Különös ​történetek 2 csillagozás

David Albahari: Különös történetek

David ​Albahari szerb prózaíró, műfordító, esszéista Különös történetek című kisprózakötete most jelent meg a budapesti Napkút Kiadó gondozásában. Joggal állapítja meg a könyv fülszövege, hogy Albahari a kispróza nagymestere, hisz az írásokban egy-egy látszólag hétköznapi, szokványos szituáció néhány mondatos leírása nyomán rendre felsejlik a különleges, a szokatlan, a mögöttes mélység.

Nyúlfarknyi történetben képes egy egész család sorsát elmesélni, mint például a Kör című kisprózában: Vera és Zdravko a szarajevói Bijelo dugme koncerten ismerkedett meg. A kilencvenes évek elején menekültek el az ostromlott városból. Végigkísérhetjük a gyarapodó család viszontagságos életét, költözéseit egyik szerbiai városból a másikba. Főhőseink egyre inkább úgy érezték, mintha folyamatosan süllyednének a sötétségbe. Vera barátnőjének meghívására „Ćuprija felé vették az irányt. Itt találtak rá a fényre, és itt született meg a harmadik gyermekük. Egy nappal azelőtt, hogy 1999 tavaszán… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Napkút, Budapest, 2015
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632635156 · Fordította: Sándor Zoltán

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

giggs85>!
David Albahari: Különös történetek

David Albahari a kortárs szerb irodalom hosszú ideje Kanadában élő „zászlóshajója” világszerte ismert regényeiről és elbeszéléseiről egyaránt; persze hazánkban pont nem ez a helyzet. Jó huszonöt éve adták ki eddigi egyetlen művét, az Apám evangéliuma című novelláskötetét; azóta teljes volt a csend – egészen mostanáig. Tavaly jelent meg ugyanis a Különös történetek című, műfajilag eléggé behatárolhatatlan, kimondottan rövid terjedelmű szépprózai írásait tartalmazó kötete a Napkút kiadónál.

Ezeket az írásokat a szerb pihentetésnek szánta mind maga, mind az olvasói számára. Minden íróval megtörténik ugyanis, hogy átmenetileg elveszíti azt a koncentrációt, ami a hosszabb és összetettebb szövegek megalkotásához szükséges; ez bizony kellemetlen dolog, de Albahari ilyenkor nem esik kétségbe, hanem egy egészen furcsa irodalmi játszadozásba kezd. A Különös történetek egyfajta kísérlet arra, hogy a lehető legkisebb terjedelemben születhessenek meg a lehető legsokfélébb műfajú, hangulatú, technikájú, szemléletmódú és elbeszélési módú írások. Ez az ötlet és kivitelezésmód igen kockázatos, de többnyire mégis működik.

Már említettem, hogy elég nehéz ezeknek a mikroszövegeknek a műfajiságát megállapítani. Egyes darabok leginkább prózaversnek tűnhetnek, ilyen például „Az asztal”:

„Az asztalon lévő tárgyak közül csak egy nem éles”.

Mások, mint Az „öt, nem több” valamiféle elgondolkodtatónak szánt bölcseleteknek:

„Sok szót ismerek, de közülük keveset használok. Ha kérdeznek tőlem valamit, felelek; ha nem kérdeznek, hallgatok. Hány szóra van szükség, hogy bármelyik kérdésre válaszolhassunk? Kettő, három, legfeljebb öt: „igen”, „nem”, „talán”, „nem tudom”. Az összes többi felesleges, főképp, ha az ember semmit sem kérdez.”

Vannak olyan „hosszabb” (egy oldalnyi) szövegek is, mint a „Kalauz” (amiben két bámész férfi figyel cinkosan egy alvó nőt), amelyek leginkább Örkény egyperceseire hasonlítanak. Önmagukban is megálló, jól működő kerek egészek. Megint mások, mint „Az ég” olyanok, mintha egy hosszabb regény első sorait olvasnánk, de hiába várjuk utána az odakívánkozó folytatást, mégsem kapunk semmi mást ezen a szűk egy oldalon kívül.

David Albahari szerint a világ önmagában is elég töredezett, szinte minden és mindig ellenáll leírásnak, a kerek, egész, befejezett műveknek és a hagyományos narrációnak, és az általa alkalmazott technika, ami a posztmodern óta nem is annyira újdonság, a leginkább alkalmas arra, hogy közvetítsen az olvasó felé. A Különös történeteket elsősorban azoknak ajánlanám, akik meg akarnak ismerkedni ezzel a hazánkban méltatlanul mellőzött szerb íróval, no meg azoknak is, akik a szép tavaszi időben valami semmi máshoz nem hasonlítható kísérletezéssel próbálkoznának.

kriszmanesz P>!
David Albahari: Különös történetek

egy mondattól két oldalig. szösszenetek egy szerb író tollából. ujjgyakorlatok? történetek? gondolatmenetek? jobban, kevésbé jók, meghökkentőek, érthetetlenek. tetszett? nem tudom.
kedvenceim: Az olvasó, Walser, Éjszaka, Pontosság


Hasonló könyvek címkék alapján

Mirko Kovač: Nives Koen rózsái
Miodrag Pavlović: Híd a semmibe
Olga Tokarczuk: Az elveszett lélek
Ellyne: Lydia & Gabe
Krasznahorkai László: A Théseus-általános
Krasznahorkai László: Megy a világ
Ellyne: Winter Storm Kiss
Danilo Kiš: Lant és sebhelyek
Elyn Vee N.: Love me, Dylan! – Szeress, Dylan!
Elyn Vee N.: Jake