Az ​első édenkert 48 csillagozás

A Földközi-tenger világa és az ember
David Attenborough: Az első édenkert

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1987

Park, Budapest, 1990
240 oldal · ISBN: 9637970029 · Fordította: Sárközy Elga
Park, Budapest, 1989
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630267217 · Fordította: Sárközy Elga

pupsegal P>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

Első könyvem tőle, és ez a gondolat járt szinte végig a fejemben: Bárcsak Attenborough tanított volna a gimiben, biztosan ezerszer több tudást szedtem volna magamra a biológiából-földrajzból-történelemből… Ahogyan mesél, hiába tömi meg a mondanivalóját 826 információval, annyira könnyed a stílusa, hogy csak úgy pörögnek a lapok, egyáltalán nem untat vagy fáraszt le. Gyönyörű képekkel és illusztrációkkal van tarkítva az egész tanítás off, és a humora is egyedi. Információkból tényleg nincs hiány, viszont pont emiatt, hogy számomra inkább hajazott a történet mesélésre, túl sok minden nem maradt meg – vagy ez már korral jár, a franc se tudja. A vége viszont mindent elárult: ahogy az ember terjeszkedik, úgy pusztítja el maga körül a természetet. Még meg lehetne változatni rengeteg mindent, de ahhoz nem elég csak Attenborough, mindenkire szükség lenne – talán ez volt az egész könyv legfontosabb tanulsága.

Park, Budapest, 1989
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630267217 · Fordította: Sárközy Elga
amanda888 P>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

Nagy kedvencem David Attenborough, de még soha nem olvastam tőle könyvet.Lelkesen és izgatottan vágtam neki, bár sajnos sok részletben kellett olvasnom. Kb. a közepétől kezdve éreztem, hogy kezd egyre jobban lehangolni, sajnos ez nem a könyv hibája, hanem az, amiről szól. Attenborogh végigkalauzolt a Földközi tenger vidékén évezredekkel ezelőttről 1987-ig, mely egy nagyon érdekfeszítő, tanulságos és végül elkeserítő volt. Hiszen azt követtük nyomon, hogy a gazdag növény és állatvilággal rendelkező térséget hogyan zsákmányolta ki az ember, formálta át, irtotta ki. Kezdve egészen a tömegesen mumifikált íbiszekkel, a gladiátor játékokhoz elfogott vadállatokon át, a flottákhoz kiirtott erdőkön át a túl halászatig, minden tettel és minden eszközzel. Nem is beszélve a haszonnövények és -állatok térhódításáról. Mivel élettérre volt szükségük, újabb erdőirtás. Persze ez teljesen átrendezte a Földközi-tenger térségének arculatát.
A legrosszabb az, hogy már 1987-ben riasztó adatok voltak a szennyeződésről, fajok veszélyeztetéséről, stb. Hát még most…
Szerintem nagyon érdekes volt a történelmen keresztül végigvenni ennek a térségnek a fejlődését, más megvilágításba helyezte a tényeket.

Mimiti>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

David Attenborough filmjeit, sorozatait mindig nagyon szerettem, de valamiért tartottam attól, hogy könyvben ezt nem lehet olyan jól átadni, mint élőszóban – és mekkorát tévedtem! off Sir David lenyűgöző, szuggesztív stílusa ebben a formában is tökéletesen elért hozzám, és igazából (bár az olvasás hosszán ez nem látszik) 3 alkalom kellett ahhoz, hogy kiolvassam: nem tudtam csak 1-2 oldalt olvasni, ha volt rá lehetőségem, faltam.

A könyv kiválasztásánál az itteni értékelések voltak mérvadóak, és ezek alapján már sejtettem is, hogy inkább kultúrtörténet fog várni ebben a kötetben, szemben mondjuk a Mediterráneum élővilágának bemutatásával a 20. század végén. Éppen ezért nem is csalódtam: pont azt kaptam, amire vártam. A szerző módszeresen végigmenetel a Földközi-tenger vidékének ismert történetén, bemutatva az adott korokban az ember és környezete viszonyát. Gyakorlatilag mindenféle segédtudományt felhasznál, és játszi könnyedséggel bizonyítja saját műveltségét, sokoldalúságát.

Nagyjából a könyv felénél jelenik meg az a motívum, ami aztán végig is kíséri az utolsó lapig: az ember, aki csak rombolni tud. Nagyon érzékletesen mutatja be, hogy már az ókortól kezdve hogyan teszi tönkre a mindenkori ember a környezetét, hogyan zsákmányolja ki a talajt, a növényeket, az állatokat. Hogy csak a saját kaptafámnál maradjak: leírja például, hogy hogy lett a Római Birodalom leggazdagabb részéből, Észak-Afrikából élhetetlen sivatag már a római korban, mindezt tényleges, konkrét tényezők felsorolásával teszi meg, bemutatva, hogy elegendő csak egy dominót fellökni ahhoz, hogy láncreakció alakuljon ki. Elképesztő, hogy mennyit vesztettünk az elmúlt 2-3 évezredben, és még mennyit fogunk az előttünk álló évtizedekben is.

Gábor1>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

Rendkívül olvasmányos könyv, amelyből megtudhatsz mindent, amit a suliban elszalasztottál, vagy nem tanítottak, vagy nem tudtad, hogy ilyen izgalmas ;)

Morgiana>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

Kicsit lassan haladok mostanában az olvasásokkal, igyekszem egy kicsit belehúzni, remélem sikerül madj:)
De vissza a könyvre, ez az első olvasásom Attenborough-tól, és bár egy nagyon olvasmányos, érdekes munka, én azért többet vártam – zoológiailag vagy állattanilag, vagy hogy is mondjam.
Helyette viszont kaptam egy átfogó kultúrtörténeti összefoglalást, amivel nincs semmi gond, mert nagyon élveztem, de mivel Attenborouhg írta, nem erre számítottam, azért a fél csillag levonás.:)
Viszont rendkívül érdekes volt nyomon követni a Földközi tenger kialakulását. Hogyan jött létre, milyen hatások érték, hogyan változtatta az ember a „saját képére” a tájat.
Eléggé lehangoló volt látni és olvasni, hogy az egykori hatalmas erdők hogyan tűntek el az ember tevékenysége miatt, és hogyan alakultak ki azok a mediterrán tájak, amiket mindannyian ismerünk.
Riasztó azt is olvasni, hogy a környezetszennyezés már 1987-ben is probléma volt, és mennyire nem sikerült mindezt megoldani még most sem.
Viszont van Attenborough-nak egyfajta optimizmusa, a jövőt illetően, amit átüt minden során, szóval én is kezdek bizakodó lenni, hogy csak sikerül megoldani azokat a problémákat, amiket mi okozunk a Földnek.

lilijan>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

bár mind az író stílusát, mind választott témáit kedvelem, valahogy ez nem ütött annyira be. mindenesetre másokat ez ne tartson vissza.

padamak>!

David Attenborough: Az első édenkert A Földközi-tenger világa és az ember

Emlékszem, többet vártam tőle – zoológiailag. Másképpen kaptam – kultúrtörténetileg.

András_József_Tóth>!

Néhány edény fedele kiesett s így láthatóvá vált a benne rejlő madármúmia. A nagyobb edényekben íbiszek vannak, a kisebbekben sólymok. […] Az edények között akad egy-két nagyon aprócska is. Ezekbe bebalzsamozott cickánytetemeket dugtak, feltehetőleg azért, hogy a sólyomszellemek ne maradjanak zsákmányállat-szellemek nélkül.

82. oldal (Park, 1990)