Skellig (Skellig 1.) 107 csillagozás

Szárnyak és titkok
David Almond: Skellig

Amikor a költözés és kishúga betegsége felborítja Michael életét, a fiú hirtelen magányos és bizonytalan lesz.
Aztán egy vasárnap délután belopózik a romos garázsba, és valami varázslatosan különlegeset talál. Egy fura lényt, akinek szüksége van Michaelra, hogy életben maradhasson. Mina, a szomszéd kislány segítségével Michael meggyógyítja Skelliget, és a gyerekek élete örökre megváltozik.

Szárnyak titka címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Pongrác, Budapest, 2009
126 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789638857507 · Fordította: Cséplő Noémi · Illusztrálta: Almási Zétény

Mrs. McKee

moskatanita IP>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Amikor az ifjúsági könyvek célcsoportjába tartoztam, egyáltalán nem olvastam ilyesmit – bár akkor talán nem így fogalmaztam volna meg, de zavart a túlzott biztonságérzet, az idealizmus, hogy a gyereket meg kell óvni mindentől, ezért csupa szépről és jóról olvasson csak. Bár a kezembe akadtak volna David Almond művei! Mert ő tudja, hogy attól még, hogy valaki fiatal, ugyanúgy érzi a fájdalmat, ugyanúgy beszélni kell a problémákról, legfeljebb más nyelven. És ez a gyermeki fantáziavilágból fakadó, szimbólumokkal átszőtt csodavárás és a valóság kegyetlensége, a szorongások, a haldokló kishúg iránti féltés gyönyörű nyelvvé áll össze. Most is élmény volt olvasni, de legszívesebben a kezébe nyomnám a tizenkét éves önmagamnak: tessék, ezt kerested olyan sokáig.

Trudiz >!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Szerintem ez egyszerűen… nem is találom a szavakat, hogy milyen, talán a csoda-természetesség-fantázia hű keveréke. Csodálatosan és természetesen, de fantáziát is előcsalogatva alkotta meg az író ezt a különlegességet. Tetszett. Többféle érzelem keveredik benne, mely időnként bódító hatással jön az olvasó felé. A segítő szándék, az aggódás, a másság lehetőségébe vetett hit vitte a cselekményt.
Elvarázsoló. Engedi a képzeletünk szárnyalását.

gab001>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Egyszerűnek tűnik a történet, de a végén rá kellett jönnöm, hogy mennyire sokrétű és milyen sok mondanivaló fért bele ebbe a kis könyvbe. Leginkább az tetszett, ahogy a gyermeki álomvilág és a mindennapi valóság egymásra talált ebben a történetben. Michael egy átlagos fiú, akinek nem épp átlagos körülményekkel kell szembe néznie, hiszen rengeteg változás következik be az életében. Vele együtt tapasztalhatjuk meg a szeretet erejét és a emberi kapcsolatokból meríthető bátorságot. Persze Skellig jelenléte teszi igazán érdekessé a történetet, egyfajta katalizátorként szolgál. Elgondolkodtat és megtanít odafigyelni.

Pongrác, Budapest, 2009
Dénes_Gabriella>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Ehhez én túl régóta vagyok fiatal…
Nem jött be. Nagyon nem. Nekem ez a mennyiségű és tálalású fantasy kevés, idegen, vérszegény.
Mondjuk legalább az a mű mellett szól, hogy a valós életet ábrázolva kevéssé optimista és rózsaszín árnyalatú, mint szokott lenni általában az ifjúsági művekben.

Lali P>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Szép, különleges történet, mese.
Kicsit gótikus, kicsit újhullámos lélekerőleves, de igen eredetinek tűnö keverék, stílus.
Engem eléggé emlékeztet az animék hangulatára (könnyen lehet, hogy már van is anime verziója).
Érdekesen keverednek benne a felnőtt és ifjúsági irodalom eszközei, hangulatai. Emiatt nagyon jól visszaadja a kamaszkor mágikussságát.
Nagyon szép könyv kívül-belül, jó kézbevenni, lapozgatni.

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Ez egy mély lélektannal rendelkező írás angyallal, baglyokkal, költözéssel és betegséggel. Témái színesek, hiszen körbejárjuk az iskola és a tanulás kérdéskörét, a családi szeretet és összetartás fontosságát, a régi és új barátságok között feszülő ellentétet. Alig több mint 100 oldalas könyv, de kilométerekkel több a mondanivalója, mint a legtöbb jelenleg bestseller könyvnek.

Az új kistestvér betegsége, a haldokló „hobó” kiléte és a fiatal madarak megerősödése vegyül allegorikusan a Tavasz világmegújító csodájával a könyvben. Amint megszűnik az olvasás közben ránk telepedő torokszorító érzés a könyv végén, csak ülünk döbbenten és zsong a fejünk.

Mennyire egyszerű, mennyire mese és mennyire meghökkentően mély, mennyire sok minden volt mégis benne. Pedig csak 130 oldal…

Kíváncsi lettem David Almond más könyveire is, főleg ennek az előzmény novellájára, ami 0,5 résznek van írva, de bő száz oldallal hosszabb a Skellig-nél! My Name Is Mina… érdekel! Mina és az édesanyja érdekes szomszédságnak tűnik – Különleges!-nek, hogy stílszerű legyek.

Bővebben: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2014/04/david-almon…

Arianrhod P>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Nagyon aranyos kis mese volt, különösen hogy a szerzőnek is Blake a kedvenc költője (mint James Joycenak), és sok szép idézet van a műben. Érezhetően az Angyal című vers ihlette meg, és természetesen a Scellig Michil ősi ír kolostorsziget, mely madárrezervátum is. A gondom a teméntelen, és a mű teljes egészén átvonuló mozgalmas ízeltlábú sereggel volt csak, különös tekintettel az állandóan jelenlévő póknemzetségre. Ezt szerintem ki lehetett volna hagyni, nem volt egyébként más szerepük említett egyedeknek, mint az ijesztgetés, undorkeltés.

Simiréka I>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

David Almond könyvét már régóta szerettem volna elolvasni. Az év egyik meglepetése a számomra. David Almond szövegfűzése nagyon telibe talál. Rövid, lényegre törő sorok, semmi körítés, semmi mellébeszélés. Gyönyörű, íves mondatok.
Lélekbirizgáló könyv ez egy olyan angyalról, aki teljesen más, mint ahogy egy angyalt elképzelünk, és mégis annyira angyal ez a Skellig, a nem angyalságát erősítő jelek ellenére.
Megható történet egy nehéz élethelyzetben levő kisfiú, egy különös lány és egy angyal nem mindennapi barátságáról.
Olyan könyv ez, amit mutogatni kell, felhívni rá a figyelmet, vinni a hírét, hogy minél több olvasóhoz eljuthasson. Különösen ajánlott azoknak, akik nem tudják, hogy:
„ – Mire valók a lapockák? – kérdeztem.
Elrobogott mellettem, mintha kezdenék az idegeire menni. De amikor a lépcső feléhez ért, megállt, és visszajött hozzám. Az ujjait a lapockám alá csúsztatta.
– Azt mondják, hogy ahol a lapockád van most, ott voltak régen a szárnyaid, amikor angyal voltál – mondta. – Azt is mondják, hogy ott fognak kinőni majd a szárnyaid.”

vicomte P>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Szomorkás, mégis felemelő történet a másságról, a szeretetről, a változásról, és mindenek fölött arról, hogy vannak csodák.
Még akkor is, ha az angyal, aki elhozza, rémisztően idegen lény lehet sok ember számára, de hinni lehet benne.
Furcsa módon az én szememben épp ettől a hittől lesz főhős srác felnőttebb a kortársainál.

Banditaa P>!

David Almond: Skellig Szárnyak és titkok

Nagyon kedves, kissé fura könyv, szép üzenettel és érdekes szereplőkkel. Azt hiszem már túl öreg vagyok és azért nem sikerült elvarázsolnia igazán, pedig próbáltam repülni, de nekem már nem jutottak szárnyak.

psn>!

„A szeretet a gyermek, ki lélegzetünk issza, a szeretet a gyermek, ki a halált riasztja vissza.”

William Blake

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
AniTiger P>!

– Mire valók a lapockák? – kérdeztem.

Tizenkettő

Kapcsolódó szócikkek: angyal
Hales>!

Hogy van a szíved? – suttogta Mina. Próbáltam megtalálni a kicsi gyenge szívdobbanásait az én gyors, rémült dübörgésem mellett. Megráztam a fejem.
– Magányosan.

psn>!

Néha muszáj elfogadnunk, hogy vannak dolgok, amiket nem tudhatunk. Miért beteg a kishúgod? Miért halt meg az apám? – Megfogta a kezem. – Néha azt hisszük, mindent tudnunk kell. Pedig nem. Hagynunk kell, hogy csak azt lássuk, amit látnunk kell. A többit meg elképzelnünk.

wither>!

Remegett a kezem, ahogy Skellig szárnyai felé nyúltam. Ujjheggyel mertem csak megérinteni. Aztán a tenyeremet is ráfektettem. Éreztem a tollakat, és az alatta levő csontokat, inakat, izmokat is. Éreztem Skellig lélegzetét.
Lábujjhegyen az ablaktáblákhoz mentem, és kinéztem a keskeny résen.
– Mit csinálsz? – kérdezte Mina.
– Csak megnézem, hogy létezik-e még a világ.

lutza>!

– Gránátalma – mondta. – Ugye, milyen szép szó?

Kapcsolódó szócikkek: Mrs. McKee
Szivecskedo P>!

Sárga blúzára és kék farmerjére néztem.
– Elég koszos hely – mondtam. – És veszélyes is.
Állig begombolta a blúzát, és ökölbe szorította mindkét kezét.
– Most már mehetünk – mondta. – Gyerünk, Michael!

56. oldal, Húsz (Pongrác, 2009)

dianna76 P>!

– Engem anyukám tanít – magyarázta. – Szerintünk az iskola elfojtja a gyermekek természetes kíváncsiságát, kreativitását és intelligenciáját. A gyerekek értelmét meg kell nyitni a világ felé, nem pedig bezárni egy homályos osztályterembe.

AniTiger P>!

– Szeretem az éjszakát – mondta Mina. – Éjjel minden lehetségesnek tűnik, amikor rajtunk kívül az egész világ alszik.

Harminc

Trudiz >!

Az egyik fióka előtotyogott a rózsabokor mögül, hagyta, hogy az anyja a szájába ejtse a kukacot, aztán visszatotyogott.