Hatékonyságnövelés ​stresszmentesen – GTD 20 csillagozás

Az időmenedzsment új módszertana
David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

Valóban ​stresszmentesen növelhetjük hatékonyságunkat, ha megtanuljuk tudatosan kisöpörni elménkből a figyelemelterelő tényezőket?
A munkában és a magánéletben nem az időhiány az igazi probléma, bármennyire ezt gondoljuk is, hanem sokkal inkább az, hogy nem látjuk tisztán és nem határozzuk meg pontosan a feladatot és a szükséges lépéseket. Emiatt élünk állandó stresszben (még ha nem is valljuk be magunknak), és már el sem tudjuk képzelni, hogy másként is lehetne.
A GTD®(Getting Things Done)-módszer abban segít, hogy ne csak az idővel gazdálkodjunk, hanem a gondolataink között is rendet tegyünk. David Allen könyvének, amely a Time szerint „az évtized legjobb önsegítő műve”, átdolgozott és bővített kiadása számos technikát kínál elménk tehermentesítéséhez, hogy növelni tudjuk hatékonyságunkat és oldjuk belső feszültségeinket.

DAVID ALLEN vezetési tanácsadó és tapasztalt coach, a GTD-módszer atyja, a személyes hatékonyság témájának egyik legbefolyásosabb… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2015
376 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633042946 · Fordította: Németh Ádám
HVG Könyvek, Budapest, 2015
376 oldal · ISBN: 9789633047262 · Fordította: Németh Ádám

dwistvan P>!
David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD Az időmenedzsment új módszertana

Időgazdálkodással, feladat menedzsmenttel sok könyv foglakozik. Sok jótanácsot bármelyik tartalmaz, de valamitől működni egyik sem tud. Itt egész más rendszert sikerült megismerni és megérteni. Ebből az is kiderül, hogy miért nem működött eddig a többi javaslat. Először látható rendszerben mindaz, ami ahhoz kell, hogy dolgainkat könnyedén és jól szervezetten tudjuk intézni. Ad olyan segítséget, amit tetszés szerint használhatok, teljes egészében, vagy csak egy kicsit, így ahogy le van írva, vagy ahogy nekem kényelmesebb. Nem bonyolult, mégis zseniális.
A könyv eleje az első olvasáskor mintha a szokásos amerikai üresjárat lenne, elméleti tiszteletkörökkel. De később ez is megtelik lényeges gondolatokkal. Következik a módszer lényegi lépéseinek és szerkezetének magyarázata, amely bár figyelmesen kell követni, hogyan is épül fel, de mégis ad egy összképet. Utána jönnek a részletes gyakorlati magyarázatok, minden lépés megvilágítása. A végén ugyan ismét elméleti tiszteletkörök következnek, addigra mégis összeáll a módszer lényege. Amit menet közben elkezdtem megfogadni, az pedig óriási előrelépést hozott a napjaim megszervezésében. Ezt a könyvet feltétlenül újra kell olvasni. Mert akkor minden szava sokkal többet tartalmaz. Életünk és dolgaink megtervezésében, nyilvántartásában és cselekedeteinkben minőségi segítséget ad. Minél többünknek ezt meg kell ismerni, aki pedig elolvassa, annak a mindennapjaiban nyomot hagy a könyv.

zsofigirl>!
David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

Nos, mielőtt elkezdtem ezt a könyvet, határozottan fontolgattam, hogy mivel új év, új élet meg végre elkezdtem a Miracle Morningot is gyakorlatba ültetni, miegymás, hát én bizony reggelente önfejlesztő könyveket fogok olvasni az MM keretében. Most így a könyv befejezése után arra jutottam, hogy fenéket, vagy ha igen, hát nagyon meg fogom válogatni, hogy mit is. Mert nem arról van szó – soha nem arról volt szó – hogy nem tudnánk, mit kell tenni. Nekem is van egy szép hosszú listám a beépítendő jó szokásokkal – a trükk annyi csak, hogy tenni kell. Úgyhogy erre fogok rágyúrni, nem a századik közhely-puffogtató könyvre. Az olvasás meg maradjon csak móka és kacagás.

Most, hogy így kidühöngtem magam, el kell mondjam, hogy ez a könyv a három csillag ellenére amúgy baromi jó. Eltekintve attól, hogy úgy a felétől legszívesebben falhoz vágtam volna, ehelyett gyakoroltam rajta a gyorsolvasást (azt úgysem szórakoztató vagy szépirodalmon kell) és rohamtempóval átrágtam magam rajta. Mint az ilyen könyveket általában, két oldalban össze lehetne foglalni az egészet, csak hát nyilván azt nem lehet jó sok pénzért eladni. Így hát mindig kapunk egy jó kis szendvicset – az első és utolsó száz oldalban dicsőítik a módszert, a közepén pedig mindent legalább háromszor elismételnek. Maga a módszer tetszik – de talán érdemesebb inkább egy blogbejegyezést elolvasni róla. Vagy Leo Babauta Zen to Done e-könyvét, amelyik ennek a módszernek a minimalistább? megfoghatóbb? praktikusabb? változata, és ingyenesen fent van az interneten.

'Akinek nincs esze, legyen notesze.' – hallottuk már nyilván százszor gyerekkorunkban és tulajdonképpen pont erről van szó. Az utóbbi hónapokban én is ráéreztem erre, a munkában szerintem sírva fakadnék, ha elveszteném a teendőlistám, rengeteget segít, hogy nem kell észben tartsam a dolgokat. Írok listákat otthon is, régebb egy időben BuJo-ztam is, szóval nem álltam távol ettől a gondolkodástól, de most elhatároztam, hogy ezután tényleg tudatosan fogom alkalmazni a GTD-t, nem csak ösztönszerűen. Nem olyan bonyolultan, mint ahogy a könyvben le van írva, csak amennyire nekem szükséges. Mindent feljegyezni, naptárba beírni minden időpontot, két perces szabály. Ha egy mondatban* kellene összefoglaljam a könyvet, azt mondanám: Mindent jegyezz fel, ami eszedbe jut, hogy lenne vele teendő; ha valamit feljegyzel, valamit nem, akkor nem fogsz megbízni a rendszeredben és az agyad nem fog tudni pihenni. És erre az egy mondatra én megadom az öt csillagot.

(* Amúgy is azt olvastam nemrég valakitől, aki sok önfejlesztő könyvet olvas, hogy csak annyi a célja, hogy minden könyvből csak egy, egyetlenegy gondolatot vigyen el és építsen be az életébe. Nem rossz gondolat.)

Andru>!
David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

Ez az a könyv, amelyiknél az első 20 oldal után közöltem, hogy kell egy saját példány. Ugyanis a könyvtárit összeírni tiltja az etikai kódexem :)
Rengeteg ötletet adott és rengeteg gondolatot ébresztett bennem. Az eleje borzalmasan tömény 'elmélet', ami egyáltalán nem hasonlít más hasonló könyvekhez. Itt nincs körbeírás, körbemagyarázás és rizsa. Itt csak gondolatok vannak, alig-alig marketing :)
A gyakorlati részében pedig konkrétan leírja, hogy mi a teendő. Mit, mikor, hogyan csináld és apróra megmagyaráz minden lépést. Kipróbáltam az általa leírtakat és működik. Kis mértékben alkalmazva is működik.

Egyetlen „gyenge” pontja a könyvnek, hogy a módszert üzleti környezetben fejlesztette D. Allen, így nagyon sok olyan kifejezést használ, amit hagyományos értelemben nem alkalmazunk az élet egyéb területein (projekt, költségterv, stratégia). Azonban ha megpróbáljuk tudatosítani, hogy mit is ért ezeken pontosan (leírja), akkor emészthető. Ez senkit ne riasszon el :)

bratan P>!

Ámerika felfedezi az előjegyzési naptárat. Jajmár! :-D

Hellena P>!
David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

Alapvetően nem tartottam rossznak az időmenedzsmentemet eddig sem, de mégis azt éreztem, hogy nem tökéletes, valahol elszáll az idő, lehetne ez jobb. Ekkor a kezembe került ez a könyv, és gondoltam, adok neki egy esélyt, hátha mond valami okosságot. Mondott. Nagyon hasznos volt annak ellenére, hogy több olyan dolgot említ, amit eddig magamtól is (így) csináltam. A kedvencek: a két perces szabály és a „mi a következő lépés?” Ha mást nem is, ezt a kettőt mindenkinek érdemes az életébe iktatnia.

David Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen – GTD

Alapvetően jó könyv hasznos tippekkel, amennyiben tényleg van rálátásod a prioritásokra, és van szabadságfokod a jelen módszertan szerint dolgozni. De ha például a 40 órás munkaheted minden percében mások irányítanak, és/vagy a vezetőd folyamatosan mikromenedzsel, inkább a vezetődnek vedd meg a jelen könyvet.

gjudit8>!

Ha a teendő két percnél kevesebb időt vesz igénybe, célszerű abban a pillanatban elvégezni, amelyben döntünk róla.

Kapcsolódó szócikkek: hatékonyság · idő · időgazdálkodás
Nicolettini_Sillingrano P>!

A kevésbé hatékony személyes szervezőrendszerek tudattalanul ellenállást váltanak ki belőlünk, ezért nem vállalunk nagyobb szabású projekteket és célokat. Nem véletlen, hogy ezeket nem is tudjuk jól menedzselni, sőt csak zavart keltenek és stresszt okoznak.

Nicolettini_Sillingrano P>!

Az elsődleges eredményekre és értékekre való összpontosítás természetesen létfontosságú feladat. Ennek alapján könnyebb meghozni a legnehezebb döntéseket: mit ne csináljunk többet, és mire fordítsunk több figyelmet. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy kevesebb munkát és kihívást vállalunk. Épp ellenkezőleg: ezzel inkább emeljük a napi tétet.

Nicolettini_Sillingrano P>!

(1) Rögzítsük, ami megragadja a figyelmünket; (2) tisztázzuk, hogy az egyes elemek mit jelentenek, és mihez kezdjünk velük; (3) rendszerezzük az eredményeket, hogy lássuk a lehetőségeinket, amelyekre (4) reflektáljunk; és ennek alapján hozott döntéseinket (5) cselekedjünk! Ez életünk horizontális aspektusának irányítása, amely magában foglalja mindazt, amit mindig, lépésről lépésre, mérlegelnünk kell.

Nicolettini_Sillingrano P>!

Szerda délután 3 óra 22 perckor minek alapján döntjük el, hogy éppen mit kell tennünk? Ehhez négy kritériumot alkalmazhatunk az alábbi sorrendben: (1) kontextus, (2) rendelkezésre álló idő, (3) rendelkezésre álló energia és (4) prioritások.

Nicolettini_Sillingrano P>!

Három fő szempont alapján tárhatunk fel rejtett projekteket:
• aktuális tevékenységek;
• elhivatottság, érdeklődés, elkötelezettség;
• problémák, folyamatok fejlesztése, és lehetőségek a fejlődésre.

theodora P>!

Bármi, ami túl- vagy alulreagálásra késztet bennünket, az könnyen a hatalmába keríthet. Ha nem megfelelően reagálunk egy e-mailre vagy a tennnivalókkal kapcsolatos gondolatainkra, a gyermekeinkre vagy a főnökünkre, hatékonyságunk a vártnál kisebb lesz. A legtöbb ember több vagy kevesebb figyelmet szentel a dolgoknak, mint amennyit azok megérdemelkenk, egyszerűen azért, mert nem „víztükörszerű tudatállapottal” működik.

csabosz>!

Aminek nevet adunk, azt magunkénak érezzük. Az összegyűjtött, de névtelen dolgok viszont minket birtokolnak.

Nicolettini_Sillingrano P>!

Leggyakrabban azért foglalkoztat bennünket valami, mert szeretnénk megváltoztatni. Az esetek többségében azonban:
– nem tisztázzuk pontosan, mit szeretnénk elérni;
– nem döntjük el, mi a kívánt eredmény eléréséhez a következő szükséges lépés; és/vagy
– nem készítünk emlékeztetőket egy számunkra megbízható rendszerben a kívánt végeredményre és a következő lépésre vonatkozóan.

Nicolettini_Sillingrano P>!

Csak akkor használhatók ki a cselekvés menedzselésében rejlő előnyök, ha már az elején, amikor megjelennek, tisztázzuk a dolgokat, nem pedig utólag, amikor már késő. Ha valamit tényleg szeretnénk elintézni, mindenekelőtt határozzuk meg: (1) mit értünk a „végrehajtva” (végeredmény) alatt, és (2) hogyan történjék a „végrehajtás” (cselekvés). Az emberek többsége számára azonban ez még korántsem olyan egyszerű.