Az ​élő bolygó (Élet) 86 csillagozás

A Föld mai arculata
David Attenborough: Az élő bolygó

Bolygónkon ​nincs olyan hely, ahol ne lenne élet. Éghajlatának szélsőséges és élőhelyeinek szinte végtelen változatossága mindenütt otthont nyújt a növényeknek, az állatoknak és az embernek. Igaz, vannak dúsan termő területek, ahol élőlények tömegei élnek, másutt kevés képviselőjük éppen csak életben marad. Az egyes fajok, de sokszor egész életközösségek is képesek úgy alkalmazkodni környezetükhöz, hogy a lehető legjobban kiaknázhassák a jégtakaró vagy a tundra, az erdő vagy a síkság, a sivatag vagy az óceán, de még a tűzhányó adta feltételeket is. Alkalmazkodásuk néha egészen rendkívüli: vannak halak, amelyek járnak, vagy a szárazföldön, levelekre rakják le ikráikat: kígyók, amelyek repülnek, és madarak, amelyek nem tudnak repülni, de úgy legelésznek, mint az őz; és vannak medvék, melyeknek szőr nő a talpukon.
David Attenborough televíziós sorozata nyomán készült könyvében az Élő bolygóban, a kutató szemével, fáradhatatlan kíváncsiságával és ragályos lelkesedésével világítja… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1984

324 oldal · ISBN: 9637737391 · Fordította: Szilágyi Tibor

Mauritius

Lunemorte MP

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Vegyük kezünkbe David Attenborough: Az élő bolygó könyvét és induljunk el képzeletben egy világkörüli utazásra, ahol David Attenborough a kalauzunk. Távcsőt se felejts el magadnál tartani, de kivételesen az sem baj, ha épp nincs, ugyanis a tájakat, állatokat egész nagyban fogod látni még ha csak a könyv lapjain keresztül is…Gyerekeknek, serdülőknek, de igazából mindenkinek ajánlom, aki egy kis pihenésre és álmodozásra vágyik!

Angele P

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Attenborough minden könyve olyan, mintha regényt olvasnál. Érdekes és izgalmas. Mindenkinek ajánlom, Gyereknek, fiatalnak, öregnek egyaránt.

ÁrnyékVirág P

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Tudod, hogy mi az a rózsaszín hó? Vagy hogy milyen bonyolult vegyi háborút folytatnak a lárvák az őket megenni próbáló hangyák ellen? Hogy milyen gondos anya a bölcsőszájú hal? Hogy a mélytengeri állatok baktériumlámpással világítanak? Hogy nem csak az ember tenyészt haszonállatokat, hanem a hangya is? Hogy hogyan vadászik a sebes sodrású patakmederben a vizirigó? Hogy hogyan alkalmazkodott az ember a szélsőséges éghajlati körülményekhez? Vagy az állatok a nagyvárosokhoz?
Megannyi kérdés, amire választ kapunk ebből a csodálatos könyvből, amely nem kisebb feladatra vállalkozott, mint néhány száz oldalon bemutatni az élővilág fantasztikus változatosságát és alkalmazkodóképességét, a leghidegebb sarkköri jégmezőktől a perzselő sivatagokig és az óceánok mélyéig. Mégis sikerült egy átfogó képet adni róla. Közérthető, olvasmányos, de ha valakit komolyabban érdekel valamelyik rész, van latin neves tárgymutató is, utána lehet nézni a különböző megemlített állat- és növényfajoknak.
Valódi élmény ezt a könyvet olvasni és a csodálatos fényképeket nézegetni. Ott a helye minden természet és élővilág iránt érdeklődő polcán.

Hiranneth

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Amikor kicsi voltam, általában kétféle típusú filmet néztem a tévében. A Walt Disney meséket, és David Attenborough sorozatait. Imádtam őket. Lehet, hogy ezért is lettem később biológus, ki tudja? De azokat a nyugis délutánokat hozta vissza, amikor még tágra nyílt szemekkel csodálkoztam rá a világ tájaira. Ezért duplán volt számomra élmény ezt a könyvet olvasni. Egyrészt emlékeket idézett, másrészt pedig érdekes információkat tudtam meg, még úgyis, hogy elvileg 3 éve ilyenekről tanulok :D.

krlany I+SMP

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Zseniális. Emiatt is akartam anno világjáró természettudós lenni. Nem a könyv hibája, hogy nem jött össze.;)

Amargant

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Imádtam ezt a könyvet és az író minden sorozatát néztem kiskoromban a tv-ben (van ami még meg is van VHS-en :)). Attenborough miatt akartam nagyon sokáig biológus-állatorvos lenni, és nem az ő hibája,hogy nem lettem az. Szerintem az oktatásban is sokkal jobban használható lenne ez a könyve, mint akármelyik tankönyv :)

Sylar_Gabriel

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Gyerekkorom egyik kedvenc könyve volt, máig szívesen lapozgatom, olvasom.

Erdész

David Attenborough: Az élő bolygó A Föld mai arculata

Hiába na! Szerettem volna olyan lenni mint Ő! Szerettem volna eljutni olyan helyekre, mint amiket leírt! :)

ClariceS

A tündérrózsa szirmai délután lassan bezárulnak, és foglyul ejtik a lakomázó rovarokat, egészen másnapig a csapdában rekednek, amikor a szirmok újra kinyílnak.
Ám addigra a bogarakat már vadonatúj virágporkabát borítja, és amikor elrepülnek, hogy egy másik növényen folytassák a táplálkozást, ezt magukkal viszik.
A virág pedig a megtermékenyítés után lassan bíborszínűvé válik és elpusztul.

8. fejezet - Az édesvizek

Kapcsolódó szócikkek: tündérrózsa
ClariceS

A lemezek legnagyobb része – mint a vaníliakrémen a hab – kontinenseket hordoz magán: Százhúsz millió évvel ezelőtt Afrika és Dél-Amerika még összefüggő szárazulat, szuperkontinens volt.

1. fejezet - A Föld kohói

ClariceS

A repülni nem tudó, szigetlakó madarak közül azonban talán az a madár volt a leghíresebb, amelyik Aldabra egyik távoli szomszédján, Mauritiuson élt az Indiai-óceánon.
Ez a galambszerű madár a földön keresgélte élelmét, és akkorára nőtt, mint egy nagy pulyka.
Testén puhák és pelyhesek lettek a tollak, szárnyai csökevényessé sorvadtak, aerodinamikailag valamikor jól működő legyezőfarka pedig felkunkorodó dísztollakká csökevényesedett.
A portugálok elkeresztelték doudonak, együgyűnek, mert annyira szelíd és bizakodó volt, hogy könnyen fejbe lehetett vágni, és meg lehetett ölni.
Előbb csak a legkülönbözőbb nációk tengerészei mészárolták le nagy számban a jóízű dodókat, aztán a szigetre betelepített sertések falták a tojásaikat is.
Az utolsó dodót a XVII. század végén pusztították el – nem egészen 200 évvel azután, hogy az utazók először beszámoltak róla.

10. fejezet - Különálló világok

ClariceS

A dodó és a remete galamb mellett Mauritiuson, Réunionon és a Rodriguez-szigeteken hatalmas teknősök is éltek, amelyek több mint egy méter hosszúra és 200 kilogramm súlyúra is megnőttek.
Ezek még a dodóknál is értékesebbek voltak a tengerészek számára, hiszen hetekig életben maradtak a hajófenéken, így még a trópusokon is friss hússal szolgáltak, sok-sok nappal azután, hogy a hajó kifutott a kikötőből.
Ezért aztán az óriásteknősök ugyanúgy jártak, mint a dodó és a remete galamb; a XIX. század végére az Indiai-óceánból minden óriásteknőst kiírtottak – kivéve az Aldabrán élőket.

10. fejezet - Különálló világok

Kapcsolódó szócikkek: dodó · Mauritius
ClariceS

A Kali Gandaki a világ legmélyebb völgyén folyik keresztül.