit követjük nyomon, ennyi idő alatt meg aztán bőven van miről beszélni. :)

Olyan közérthető, hogy gyerkőcökkel is nyugodtan neki lehet állni, ha érdekli őket a természet és az egyedfejlődés.

Bővebben itt írtam róla:

zia P>!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

Nagyon tetszett. Érdekes és informatív. Néha olyan érzésem volt, mintha egy biológia könyvet olvasnék, de off sokkal fogyaszthatóbban megírva. A képek nagyon jó kiegészítése a könyvnek.

BBetti86 >!

David Attenborough: Élet a Földön A természet története

A szerzőtől még nem olvastam, most nem is értem, miért. Nagy név és nagyon jó stílusa is van. Ismeretterjesztő könyvből ritkán találok ilyen minőséget: nem csak rengeteget tanulni belőle, de élvezet olvasni is.

A tartalmáról nagyon nem akarok írni – legfeljebb annyit, hogy Attenborough parádésan ötvözi az időrendiséget és a folyamatos visszacsatolást napjainkra. Végigveszi a földi élet kialakulásának folyamatát – a kezdetleges élőlényektől eljut az emlősökig, és végül az emberig. Közben meg folyamatosan meséli, hogy melyik lény hogyan él tovább napjainkban, vagy milyen rokonai vannak. Tele van csupa érdekes történettel, és azt vettem észre, hogy még olyan élőlények érdekességeit is figyelmesen olvasom, amelyek különben nem kötnek le. Pl. madárfóbiám van, de itt nem győztem csodálkozni, hogy micsoda csodás lények ezek az állatok is. Vagy, eddig bele sem gondoltam, hogy a virágok is micsoda trükkök – úgy fejlődtek ki, hogy szinte spoiler meg hasonlók.

Tetszett, hogy hiába olyan ismert Attenborough és az életéről is bőven lehetne mesélni, nem róla szól ez a könyv. Nagyon ritkán fordul elő, hogy saját életéből mesél anekdotát. A témájánál marad és meg is tölti növényekről, állatokról szóló történetekkel, tudománnyal.

Van benne két nagyobb blokk kép is. Minőségi az is. Nem egy olyan akad benne, amit simán kitennék háttérnek a számítógépemen is. Mindről van szó a kötetben is, így meg is lehet nézni, amiről olvashattunk.

Olvasmányos, könnyen érthető a könyv. Sikerül annyira tudományosnak lennie, hogy valóban ismeretterjesztő, de ne kelljen hozzá biológia érettségi, hogy megértsük. Könnyed, mesélős, hangulatos.
Érezni belőle, hogy mennyire ebben él a szerző, mennyire természet- és állatbarát. Ez is ad neki egy pluszt.

A lecsapás is hatásos lett. Miután végigvettük az élet sokszínűségét, megismertük mennyi csodás lény él a bolygón, keményen szembesítve vagyunk azzal, hogy spoiler Úgyhogy, a zárás a hangulatából elvesz, de nagyon fontos.
Az ember a bolygó ura, de a nagy hatalom nagy felelősséggel is jár.

Boglinc P>!

A hím pingvin különösen bájos módszerrel puhatolja ki, amit hozzá teljesen hasonló külsejű társáról tudni akar. Csőrébe vesz egy kavicsot, odatotyog egy magányosan álldogáló madárhoz, és nagy komolyan lehelyezi előtte a földre. Ha a megkörnyékezett pingvin mérgesen megcsípi és harcias magatartást tanúsít, akkor sajnálatos tévedés történt – hím az illető. Ha teljes közöny fogadja az ajándékot, olyan nőstényre akadt, aki vagy nem áll még készen a párosodásra, vagy már elkötelezte magát. Ha azonban a megajándékozott mély meghajlással elfogadja a kavicsot, akkor az udvarló megtalálta az Igazit; ő is mélyen meghajlik, aztán kinyújtott nyakkal nászi kórusban kürtölik világgá az örömhírt.

Kapcsolódó szócikkek: pingvin
Boglinc P>!

Mi vagyunk a legnagyobb hatalmú faj, amely valaha is élt ezen a Földön, de ez a a hatalom felelősséget is jelent. A mi feladatunk, hogy gondját viseljük a bolygónak és a rajta élő minden teremtménynek.

Elizabeth_Windsor>!

A vetélkedés során az erszényesek számos faja letűnt, csak a kemény, opportunista oposszumok maradtak fenn.

9. Színre lépnek az emlősök

Belle_Maundrell >!

A mai könyvtárak – az agyagtáblák kései utódai – egyfajta roppant, közös agynak is tekinthetők; emlékezettárnak, ahol több információ halmozódik fel, mint amennyit az emberi agy tárolni tud.

392. oldal, 13. A szenvedélyes beszélgetők (Park, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: könyvtár
Boglinc P>!

Egyetlen más teremtmény sem képes olyan távolságokra, olyan gyorsan és olyan sokáig repülni, mint a madarak. Egy ázsiai sarlósfecskefaj állandó magasságban repülve 170 kilométert tesz meg óránként, és napi 900 kilométert is repül egyedüli táplálékára, repülő rovarokra vadászva.
[…] A költési időszakok között nem is szállnak le, vagyis legalább kilenc hónapot töltenek folyamatosan a levegőben. Még ők sem versenyezhetnek azonban a füstös csérrel; ezt a madarat a szülői fészek elhagyása után még soha nem látták leszállni sem a szárazföldön, sem a vízre, amíg három-négy évvel később ivaréretté nem válik és fészket nem rak.

Boglinc P>!

A kontinens hatalmas központi sivatagában élő népek szerint a világot egy óriási kígyószellem, a szivárványkígyó teremtette, és az ő hétszínű farka tűnik fel az égen a viharok után.

Lexen>!

A kontinens [Ausztrália] hatalmas központi sivatagában élő népek szerint a világot egy óriási kígyószellem, a szivárványkígyó teremtette, és az ő hétszínű farka tűnik fel az égen a viharok után. A vének azt beszélik, hogy a szivárványkígyó a törzsi terület szívében, egy roppant homokkőszikla alatti üregben él; még soha senki sem látta, pedig néha nyomokat hagy a homokban, amerre elhalad. Sok nemzedékkel ezelőtt ezek az emberek felfestették a kígyósten képét egy sziklára; óriási, hullámzó, fehéres okker görbét vörös kontúrokkal.

Elizabeth_Windsor>!

A növényevés nem könnyű dolog. Ugyanúgy különleges készségeket és szerveket követel meg, mint minden más, specializált étrend.Először is a növények anyagában nincs sok tápanyag: a növényevő állatnak nagy mennyiséget kell ennie, hogy elég kalóriát vonhasson ki belőle önmaga fenntartásához. Egyes öntudatos vegetáriánusoknak ébren töltött óráik háromnegyedét a levelek és gallyak unalmas összegyűjtésével és rágásával kell tölteniük. Ez az eljárás önmagában is veszélyes, hiszen az állatnak kinn kell ácsorognia a szabadban, kitéve magát a támadásoknak.Hogy ezt a kockázatot az állat a minimumra csökkenthesse, arra az egyik lehetséges módszer, ha a lehető leggyorsabban, a lehető legtöbbet kapkodja össze, aztán elszalad vele valahová, ahol biztonságban van. Ez a nyugat-afrikai hörcsögpatkány módszere is. Éjszaka nagy óvatosan előbújik az odújából, és amikor biztos benne, hogy nem fenyegeti semmi veszély, akkor lázas sietséggel megtölti pofazacskóit valamivel, ami akár csak távolról is ehetőnek látszik: magvakkal, gyümölcsökkel, alkalmilag egy-egy csigával vagy bogárral, mindent behabzsol. Pofazacskói olyan nagyok, hogy akár kétszáz ilyen falat is elfér bennük. Amikor már mindkét oldalon telitömte őket, alig tudja becsukni a száját, és úgy néz ki a pofája, mintha súlyos mumpsza volna, visszarohan az odújába.A föld alatt aztán az egész gyűjteményt kiüríti éléskamrájába, és elkezdi szétválogatni. Az ehető falatokat megrágja, a kis fadarabokat vagy kavicsokat pedig, amelyek annak idején ígéretesnek látszódtak, de most csalódást okoznak, félrerakja.

II. Üldözők és üldözöttek

Lexen>!

A virágok megjelenése átformálta a világ arculatát.

Kapcsolódó szócikkek: virág
Elizabeth_Windsor>!

Amikor a korai főemlősök valamikor régen áttértek a földi, szagok uralta, éjszakai életmódjukról a fákon való életre, ez a váltás a markoló kéz, a hosszú karok, a sztereoszkopikus, színes látás és a megnövekedett agytérfogat kifejlődésére vezetett.Ezeknek a képességeknek a kifejlődésével a majmok és az emberszabású majmok már erdőlakó életükben nagy sikereket arattak. Ám azok, akik a későbbiekben visszatértek a földre, rájöttek, hogy új helyzetükben ezeket a képességeket hogyan lehet kibontakoztatni. Új lehetőségek nyíltak meg előttük, és ez további változásokat eredményezett. A megnagyobbodott agy a tanulás fokozódásához, és egy csoportkultúra kezdeteihez vezetett; a manipulációra alkalmas kéz és a koordinált szemek pedig lehetővé tették a szerszámok használatát és előállítását. Ezeket a készségeket napjainkban alkalmazó főemlősök lényegében csak egy folyamatot ismételnek meg.Azt, amelyet rendjük egy másik ága nem sokkal azután megkezdett, amikor az ősi majmok – húszmillió évvel ezelőtt – megjelentek Afrikában. A majmoknak az az ága végül két lábra állt, és annyira kifejlesztette képességeit, hogy végül a világ uralkodója és kizsákmányolója lett, oly mértékig, mint más állat soha.

12. Élet a fákon